Ulft, Netherlands

Buslijnen in de Achterhoek op de schop

Met het wegvallen van buslijn 56 tussen Borculo en Deventer vrezen inwoners van Lochem en Borculo vanaf medio december geen goede aansluiting meer te hebben op werk, onderwijsinstellingen en ziekenhuizen. Meer dan 4000 mensen ondertekenden een petitie, terwijl ook elders in de Achterhoek reizigers te maken krijgen met veranderingen.
Tim Rondeel | 27 oktober 2021 10:39 | Aangepast op 27 oktober 2021 10:39
Amber Veldhuis uit Posterenk, een buurtschap in de gemeente Voorst, startte de petitie 'Behoud buslijn 56 tussen Borculo en Deventer' een paar weken terug. Dinsdagavond bood ze de petitie aan met de handtekeningen van 4337 mensen aan de gemeente Berkelland. Amber wil de gemeente overtuigen om aan de bel te trekken bij de provincie Gelderland, die over het wel of niet terugdraaien van het besluit gaat. Arriva meldde enkele weken geleden de directe buslijn 56 op te heffen. Scholieren moeten straks in Zutphen overstappen op de trein. "Ik las het berichtje twee weken geleden toen ik in de bus zat, ja echt in buslijn 56, en ik dacht: dit kan niet waar zijn", zegt Amber tegen Omroep Gelderland. "De bus zit altijd vol. Er gaan ontzettend veel studenten en scholieren met deze buslijn. Deze kunnen ze niet schrappen."

Nadat de petitie dinsdag overhandigde werd, legde de gemeenteraad van Berkelland een opdracht neer voor de wethouder: "Ga in gesprek met de provincie Gelderland en met vervoerder Arriva en stel alles in het werk om dit te voorkomen." Alle partijen zijn het erover eens dat de buslijn moet blijven. Wethouder Anjo Bosman liet vervolgens weten blij te zijn met de motie en er alles aan te doen om het verdwijnen van de buslijn te voorkomen. Ook in de gemeente Lochem is de nodige onrust ontstaan over de buslijn. De gemeente stuurde donderdag een brandbrief aan de provincie en stelt daarin niet betrokken te zijn geweest bij het besluit, 'terwijl de consequenties voor de Lochemse inwoners groot zijn'. De gemeente gaat binnenkort in gesprek met de provincie en Arriva.

Afnemende reizigersaantallen
Arriva werkt in opdracht van de provincie en zegt zich te baseren op gegevens over reizigersaantallen. "Op basis daarvan maken wij voorstellen om de dienstregeling te veranderen", aldus een woordvoerder. In het geval van buslijn 56 spelen afnemende reizigersaantallen, een toenemend aantal drempels en een snelheidswijziging op delen van de weg een rol. Om het wegvallen van de lijn op te vangen, komt er een nieuwe buslijn tussen Borculo en Zutphen.

Veel verandering in Achterhoek
De vervoerder neemt vanaf 12 december het busvervoer in de hele provincie flink op de schop, maakte de vervoerder enkele weken geleden bekend. Met name in de Achterhoek verandert er veel. Ook de rechtstreekse lijn 80 tussen Zutphen en Vorden vervalt vanaf die datum. In de avonduren verandert er ook het een en ander. Op sommige trajecten worden meerdere lijnen samengevoegd tot één lijn.

Foto: REGIO8 (archief)

Lees ook

Lochem wil afvaldump tegengaan met containertuintjes: ‘Het is iedere dag raak’

De gemeente Lochem heeft een waar afvalprobleem. Verschillende soorten afval belanden steeds vaker n...

Cadeau van Duitse profvoetballer Gosens aan 'zijn' Elten krijgt vorm

De plannen voor een grote bos-speelplaats op de Eltenberg krijgen nu echt vorm. Met de ondertekening...

Achterhoek bouwt aan zorgzame regio: vijfduizend extra woningen nodig

Tot 2031 zijn er in de Achterhoek zo’n vijfduizend extra woningen nodig voor ouderen en kwetsbare gr...

Vrachtwagen ramt meerdere bomen op Borculoseweg, chauffeur blijft ongedeerd

Bij een eenzijdig ongeval op de Borculoseweg in Barchem is donderdagochtend een vrachtwagen, geladen...

Fietser gewond bij aanrijding op Liemersweg in Doetinchem

Een fietser is woensdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Het ongeval gebeurde o...

Ulftse vuurwerkhandelaar ziet nu al extreme verkoopdrukte

Vuurwerkhandelaren zien dat de vuurwerkverkoop dit jaar uitzonderlijk vroeg op gang komt. Het dreige...