gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Jamkoning zeker optie in Neede, maar ‘oog wil ook wat’

dd58594187fcc033f7ad399f7a4fedc8.jpg

“Er is weer een nieuwe Jamkoningin.” Een lid van De Grolse Hofzangers zegt het met een vanzelfsprekendheid alsof een Jamkoning geen optie is, waarna het zangkoor ‘Engelbewaarder’ inzet. Fabiën Derksen is dan nét gepresenteerd als de nieuwe Jamkoningin van Neede, maar was het anno 2023 niet weer eens tijd geweest voor een Jamkoning?

Domien Esselink | Nick Hermsen |
Eén keer in de historie van de nationale jammarkt in Neede is er een Jamkoning geweest. Maurice te Spenke was in 2015, tijdens de 25ste editie van het festijn, de Jamkoning. Hij was de eerste en tot nu toe enige man die het boegbeeld was van de Jammarkt.Derksen is de opvolgster van de Belgische Stephania Geldof, die al jaren in Neede woont en met veel plezier de rol van Jamkoningin vervulde en de nieuwe koningin als ‘fruitig’ aankondigde. De nieuwe vorstin antwoordde met ‘ja’ op de vraag of er anno 2023 ook een Jamkoning had mogen zijn. In een tijd van genderneutraal en dat missverkiezingen onder een vergrootglas liggen.

“Er heeft zich geen man aangemeld”, reageert Ronnie Konninger, voorzitter van de Stichting Nationale Jammarkt. Er viel dus niets te kiezen, althans niet tussen het mannelijk en vrouwelijk geslacht. Fabiën Derksen is door haar familie aangemeld en daar heeft ze geen problemen mee. “Ik ben een sociaal iemand en het lijkt me heel leuk”, vertelt de uit Borculo afkomstige koningin, die inmiddels in Neede woont.

‘Oog wil ook wat’
In de drukke Oudestraat in het centrum waar de meeste kramen staan opgesteld, van jam tot ook mosterd en honing, bekent een medewerker van de Jammarkt ‘dat het oog ook wat wil.’ Wat hem betreft komt een man zeker in aanmerking voor de titel van Jamkoning, maar op de vraag wat hij doet zegt hij: “Ik zamel vrijwillige giften in zodat we ook volgend jaar weer geld hebben voor de Jammarkt en een Jamkoningin.”

Aan het eind van de kramen klinkt wederom een zangkoor. Het is Gezelligheidskoor Efkes Anders uit Barchem. “Er mag gedanst worden!”, roept een lid tijdens het zingen. En zo voorspelbaar als de Jammarkt is met een Jamkoningin, zo voorspelbaar is het nummer dat ze zingen. Juist, de Engelbewaarder.

Foto: REGIO8

Lees ook

e248070d-9753-4a79-ab12-91415a01a44b.jpg

Grote brand bij meubelfabriek in Borculo

Bij een meubelfabriek in Borculo is donderdagmiddag een grote brand ontstaan. De brandweer is met meerdere eenheden ter plaatste.

De Belevenis0.jpg

Geen lichtjesfestijn 'De Belevenis' in Engbergen dit jaar

Voorlopig komt er geen nieuwe editie van De Belevenis in Gendringen. De organisatie laat via een bericht op Facebook weten dat er in 2026 geen editie van de lichtjesroute plaatsvindt in natuurgebied Engbergen. Het is echter niet zo dat de stekker uit het evenement is getrokken.

Wiersse20.jpg

Zuivelfabriek De Wiersse bij Vorden voorgedragen als monument

De voormalige zuivelfabriek op landgoed De Wiersse in Vorden is door het college van burgemeester en wethouders van Bronckhorst voorgedragen als gemeentelijk monument. Het gaat om het fabriekspand aan de Zuivelweg, de bijbehorende paardenschuur en de karakteristieke schoorsteen.

04 slingeland ziekenhuis0.png

Slingeland Ziekenhuis Doetinchem vreest dat regionale zorg verdwijnt door strenge normen

Complexe behandelingen bij kanker en vaatziekten worden steeds vaker alleen nog uitgevoerd in ziekenhuizen die deze ingrepen vaak doen. Haalt een ziekenhuis de vastgestelde norm niet, dan mag het die zorg niet meer aanbieden. Ook niet als de kwaliteit van de zorg goed is. Het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem vreest dat regionale ziekenhuizen daardoor kwalitatieve zorg kunnen kwijtraken.

WhatsApp Image 2026-04-22 at 16.30.36.jpeg

Dwars deur Zelhem in recordtijd uitverkocht: 'We waren stomverbaasd'

De editie van Dwars deur Zelhem op 8 mei is dit jaar in razendsnel tempo uitverkocht. Binnen vijftig minuten waren alle 800 startbewijzen verkocht, tot grote verbazing van de organisatie.

WhatsApp Image 2026-04-22 at 19.59.39 (1).jpeg

Wielrenner gewond na val op kruising in Lichtenvoorde

Bij een eenzijdig ongeval op de kruising van de Mekersweg met de Oude Winterswijkseweg in Lichtenvoorde is een wielrenner gewond geraakt. De fietser schrok mogelijk van een aantal auto’s en kwam hard ten val.