Ulft, Netherlands

Bengevoord naar Den Haag om spoedeisende hulppost te redden

De spoedeisende hulpposten van kleinere regionale ziekenhuizen moeten behouden blijven. Met die boodschap trekt burgemeester Joris Bengevoord van Winterswijk woensdag naar Den Haag om in gesprek te gaan met Tweede Kamerleden.
Davie Klein Gunnewiek | 21 september 2022 11:31 | Aangepast op 21 september 2022 11:31
Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid wil de acute zorg in Nederland ‘slimmer organiseren', mede als gevolg van het tekort aan zorgpersoneel. Kuipers stelt voor om spoedeisende hulpposten van streekziekenhuizen te vervangen voor gespecialiseerde huisartsenposten en de spoedeisende hulp te concentreren bij de grotere ziekenhuizen. Dit moet leiden tot lagere zorgkosten. Door dit plan dreigen streekziekenhuizen ook hun intensive-care afdelingen te verliezen. Bengevoord trekt woensdag samen op met de burgemeesters van Goes, Gorinchem en Waalwijk. Tijdens een speciale informatiemarkt bij de Tweede Kamer kunnen bestuurders van gemeenten lobbyen voor zaken die zij belangrijk vinden.

“Wij maken ons grote zorgen als dit plan uitgevoerd gaat worden”, zegt Bengevoord. “De Minister denkt dat als spoedeisende hulpposten worden samengevoegd, het personeelsgebrek vanzelf oplost. Zo werkt het niet, want bij ons zijn de afstanden veel groter.” Bengevoord denkt dat personeel van het streekziekenhuis SKB in Winterswijk, dat nu nog relatief dichtbij het ziekenhuis woont, er niet voor kiest om straks veel verder te reizen. “Mensen zullen eerder besluiten om ergens anders in de zorgsector te gaan werken dichter bij huis, bijvoorbeeld in de verpleeg- of thuiszorg”, aldus Bengevoord.

Zorgen over voldoende ambulances en reistijd
Ook is de burgemeester ongerust over de zorgkant. Als de spoedeisende hulpposten worden geconcentreerd wil het ministerie de 45-minutennorm loslaten. Nu is het nog zo dat bij een levensbedreigende situatie mensen binnen 45 minuten met een ambulance in een ziekenhuis met een spoedeisende hulp moeten zijn. “Je zal maar echt wat hebben en vijftig minuten naar een ziekenhuis moeten rijden, dat is echt geen pretje.”

'Leefbaarheid in gevaar'
Daarnaast is het volgens Bengevoord maar de vraag of er voldoende ambulances zijn om patiënten in nood tijdig en met zorg af te leveren en of andere ziekenhuizen voldoende ruimte en capaciteit hebben voor een toename aan patiënten. “Ik heb begrepen van David Baden, voorzitter van de vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen, dat grotere ziekenhuizen helemaal niet zitten te wachten op patiënten uit kleinere ziekenhuizen”, zegt Bengevoord, die tot slot wijst op de centrale rol die het streekziekenhuis heeft voor de regio: “Als dit plan doorgaat, komt onze leefbaarheid in gevaar."

Foto: REGIO8

Lees meer over:

SKB|Winterswijk|

Meest gelezen

Provincie voert maand lang onderhoud uit aan N317

Viggo Zweverink | 10 jun 2025 16:56

De Boetners brengt ode aan De Graafschap met nieuw clublied: ‘Gewoon recht voor de raap’

Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | Mack Delleman | 10 jun 2025 14:16

Lees ook

Kan stukje Duitse rondweg op Winterswijks grondgebied, Nederland van het stikstofslot halen?

Een klein stukje rondweg bij de Duitse grensplaats Oeding werpt een verrassend licht op een veel gro...

Winterswijk gaat zonder coalitie en met drie wethouders verder

Na weken van bestuurlijke onrust heeft de gemeenteraad van Winterswijk besloten om de bestuursperiod...

Automobilist botst tegen winkelpand in centrum van Winterswijk

Een automobilist is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto een winkelpand ingereden in het...

Supers mogen straks over de grens inkopen, diploma’s sneller erkend

Supermarkten en drogisterijen mogen straks producten inkopen in Duitsland als die daar goedkoper zij...

Eén centrale school voor Woold, Kotten en Miste: plannen in volle gang gezet

De komst van een nieuwe basisschool voor de buurtschappen Woold, Kotten en Miste-Corle komt dichterb...

1 Mei in de grensstreek: terrassen vol, activisme afwezig

Op Beursplein 5 in Amsterdam blijft de beurs vandaag gesloten. Niet vanwege activistische motieven o...