Ulft, Netherlands

Code rood ligt op de loer bij Achterhoekse brandweerposten

Foto: REGIO8
Gewoonlijk traint de brandweer van Doetinchem uit het zicht, maar anders dan gebruikelijk gaven zij een bijzondere demonstratie voor publiek. Een levensecht oefenscenario werd nagespeeld, waarbij zelfs een auto open werd geknipt. Dit gebeurde op de Bleek in Doetinchem. Bij veel brandweerposten in de Achterhoek dreigt een tekort aan personeel, vandaar dat zij mensen proberen te enthousiasmeren voor het vak.
Remco Geurts | Elles Nieuwenhuis | 17 juni 2025 15:15 | Aangepast op 17 juni 2025 15:15
“Het doel van ons is deze avond te organiseren om nieuwe leden te werven, om te voorkomen dat we over een aantal jaren een ledentekort krijgen”, zegt brandweerman August Zwart. “Mensen warm maken voor ons mooie beroep, hoe gaan we dat doen? Dat kun je prachtig doen door dingen te laten zien.” Hoewel het tekort in Doetinchem nog te overzien is, is het toch belangrijk om naar de toekomst te kijken.

“Wij zelf mogen nog niet klagen, we hebben wel mensen nodig, maar het is nog niet code rood”, aldus Zwart. “Er zijn kleinere dorpen om ons heen waar de industrie een beetje aan het vertrekken is, waar de mensen meegaan. Die gaan dus problemen krijgen en gaan dus echt wel mensen nodig hebben. We hebben wel mensen nodig om de auto te kunnen bemannen.”

Code oranje
Volgens Zwart is er op sommige momenten wel sprake van een code oranje bij de brandweer. “Dat geldt voor heel de Achterhoek. Dat kun je deels wel oplossen, maar dat moet je eigenlijk niet willen. Een nieuw lid dat bij het korps komt moet eerst de opleiding nog volgen en dan ben je ook twee jaar verder. Dus voordat je iemand echt in kunt zetten, duurt het ook weer twee jaar. Je moet een beetje voorsorteren op wat gaat komen”, zegt de brandweerman.

Tekort
Voldoende personeel is dus essentieel om ervoor te zorgen dat een eventueel tekort geen gevolgen heeft voor de burgers. “Wat zou kunnen gebeuren is dat een post een auto de weg niet op kan sturen, omdat ze geen mensen hebben. Dan gaat het buurkorps de weg op, en dat kost wat tijd. Wij lossen het als brandweer wel op, daar zijn we toch vrij goed in”, legt Zwart uit. “Het kan dus iets langer duren voordat er hulp bij de burger is. En dat wil je niet, je wilt de burgers zo snel mogelijk helpen.”

En om lid te worden van de Brandweer moet je wel sterk in je schoenen staan. “Wij rijden meestal naar een plek waar andere mensen wegrennen. De mensen die dat doen verdienen in mijn ogen respect, dat wordt nog wel eens onderschat”, aldus Zwart.

De brandweer in Doetinchem trekt zaterdag 21 juni weer de wijk in. Dan wordt er geoefend bij het Metzo College.

Meest gelezen

Zwarte Cross neemt verrassende wending naar Amsterdam

Remco Geurts | Caitlin Sturris | 11 sep 2025 16:59

Lees ook

Auto botst tegen boom op Grolsedijk bij Lievelde

Bij een eenzijdig ongeval op de Grolsedijk bij Lievelde is maandagavond een personenauto tegen een b...

Gemeente Lochem staat garant voor 5 miljoen voor nieuw clubgebouw Golfclub Lochem

De gemeenteraad van Lochem heeft maandagavond ingestemd met een garantstelling van 5 miljoen euro vo...

Partijen bijten door zure appel heen met betrekking tot zonnepark Bekenschot bij Barchem

Gemeentebelangen, VVD en Meedenken met Lochem hebben maandagavond ‘met pijn in het hart’ ingestemd m...

Van vieze filterpeuken tot volle sojafles: Emmerich maakt Rijn schoon

Op zaterdagochtend, klokslag tien uur, stroomt de Ward in Emmerich langzaam vol met mensen die niet ...

Inwoners Etten uiten zorgen over mogelijke komst van asielzoekersdorp nabij dorpskern

Zo’n driehonderd inwoners van Etten kwamen zaterdagochtend samen om hun stem te laten horen tegen de...

Swim to Fight Cancer kleurt Braamt blauw in strijd tegen kanker

Braamt kleurde afgelopen zondag blauw voor een bijzonder doel. Voor de vijfde keer vond hier Swim to...