Ulft, Netherlands

Doetinchem start lobby voor nieuw asielzoekerscentrum in Achterhoek

Foto: REGIO8
De Achterhoek moet flinke stappen zetten om voldoende asielzoekers op te vangen. Vanuit het Rijk zijn er met de Spreidingswet concrete aantallen neergelegd als opdracht voor gemeenten, een nieuw asielzoekerscentrum in het westen van de regio kan volgens Doetinchem een oplossing bieden.
Jasper Hazelaar | 19 april 2024 10:14 | Aangepast op 19 april 2024 10:14
“De enige gemeente die hier nu groen scoort, is Winterswijk”, gaf wethouder Ingrid Lambregts van Doetinchem donderdagavond aan tijdens een raadsvergadering. Met een nieuw asielzoekerscentrum in het westen van de regio kunnen gemeentes een stap zetten om wel te voldoen aan de taakstelling die vanuit het Rijk via de Spreidingswet is neergelegd. In Doetinchem moeten 307 opvangplekken worden gerealiseerd, waarvan 26 zogenaamde AMV’ers. Dit zijn minderjarigen die zonder ouders naar Nederland zijn gekomen. Lambregts wil met buurgemeenten Bronckhorst, Oude IJsselstreek en Montferland onderzoek doen naar een eventueel nieuw asielzoekerscentrum.

Naast deze mogelijke locatie, hoopt Doetinchem nog altijd een gezamenlijke woongemeenschap van asielzoekers en woningzoekenden te realiseren aan de Hamburgerbroeklaan. Deze locatie staat voor 150 van de gevraagde 307 opvangplekken voor asielzoekers. De gemeente wil aan dit plan veertig ‘commerciële woningen’ extra toevoegen om de kosten te drukken. De gemeenteraad moet hier overigens nog groen licht voor geven, het haalbaarheidsonderzoek hiernaar moet in de zomer klaar zijn.

Ook nieuwe tijdelijke opvangplek
Op korte termijn hoopt Doetinchem ook een volledig nieuwe opvanglocatie te openen voor honderd asielzoekers. “Er is zeer recent een mondeling akkoord gekomen tussen Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en een pandeigenaar in Doetinchem, voor een huurtermijn van drie jaar”, meldt wethouder Lambregts. “Dat wordt nu uitgewerkt.” Dit gaat om een tijdelijke opvangplek, de locatie is nog niet bekend. Het eventuele nieuwe asielzoekerscentrum en de woongemeenschap moeten structurele plekken worden.

Bengevoord als voorzitter
De acht Achterhoekse gemeenten overleggen gezamenlijk over de opvang van asielzoekers, onder voorzitterschap van de Winterswijkse burgemeester Joris Bengevoord. Dit is op dit moment de enige gemeente in de regio die al een asielzoekerscentrum heeft, en dat daarmee dus voldoet aan de eisen vanuit de Spreidingswet. Ook andere Achterhoekse gemeenten zijn al naarstig op zoek naar nieuwe opvanglocaties. Zo zijn er in Bronckhorst plannen om naast het gemeentehuis in Hengelo een opvangplek voor jonge vluchtelingen te realiseren.

Lees ook

‘Pre-sale’ moet Montferlanders aan woning helpen in eigen dorp

Montferland heeft donderdag de eerste concrete woningbouwplannen gepresenteerd voor Nieuw-Dijk, Kild...

Gelderland zoekt locatie voor nieuw hoogspanningsstation in de Achterhoek

In navolging van landelijk netbeheerder TenneT, heeft Provincie Gelderland ook plannen gepresenteerd...

Auto vat vlam tegenover gemeentehuis Montferland

Een auto is donderdagmiddag in brand gevlogen op de parkeerplaats tegenover het gemeentehuis van de ...

Tientallen kinderen sleeën van de ‘hoogste berg van Doetinchem’

Golfen in de sneeuw is nogal lastig. In Doetinchem hadden ze daarom iets bedacht hoe er toch volop g...

Burgemeester Van Domburg: 'Raadsleden durfden en konden hun werk niet meer doen'

Traditiegetrouw blikt REGIO8 terug met de Achterhoekse burgemeesters. Voor Patrick van Domburg was d...

Hulpverleners bekogeld met vuurwerk tijdens oudejaarsnacht in Doetinchem

Er waren afgelopen oudejaarsdag grote zorgen over de openbare orde en veiligheid in Doetinchem. In d...