Ulft, Netherlands

Rutgers heeft oplossing voor PFAS-vaten

Rienko Rutgers heeft zelf een oplossing om de vaten met blusschuim aan de Voltastraat in Doetinchem weg te halen, maar de gemeente wil hier niet aan mee werken. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens een hoorzitting van de bezwarencommissie op het stadhuis.
Regio8 | 26 augustus 2020 12:33 | Aangepast op 26 augustus 2020 12:33

Rienko Rutgers, voormalig eigenaar van failliet verklaarde Rutgers Milieu, lichtte zijn bezwaar tegen de dwangsom toe die de gemeente het bedrijf opglegde voor het overtreden van milieuregels. “Wij hebben in januari van dit jaar een concreet voorstel gedaan om de vaten op te ruimen”, zegt Rutgers. “Zonder duidelijke onderbouwing is deze oplossing door de gemeente afgewezen.” De Doetinchemmer zegt over een filtreermachine in een bedrijfspand aan het Zaagmolenpad te beschikken die de schadelijke stof PFAS voor zeventig procent uit het blusschuim kan halen. “De andere dertig procent moet worden verbrand en worden afgevoerd", aldus Rutgers.

Volgens de gemeente is het plan van Rutgers niet geaccepteerd omdat het niet concreet genoeg was. “De plannen werden in mailtjes toegelicht zonder toezeggingen”, zegt een woordvoerder. “Er is een tijdspad van tweehonderd dagen aangegeven voor het opruimen van de vaten, maar de startdatum wanneer dit zou beginnen en wie het zou betalen bleven onduidelijk. Dat is geen basis voor een goede oplossing en geeft ons weinig vertrouwen.” Rutgers is het hier niet mee eens: “Er is door de gemeente weinig tot heel slecht gereageerd op mijn voorstel. Ik heb mij ongelofelijk ingespannen om tot een oplossing te komen, maar ik heb nooit enige medewerking gekregen.”

PFAS wordt bekender
Door groeiende bekendheid van schadelijke stof PFAS zijn volgens Rutgers meer mensen en instanties zich met de kwestie gaan bezighouden. “Iedereen, waaronder de gemeente en de Omgevingsdienst, is hier de afgelopen jaren bij betrokken geweest, maar zij hebben niet ingegrepen of gehandhaafd", stelt Rutgers. "Dat verbaast mij." Volgens de gemeente heeft het bedrijf echter alle gelegenheid gehad om de boel op te ruimen, maar is er nog geen vat van het terrein verdwenen. “Wij hebben te weinig vertrouwen dat hij de vaten opruimt en daarom zijn we vorig jaar oktober ook over gegaan tot het opleggen van een dwangsom”, zegt een gemeentewoordvoerder.

Gezin lijdt onder kwestie
Rutgers zegt veel onder de kwestie te lijden. “Niet alleen ik, maar ook mijn gezin”, zegt Rutgers. “Mensen mogen van alles over mij vinden, maar ze blijven met de vingers van mijn gezin af en gaan mij niet met de dood bedreigen.” Op sociale media zou hij bedreigingen hebben ontvangen, deze zijn inmiddels verwijderd. Ondanks de stress laat Rutgers weten zich verantwoordelijk te voelen voor afhandeling van de opgeslagen vaten: “Ik hoop nog steeds op een constructieve manier tot een oplossing te komen.”

Kamervragen gesteld
Tweede Kamerlid Suzanne Kröger heeft namens GroenLinks inmiddels vragen gesteld over de kwestie aan staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Waterstaat. De bezwarencommissie brengt over zes weken een advies uit aan het college. Het gemeentebestuur neemt daarna een nieuwe beslissing op de bezwaarschriften.

Foto: REGIO8

Lees ook

De eerste tenten en podia van Festival Achterland verrijzen op de Bleek in Doetinchem

Met nog een kleine week te gaan verrijzen de eerste tenten en podia van Festival Achterland op De Bl...

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met zomerse temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

50 jaar Normaal gevierd met 25.000 Anhangers in Lochem

Høken, brekken en angoan, Normaal heeft wat te vieren! Zoals inmiddels traditie is treedt de dialect...

Recordaantal deelnemers doen mee met Geglij in de Wei in Beek

Beek is tijdens Hemelvaartsdag weer het decor van de 9e editie van Geglij in de Wei. Een recordaanta...

Democratie op z’n Aaltens – maar wat kunnen we leren van Duitsland?

Er is iets fascinerends aan hoe een kleine gemeente als Aalten zich vastbijt in een groot thema. Dri...

SPECIAL | 50 jaar Normaal: Het muzikale geweten van de Achterhoek

Op Hemelvaartsdag is het precies 50 jaar geleden dat de Achterhoek kennismaakte met de band Normaal....