Ulft, Netherlands

Jamliefhebbers terug in de kern van Neede

Duizenden bezoekers trokken dit jaar ondanks de regen naar de traditionele Jammarkt in Neede die woensdag voor de dertigste keer plaatsvond. Het enthousiasme onder het aanwezige publiek was groot na twee jaar afwezigheid vanwege corona.
Dean van het Laar | 18 augustus 2022 15:28 | Aangepast op 18 augustus 2022 15:28
“We hebben zo’n zeventig standhouders die hier jaar in, jaar uit komen”, vertelt Priscilla Duin van de organisatie, die zelf ook zichtbaar geniet van de terugkeer van het evenement. “De onderlinge band tussen de jam-makers is ontzettend goed, dus we zien elk jaar dezelfde bekende gezichten weer.” Duin had, samen met de rest van de organisatie, de zware taak om de Jamkoningin 2022 uit te kiezen. Die eer is dit jaar toebedeeld aan schooljuf Stephanie Geldof, die van oor tot oor straalde en met iedereen een praatje maakte.

Ze moest aan zware criteria voldoen om uiteindelijk op deze dag te mogen stralen met de sjerp waarop ‘Jamkoningin 2022 staat’. “Ik ben basisschool-lerares en kom ontzettend veel leerlingen van me tegen, daarnaast vind ik het ontzettend leuk om met iedereen een praatje te maken. Er komt zoveel op je af op zo’n dag als vandaag”, zegt ze lachend. Toch is het niet alleen maar gezelligheid, er moeten ook harde keuzes gemaakt worden. Zo moet Stephanie, samen met de organisatie, bepalen welke jam het lekkerst is dit jaar.

Mosterd-appel jam
Na vele afwegingen is de keus gevallen op de mosterd-appel jam van Anneliese Vonk. Na jaren haar eigen horecazaak te hebben gehad, besloot ze het ruim een decennia geleden over een andere boeg te gooien. “In 2011 overleed mijn man, waar ik een horecazaak mee runde", vertelt Vonk. "Dat zorgde voor een verandering in mijn leven. Tegenwoordig schrijf ik romans en heb ik me gestort op het maken van jam, en dat werpt nu letterlijk z’n vruchten af.”

Ervaren winnaar
Anneliese werd bij de vorige editie, in 2019, al tweede. Ze heeft in de tussentijd niet stilgezeten en hard gewerkt aan haar nieuwe recept. “Dat is ook zo leuk aan deze markt", vindt de winnares. "Iedereen doet ontzettend z’n best om ieder jaar weer met wat nieuws te komen. Je leert dus ook veel van elkaar.” Onder de jam-makers zit de sfeer dus wel goed en ook het publiek deelt in die vreugde mee. Mensen verwonderen zich over de vele verschillende smaken en nemen vele potjes mee naar huis. “Snel thuis uitproberen, en dan volgend jaar weer terugkomen om weer nieuwe smaken te proberen”, besluit een tevreden klant.

Foto: REGIO8

Lees meer over:

Jam|Neede|

Meest gelezen

Persoon zwaargewond na val uit hotelraam in Zeddam

Redactie REGIO8 | 22 jun 2025 11:07

Terborg maakt zich zorgen om verkeersdrukte door afsluiten Slingerparallel

Remco Geurts | Bart Sollman | 26 jun 2025 14:29

De Kruif wil rust terugbrengen bij De Graafschap

Remco Geurts | Viggo Zweverink | 21 jun 2025 21:53

Lees ook

Inwoners praten mee over herindeling straten in Neede: 'Hier hoor je welke problemen spelen'

Een flinke opknapbeurt: dat staat de wijk Neede Noord Oost de komende tien jaar te wachten. Om de ru...

44-jarige Needenaar krijgt 18 maanden cel voor bezit en verspreiden van kinderporno

Een 44-jarige man uit Neede is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden,...

Automobiliste botst frontaal op boom in buitengebied van Neede

Een automobiliste is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in het buitengebied van ...

Geen fruitbomen naast Natuurpark Kronenkamp in Neede, grond verontreinigd

Er komen geen fruitbomen naast Natuurpark Kronenkamp in Neede. De grond onder het weiland, een voor...

Een boeiende biografie van een laatbloeier, Reinier Hassink uit Neede blikt terug op wielerleven

‘De laatbloeier’. Dat is de titel van de boeiende biografie van Reinier Hassink, die een compleet ov...

Bestuurster gewond na aanrijding nabij Neede

Bij een aanrijding met twee personenauto's, net buiten Neede, is dinsdagochtend een van de bestuurst...