gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Open Monumentendag kan 'moeilijk jonge mensen enthousiasmeren'

e73758d8bb66f1e4d41af7093b163e05

Het duurt nog even, maar de organisaties van Open Monumentendag in het grensgebied zijn al druk bezig met de voorbereidingen voor het weekend van 14 en 15 september. Doel van dit jaar is al wel vastgesteld: ‘Monumenten doorgeven aan de volgende generatie’.

Anton Adelaar |  | Aangepast op
Dat kan nog weleens lastig worden. “Het is moeilijk om jonge mensen te enthousiasmeren”, zegt Lidy Lowenthal Beijer van heemkundevereniging Oude IJsselstreek dinsdag tijdens een persconferentie over Open Monumentendag 2024 op het gemeentehuis in Gendringen. Open Monumentendag wordt jaarlijks in Europese landen georganiseerd in de maand september. Historische gebouwen die normaal niet toegankelijk zijn voor publiek worden dan dat weekend gratis opengesteld. De Duitse werkgroep heemkundevereniging Anholt en de Achterhoekse werkgroep Bontebrug organiseren dit jaar een fietstocht van achttien kilometer langs monumenten in de Oude IJsselstreek en de Duitse grensplaats Anholt.

Ondanks dat ze een nieuwe generatie enthousiast willen maken, doen ze dit jaar verder weinig om jongeren te trekken. “Twee jaar geleden hebben wij jongeren uitgenodigd om muziek te maken tijdens Open Monumentendag. Dit jaar treedt een meisje uit die groep voor de derde keer op. Verder proberen we wel wat jongeren te benaderen om te helpen en vaak komen vrienden van hen dan wel kijken. Maar dat is maar een handjevol”, legt Lowenthal Beijer uit. "Jongeren tussen de 18 en 30 jaar vinden Open Monumentendag vaak maar oubollig. Ze hebben hun eigen festivals."

Kinderactiviteiten
Wel worden er tijdens Open Monumentendag activiteiten voor jonge kinderen georganiseerd. Een paar jaar geleden was een van die activiteiten dat kinderen van oude schoendozen koffers maakten. “Dat was een groot succes. Honderden kinderen deden hieraan mee.” Maar dit jaar wordt dit niet georganiseerd, omdat het niet past in het al vastgestelde thema ‘Routes, Netwerken & Verbindingen onderweg’. Daarnaast gaan de groepen 7 en 8 van basisschool Dynamiek in Terborg de week vóór Monumentendag langs vier monumenten. “Daar krijgen ze allerlei verhalen over de historische gebouwen te horen en kunnen ze rondlopen.”

Doorgeven aan volgende generatie
Lowenthal Beijer vindt het wel belangrijk dat jonge mensen geïnteresseerd zijn in dit jaarlijkse evenement. "Het is belangrijk dat wij oude gewoontes en tradities, zoals eten, gebouwen en cultuur, doorgeven aan de volgende generatie. Als we dat niet doen, dan mist de nieuwe generatie een stukje geschiedenis. Als de jonge mensen van nu in de toekomst niet opstaan, wordt dat natuurlijk lastig."

Persconferentie
De aftrap van Open Monumentendag vindt aan beide kanten van de grens plaats op zaterdag 14 september om 10.00 uur, namelijk bij Halte Bontebrug in Bontebrug en het Heimathaus in Anholt. De Duitse en Nederlandse pers werd afgelopen dinsdag uitgenodigd in het gemeentehuis van de gemeente Oude IJsselstreek in Gendringen met als insteek ‘op weg naar 14 september’. De aanwezige pers kreeg een korte presentatie van de werkgroepen over de plannen tijdens Open Monumentendag.

Lees ook

Boumans

Mark Boumans stopt als burgemeester van Doetinchem

Mark Boumans stopt per 1 december als burgemeester van Doetinchem. Dat maakte hij donderdagavond bekend tijdens de raadsvergadering. Hij gaat aan de slag als voorzitter van de Vereniging Hogescholen in Den Haag.

MarkDiemers0

Mark Diemers keert terug bij De Graafschap: 'Samen één zijn met de supporters'

Mark Diemers keert terug bij De Graafschap. De Doetinchemmers hebben de 32-jarige middenvelder per direct toegevoegd aan de selectie. De transfervrije Fries tekent een contract tot medio 2028 in Doetinchem.

Scheepvaart0

IJssel in de Achterhoek deels eenrichtingsverkeer door extreem laag water

Schepen kunnen vanaf vrijdag op de IJssel tussen Zutphen en Westervoort nog maar één kant op varen. Door het lage water is de vaargeul op sommige plekken te smal en te ondiep voor tweerichtingsverkeer, meldt Rijkswaterstaat. Schepen mogen alleen nog richting Arnhem varen.

Slaapkamerbrand Orion Lichtenvoorde

Slaapkamerbrand Lichtenvoorde snel onder controle

Aan de Orion in Lichtenvoorde heeft donderdagochtend een brand gewoed in een slaapkamer. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend.

b9128a33fe59b72bfdf49dfdf109d385

Beruchte flexflitser deelt 649 boetes uit aan Gaanderenseweg in Doetinchem

De flexflitser aan de Gaanderenseweg in Doetinchem heeft in acht weken tijd 649 snelheidsovertredingen geregistreerd. Dat zijn er beduidend minder dan op de eerdere locatie aan de Rijksweg in Gaanderen, waar ruim 14.000 boetes werden uitgedeeld.

bebording afzetting  Eltenseweg

Grensfuik op A12 verdwijnt vrijdag, Eltenseweg 30 september weer open in twee richtingen

De gemeente Montferland brengt de Eltenseweg tussen Beek en Elten op woensdag 30 september terug naar de situatie van vóór de grenscontroles op de A12. Vanaf die dag kan het verkeer er weer in beide richtingen de grens over. De borden die nu eenrichtingsverkeer aangeven of het verkeer omleiden, worden weggehaald. De reden is dat de Duitse autoriteiten de grenscontroles anders gaan uitvoeren. De huidige vaste controleplek op de A12 vervalt daarmee.