Ulft, Netherlands

Doetinchem start lobby voor nieuw asielzoekerscentrum in Achterhoek

Foto: REGIO8
De Achterhoek moet flinke stappen zetten om voldoende asielzoekers op te vangen. Vanuit het Rijk zijn er met de Spreidingswet concrete aantallen neergelegd als opdracht voor gemeenten, een nieuw asielzoekerscentrum in het westen van de regio kan volgens Doetinchem een oplossing bieden.
Jasper Hazelaar | 19 april 2024 10:14 | Aangepast op 19 april 2024 10:14
“De enige gemeente die hier nu groen scoort, is Winterswijk”, gaf wethouder Ingrid Lambregts van Doetinchem donderdagavond aan tijdens een raadsvergadering. Met een nieuw asielzoekerscentrum in het westen van de regio kunnen gemeentes een stap zetten om wel te voldoen aan de taakstelling die vanuit het Rijk via de Spreidingswet is neergelegd. In Doetinchem moeten 307 opvangplekken worden gerealiseerd, waarvan 26 zogenaamde AMV’ers. Dit zijn minderjarigen die zonder ouders naar Nederland zijn gekomen. Lambregts wil met buurgemeenten Bronckhorst, Oude IJsselstreek en Montferland onderzoek doen naar een eventueel nieuw asielzoekerscentrum.

Naast deze mogelijke locatie, hoopt Doetinchem nog altijd een gezamenlijke woongemeenschap van asielzoekers en woningzoekenden te realiseren aan de Hamburgerbroeklaan. Deze locatie staat voor 150 van de gevraagde 307 opvangplekken voor asielzoekers. De gemeente wil aan dit plan veertig ‘commerciële woningen’ extra toevoegen om de kosten te drukken. De gemeenteraad moet hier overigens nog groen licht voor geven, het haalbaarheidsonderzoek hiernaar moet in de zomer klaar zijn.

Ook nieuwe tijdelijke opvangplek
Op korte termijn hoopt Doetinchem ook een volledig nieuwe opvanglocatie te openen voor honderd asielzoekers. “Er is zeer recent een mondeling akkoord gekomen tussen Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en een pandeigenaar in Doetinchem, voor een huurtermijn van drie jaar”, meldt wethouder Lambregts. “Dat wordt nu uitgewerkt.” Dit gaat om een tijdelijke opvangplek, de locatie is nog niet bekend. Het eventuele nieuwe asielzoekerscentrum en de woongemeenschap moeten structurele plekken worden.

Bengevoord als voorzitter
De acht Achterhoekse gemeenten overleggen gezamenlijk over de opvang van asielzoekers, onder voorzitterschap van de Winterswijkse burgemeester Joris Bengevoord. Dit is op dit moment de enige gemeente in de regio die al een asielzoekerscentrum heeft, en dat daarmee dus voldoet aan de eisen vanuit de Spreidingswet. Ook andere Achterhoekse gemeenten zijn al naarstig op zoek naar nieuwe opvanglocaties. Zo zijn er in Bronckhorst plannen om naast het gemeentehuis in Hengelo een opvangplek voor jonge vluchtelingen te realiseren.

Meest gelezen

Zwarte Cross neemt verrassende wending naar Amsterdam

Remco Geurts | Caitlin Sturris | 11 sep 2025 16:59

Lees ook

Vervolg Vrijheid in Beweging: kinderen ontwerpen posters voor internationale wedstrijd

Vrijheid laat zich moeilijk vangen in woorden, maar misschien wel in een bloem, een ballon of een ha...

Zwarte Cross neemt verrassende wending naar Amsterdam

De Zwarte Cross herbeleven? Dat kan, want het Achterhoekse festival neemt een verrassende wending en...

Laborijn start nieuwbouw in Doetinchem: 'Kerstborrel volgend jaar in nieuw pand'

Een nieuw hoofdstuk breekt aan voor het Doetinchemse werk- en ontwikkelbedrijf Laborijn. Het oude pa...

Minderjarig meisje gewond na straatroof tijdens kermis in Doetinchem

Een minderjarig meisje is zaterdagavond bij het gemeentehuis gewond geraakt bij een straatroof op de...

Burgermeesterverkiezingen: in Emmerich twee vrouwen CDU EN SPD de grootste kans

In Emmerich draait het deze keer vooral om twee vrouwen: Claudia Lindlahr van de CDU en Meike Schnak...

Peter Hinze niet herkiesbaar: Nederlands sprekende burgemeester gaf ziel aan de Rijnstad aan de grens

Op zondag 14 september kiest Noordrijn-Westfalen nieuwe gemeenteraden én nieuwe burgemeesters. Voor ...