gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Winterswijkers schaatsen in april op ijsbaan

aba1fdac29492d91433f5284051f4d58

Op de bijzondere schaatsbaan in Winterswijk wordt zelfs in april nog geschaatst. Na een nacht hard werken om de ijsbaan te prepareren, konden liefhebbers zondagochtend de ijzers onderbinden voor een uniek rondje op het ijs.

Jasper Hazelaar |
Om middernacht begon de ijsvereniging volgens Omroep Gelderland met de voorbereidingen. Drie uur later hadden de ijsmeesters er een hard hoofd in, omdat de temperatuur onvoldoende daalde. Uiteindelijk werd het toch koud genoeg en mochten de eersten om 07.30 uur het ijs op. Bijzonder dus dat de IJsvereniging in Winterswijk deze nacht de kranen heeft opengezet om de baan te bespuiten. Zelfs dé kenner van Nederland, schaatshistoricus Henk Snoep (70) van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, kan geen voorbeeld noemen in de recente historie dat er in de maand april is geschaatst. Volgens Huub Snoep moet je daarvoor terug naar de Kleine IJstijd in de zeventiende eeuw.

Helemaal waar is dat niet, volgens weerman Alfred Snoek van Weerplaza. Hoewel ook hij als liefhebber even diep moest graven. Want schaatsijs in april is uniek: "Het is één keer voorgekomen. Op 1 april 2013 zijn enkele ijsschotsen op het Schildmeer in Groningen tegen elkaar aan gevroren. Dat was op maandag 1 april, Tweede Paasdag. Twee waaghalzen hebben op die ijsschotsen in de vroege ochtend kort een baantje geschaatst."

Strenge winters
Zelfs in de bekende strenge winters zoals tussen 1940 en 1942, in 1963 en in 1986 is er niet geschaatst in april. In 1940 ging het half februari al dooien na een Elfstedentocht die werd gereden bij -16 graden. In 1942 was 6 maart de laatste vorstdag. En ook in de barre winter van 1963 viel na drie maanden onafgebroken vorst de dooi al in op 8 maart. In het jaar van de een na laatste Elfstedentocht, 1986, was 3 maart de laatste ijsdag met een temperatuur van -3,1 graad. In 1997 verdween de vorst al op 2 februari.

In ploegen
IJsmeesters hebben in ploegen van twee de baan geprepareerd. Ze werkten de hele nacht door. "Daarna moest de baan nog een paar uurtjes opstijven voor er kon worden geschaatst", zegt voorzitter Auke Spijkstra. Ijsmeester Hendrik ten Prooije vervolgt: "We hebben er goed over nagedacht, maar we vonden dat we het moesten proberen. Dit is zo volstrekt uniek. Voor het eerst schaatsen op natuurijs in april."

Foto: Omroep Gelderland

Lees meer over:

|

Lees ook

133835a0788373bcf175f86cfec3522c

De Graafschap weet ondanks gouden wissels niet te winnen in Eindhoven

De Graafschap is er niet in geslaagd om met drie punten terug te keren naar Doetinchem. De ploeg van Thomas Duivenvoorden kwam door invallers Finocchiaro en Kwint knap terug van een achterstand, maar de Doetinchemers wisten een tegentreffer niet te voorkomen; 2-2.

WhatsApp Image 2026-10-02 at 14.30.52

Fietser overleden na aanrijding in Doetinchem

Een fietser is overleden na een aanrijding op de Varsseveldseweg in Doetinchem. Een traumahelikopter is opgeroepen en landde in een nabijgelegen weiland, maar hulp mocht niet meer baten.

VB_FCEIGRA10

De Graafschap wil doorpakken in Eindhoven, Kwint aast op eerste treffer

Na de overwinning op FC Den Bosch op De Vijverberg hoopt De Graafschap zaterdag tegen FC Eindhoven de weg omhoog verder in te slaan. De Superboeren wonnen twee van hun laatste drie wedstrijden en trainer Thomas Duivenvoorden merkt dat het vertrouwen binnen zijn ploeg steeds verder groeit.

DiesmeToren10

Zes miljoen nodig voor Diemse toren: ‘Icoon moet behouden blijven’

Bijna zes miljoen euro is nodig om de Didamse Mariakerk en de bijbehorende toren te restaureren. De actie ‘Red de Diemse Toren’ wordt vrijdagavond officieel afgetrapt. Initiatiefnemer Ted Kok hoopt dat inwoners en bedrijven uit Didam de schouders eronder zetten.

Grens Suderwick Duitsland 2025

Achterhoek legt Duitslandplannen vast: goede buren, één koers

Het ligt niet aan de contacten met de Duitse partners. Die zijn goed. “Nederlandse en Duitse bestuurders weten elkaar snel te vinden”, zeggen Duitslandcoördinatoren Andrea Arens en Miranda van Balveren. Wat tot dusver ontbrak, was een gezamenlijke koers: één document waarin de acht Achterhoekse gemeenten vastleggen welke onderwerpen in de samenwerking met Duitsland voorrang krijgen.

WhatsApp Image 2026-10-02 at 10.55.02 (1)

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een bewolkt maar aangenaam weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Vanuit Silvolde voorspelt Gerrit een aangenaam weekend.