Ulft, Netherlands

Blijft Duitser naar coffeeshop komen als ze thuis kunnen blowen?

REGIO8
Vanaf maandag is het bezit en gebruik van wiet legaal in Duitsland, zij het met spelregels. De Oosterburen hopen daarmee onder meer de illegale handel aan te pakken en de kwaliteit van de softdrug te kunnen bewaken. Blijven de Duitsers nog vaste klant bij de coffeeshops in de grensstreek, als binnenkort ook speciale Cannabis Social Clubs de deuren openen?
Ruben Dales | 31 maart 2024 15:21 | Aangepast op 31 maart 2024 15:21
Voordat de Duitse wietclubs opengaan, wordt eerst het gebruik en bezit van wiet legaal gemaakt. Vanaf 1 april, Tweede Paasdag, mogen Duitsers maximaal drie planten kweken. Ook mogen ze maximaal 25 gram aan gedroogde wiet bij zich hebben, in huis gaat het om vijftig gram. Daarnaast wordt het gebruik in de openbare ruimte legaal, hoewel er wel spelregels gelden. Voor de openbare ruimte geldt een gebruiksverbod tussen 07.00 uur en 20.00 uur, dit geldt alleen in voetgangerszones. In Nederland daartegen wordt het bezit tot vijf planten gedoogd, terwijl je maximaal vijf gram op zak mag hebben.

Echt wiet kopen in Duitsland kan voorlopig nog niet. De eerste zogenaamde ‘Cannabis Social Clubs’ mogen vanaf 1 juli de deuren openen. Deze clubs moeten buiten woonwijken komen en minimaal tweehonderd meter van speelplaatsen en scholen af liggen. Een lid van deze club mag maximaal vijftig gram per maand afnemen. Tevens mag de wiet alleen in een wietzakje met een uitgebreide productomschrijving worden meegegeven. In Nederland mag je per coffeeshop maximaal vijf gram halen per dag.

‘Twintig procent uit Duitsland’
De coffeeshops in de Achterhoek zouden klanten kunnen verliezen als de nieuwe clubs in juli opengaan. Zo had de inmiddels gesloten coffeeshop ’t Rotterdammertje in Doetinchem een flinke groep klanten van over de grens. “Ongeveer twintig procent kwam uit Duitsland”, zegt voormalig coffeeshophouder Jan van der Heijden. Hij verwacht dat het aandeel Duitsers dat in Nederland wiet koopt, drastisch zal dalen: “Ik denk dat je dadelijk op een punt komt dat er nog maar vijf procent van de klandizie uit Duitsers bestaat.”

Scorpio
De huidige eigenaar van de coffeeshop in Ulft, Scorpio, denkt dat het niet zo’n vaart zal lopen. “Er is nu geen reden tot paniek”, zegt de man, die zijn naam niet wilde geven. Hij verwacht zijn klanten te behouden. Op de vraag hoeveel procent van zijn klanten Duits zijn wil hij niet antwoorden: “Maar het zijn er genoeg.”

Duitsers blijven komen?
De Duitse bezoekers bij coffeeshop Scorpio in Ulft zijn nog niet erg enthousiast over de wietclubs in hun thuisland. “In Duitsland moeten ze het altijd zo moeilijk maken” verzucht een Duitse wietliefhebber over de legalisatie. “Het is door de strenge regels op een of ander manier ook weer niet gelegaliseerd.” Een andere gast geeft aan voorlopig nog wiet te kopen in Nederland: “Ik woon net over de grens, voor mij is het makkelijker om naar een Nederlandse coffeeshop te gaan”

Lees ook

Winst voor De Graafschap in ontsierde derby: supporters gewond terug naar Achterhoek

De Graafschap heeft donderdagavond met 1-2 gewonnen van Vitesse. Door een late treffer van aanvoerde...

Doetinchem draagt Koningsdag-stokje over aan Dokkum: 'Ik zou Normaal willen overnemen'

Het is inmiddels alweer bijna acht maanden geleden, maar toen stond heel Doetinchem op zijn kop tijd...

Groei van het aantal pabo-studenten zet zich voort in Doetinchem

Iselinge Hogeschool in Doetinchem ziet dit studiejaar opnieuw een groei in het aantal nieuwe student...

Ouderen maken sinterklaasgedicht met AI: ‘De creativiteit verdwijnt niet’

Uren zwoegen om de juiste woorden op papier te krijgen voor een sinterklaasgedicht lijkt verleden ti...

Vier auto’s betrokken bij kettingbotsing Doetinchem

Vier auto’s waren woensdag aan het eind van de middag betrokken bij kettingbotsing op de Terborgsewe...

De Graafschap klaar voor Gelderse clash in Arnhem: 'Emotie hoort bij voetbal'

De Graafschap speelt donderdagavond de uitgestelde Gelderse clash tegen Vitesse in Arnhem. Niet alle...