Ulft, Netherlands

Montferland verdeeld over landbouwgrond

De gemeenteraad van Montferland heeft donderdagavond geen besluit genomen over het alsnog toestaan van de bouw van zonneparken op landbouwgrond. Hoewel het binnen de regels wel zou mogen, stelt het college aanvullende eisen stellen aan initiatiefnemers om ze te weren van agrarische grond.
Jasper Hazelaar | 9 april 2021 13:22 | Aangepast op 9 april 2021 13:22
Coalitiepartijen D66 en de VVD poogden tijdens de raadsvergadering met een motie af te dwingen dat het college het alsnog toe zou laten. "We hebben de keuze als raad al gemaakt en daar waren we met ons volle verstand bij", zegt D66-raadslid Mark Heebing over de vastgestelde richtlijnen. Hij verwijt het college onbetrouwbaar bestuur: "Inmiddels staan er initiatiefnemers op die graag aan de gang willen. Door extra kaders te stellen eigent het college zich bevoegdheden toe die het niet heeft." De hele oppositie steunde de motie.

Het college vindt de bouw van zonneparken op landbouwgrond niet wenselijk. Op dit moment mogen zonnevelden slechts gebouwd worden op specifieke locaties, zoals langs snelwegen en op voormalige vuilstortplaatsen. Landbouwgrond is hierbij niet specifiek uitgesloten. "We moeten nog geen kostbare landbouwgrond gebruiken”, vindt wethouder Jan van Halteren, die een keuze hierover over de verkiezingen van volgend jaar heen wil tillen.

Andere interpretatie
Het CDA steunde de motie niet, evenals de andere coalitiepartij Lokaal Belang Montferland (LBM), waardoor de gemeenteraad precies verdeeld was. "Het gaat om een interpretatie die anders is", aldus CDA-raadslid Karlijn Looman over de aanvullende eisen die het college wil stellen. De twee coalitiepartijen vinden, evenals een groot deel van de oppositie, dat eerst naar woningen en bedrijfsdaken moet worden gekeken voor opwekking van zonne-energie.

Inzetten op windenergie
In het Akkoord van Groenlo heeft Montferland met andere Achterhoekse gemeenten afgesproken in 2030 energieneutraal te zijn. Volgens Van Halteren ligt de gemeente achter op schema. Op dit moment zijn er zes keer zoveel initiatieven voor zonneparken als voor windparken in de gemeente. De wethouder hoopt dat dat gelijkgetrokken wordt voor er wordt gekeken naar zonnepanelen op landbouwgrond.

Bij de volgende gemeenteraadsvergadering volgt een nieuwe stemming over de motie.

Foto: REGIO8

Lees ook

Landelijke ophokplicht vanwege vogelgriep

In Nederland is opnieuw een landelijke ophokplicht ingesteld voor pluimvee vanwege een uitbraak van ...

Suzan & Freek kondigen Gelredomeshows aan: 'We gaan het leven vieren'

Het Achterhoekse duo Suzan & Freek heeft twee concerten aangekondigd in stadion Gelredome in Arnhem....

Auto botst met sleepwagen op N315 bij Borculo

Bij een ongeval op de N315 nabij Borculo is een auto in botsing gekomen met een sleepwagen. Er raakt...

Bronckhorster raad stemt in met opvanglocaties in Hengelo en Vorden

De gemeenteraad van Bronckhorst heeft ingestemd met de komst van twee opvanglocaties voor tachtig al...

Bunzing en steenmarter zorgen voor maanden vertraging woningen Didam

De gemeente Montferland en woningcorporatie Plavei zetten er flink druk achter begin dit jaar. De de...

Man (34) uit Montferland aangehouden in onderzoek naar crimineel netwerk

Een 34-jarige man uit de gemeente Montferland is begin oktober aangehouden in een onderzoek naar een...