Ulft, Netherlands

Joodse cultuur Montferland weer zichtbaar

De grafstenen op de Joodse begraafplaats in 's-Heerenberg zijn na jaren van verwaarlozing weer zichtbaar. De kap van de bomen is de eerste stap in het renovatieproces van de begraafplaats.
Serena Speet | 23 februari 2021 11:55 | Aangepast op 23 februari 2021 11:55

"Het was een mooie Joodse begraafplaats maar het is echt een puinhoop geworden", vertelt Frits Frauenfelder, bestuurslid van de Heemkundekring Bergh. "Dat komt omdat het jaren niet is onderhouden." Op de begraafplaats zijn bomen en struiken rond de graven gegroeid. "Dat is niet de bedoeling, er mogen geen bomen op een Joodse begraafplaats staan", vertelt Eduard Huisman, consult-beheerder van Joodse begraafplaatsen bij het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap (NIK). "In de Joodse gemeenschap is het zo dat iemand moet blijven rusten, dat willen we graag in een nette omgeving, zodat we daar ook trots op kunnen zijn."

De kap van de bomen is het begin van de renovatie van de Joodse begraafplaats. Ondanks het gebrek aan Joods leven in ´s-Heerenberg is het volgens Frauenefelder wel belangrijk om de begraafplaats op te knappen: "Hier zijn mensen begraven die ooit deel uit hebben gemaakt van onze Berghse gemeenschap, die moeten net zo geëerd kunnen worden als mensen op andere begraafplaatsen." Huisman noemt Joodse begraafplaatsen een baken van voormalig Joods leven in een gemeente. "Dit is een herinnering aan de Joodse cultuur in een stad waar geen Joodse mensen meer wonen."

Educatief
Naast het kappen van de bomen komt er volgens Frauenfelder ook een nieuw hek rond de Joodse begraafplaats en worden er informatieborden bij de ingang geplaatst: "De borden gaan iets vertellen over het verleden, het heden en de toekomst en dan kijken we niet alleen naar die verschrikkelijke Tweede Wereldoorlog." De Joodse begraafplaats wordt een educatieve plek voor basisschoolleerlingen en gaat ook onderdeel uitmaken van een stadswandeling.

Foto: REGIO8

Meest gelezen

A12 wordt vanaf volgend jaar verbreed, snelheid gaat omlaag

Nick Hermsen | Bart Sollman | 9 okt 2025 12:43

Botsing tussen auto's zorgt voor verkeershinder in Ulft

Redactie REGIO8 | 14 okt 2025 13:56

Lees ook

DRU maakt draai na kritiek op college: ‘Onze brief had beter niet verstuurd kunnen worden’

De stichting DRU Industriepark heeft in aanloop naar de raadsvergadering donderdag een opvallende br...

DZC'68 wil scoren met respect: 'Vooral met plezier het spelletje beleven'

Op Sportpark Zuid in Doetinchem draaide het zaterdag volledig om sociale veiligheid. Voetbalverenigi...

Extra fietstrainingen, jonge vluchtelingen nog 8 jaar in Rekken

Extra fietstrainingen en controle van fietsen behoren tot de opgepoetste afspraken tussen de gemeent...

Overlast rond station Doetinchem blijft zorgen baren: 'We moeten de problemen oplossen'

Station Doetinchem blijft een plek waar op verschillende manieren overlast wordt ervaren. Het gaat o...

OM en Politie adviseert Bronckhorst: Geen publiek bij raadsvergadering over asielopvangen

De besluitvormende raadsvergadering over de asielopvangen in Bronckhorst is donderdag 16 oktober all...

Vastgelopen vrachtwagen blokkeert Drieheuvelenweg in 's-Heerenberg

De Drieheuvelenweg in ’s-Heerenberg was dinsdagochtend tijdelijk geblokkeerd door een vrachtwagen di...