Ulft, Netherlands

Groei van 'korte ketens' neemt een vlucht

Het aantal boeren dat rechtstreeks zijn spullen verkoopt aan de consument, de zogenoemde ‘korte keten’ groeit de afgelopen jaren. Dat merken ook Annemiek Scholten en Nico Steintjes uit Wehl, die sinds kort het vlees van hun eigen varkens alleen nog maar verkoopt in hun eigen boerderijwinkel.
Jasper Hazelaar | 14 april 2021 16:31 | Aangepast op 14 april 2021 16:31

“Voorheen hadden we tweehonderd zeugen en tweeduizend vleesvarkens op twee locaties”, vertelt Steintjes. “Daar had ik een dagtaak aan.” Afgelopen najaar besloot Nico het roer om te gooien. De stallen zijn versleten en dus stapt hij over naar biologische huisvesting voor zijn varkens, waarbij ze grotere hokken krijgen met een uitloop naar buiten. “Ik ben teruggegaan naar twaalf zeugen en honderd vleesvarkens. Het vlees van onze varkens gaat niet meer naar een grote slachterij, maar wordt verkocht in onze eigen winkel.” Daar kan het direct aan de consument worden verkocht en dat heeft volgens Steintjes zijn voordelen. “We kunnen onze eigen prijs bepalen. Bij een slachterij krijg je een bepaalde prijs voor je vlees en valt er weinig te onderhandelen.”

Annemiek en Nico zien de verkoop van streekproducten de afgelopen jaren sterk groeien. “We hebben de afgelopen jaren een grote klantenkring opgebouwd en draaien inmiddels goed”, zegt Annemiek Scholten. Ze merken dat mensen steeds vaker willen weten waar hun product vandaan komt. “Dat is ook het leuke aan het werken in deze landwinkel”, vertelt Scholten. “Vertellen hoe de producten worden gemaakt en waar ze vandaan komen. Men vind het mooi om te horen dat de kaas uit Lievelde of Winterswijk komt en de jam uit Groenlo.”

'Boeren krijgen een eerlijke prijs'
De provincie Gelderland stimuleert de groei van het aantal korte ketens en verstrekt nu subsidie om de samenwerking tussen de verschillende initiatieven verder te verbeteren. “Korte ketens zorgen ervoor dat de boer een eerlijke prijs voor zijn product krijgt”, zegt gedeputeerde Peter Drenth. “Dat is belangrijk in het verdienmodel en de toekomst voor de boer over tien of twintig jaar.”

Niet de enige oplossing

Volgens Drenth zijn ‘korte ketens’ niet de enige oplossing voor de toekomst van de landbouwsector. “Maar als je de spullen die je eet van dichtbij haalt dan is er ook minder vervoer nodig. Er zit de laatste jaren groei in deze sector, dus waarom zou je die groei dan niet stimuleren.”

Foto: REGIO8

Meest gelezen

A12 wordt vanaf volgend jaar verbreed, snelheid gaat omlaag

Nick Hermsen | Bart Sollman | 9 okt 2025 12:43

Emmerich pakt fietspad vanuit Nederland aan

Eveline Zuurbier | 8 okt 2025 16:45

Lees ook

OM en Politie adviseert Bronckhorst: Geen publiek bij raadsvergadering over asielopvangen

De besluitvormende raadsvergadering over de asielopvangen in Bronckhorst is donderdag 16 oktober all...

Vastgelopen vrachtwagen blokkeert Drieheuvelenweg in 's-Heerenberg

De Drieheuvelenweg in ’s-Heerenberg was tijdelijk geblokkeerd door een vrachtwagen die vaststond. De...

Keijenborg krijgt nieuwe sportieve impuls met De Tilder: 'Er is veel meer aanloop'

Onder luid gejuich en gejoel werd zaterdag 11 oktober de multifunctionele accommodatie in Keijenborg...

Bestuurder gewond bij eenzijdig ongeval Wehl

Bij een eenzijdig ongeval in Wehl is maandagochtend een persoon gewond geraakt. De politie verwacht ...

Auto botst op stilstaande vrachtwagen bij eenzijdig ongeval in Doetinchem

Bij een eenzijdig ongeval op de Melkweg in Doetinchem is zondagmiddag een auto met vier inzittenden ...

Auto belandt op de kop in een sloot bij Azewijn

Een automobilist is zaterdagmiddag op de Burgemeester van Breemenweg in Azewijn met zijn auto op de ...