gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Open Monumentendag kan 'moeilijk jonge mensen enthousiasmeren'

e73758d8bb66f1e4d41af7093b163e05

Het duurt nog even, maar de organisaties van Open Monumentendag in het grensgebied zijn al druk bezig met de voorbereidingen voor het weekend van 14 en 15 september. Doel van dit jaar is al wel vastgesteld: ‘Monumenten doorgeven aan de volgende generatie’.

Anton Adelaar |  | Aangepast op
Dat kan nog weleens lastig worden. “Het is moeilijk om jonge mensen te enthousiasmeren”, zegt Lidy Lowenthal Beijer van heemkundevereniging Oude IJsselstreek dinsdag tijdens een persconferentie over Open Monumentendag 2024 op het gemeentehuis in Gendringen. Open Monumentendag wordt jaarlijks in Europese landen georganiseerd in de maand september. Historische gebouwen die normaal niet toegankelijk zijn voor publiek worden dan dat weekend gratis opengesteld. De Duitse werkgroep heemkundevereniging Anholt en de Achterhoekse werkgroep Bontebrug organiseren dit jaar een fietstocht van achttien kilometer langs monumenten in de Oude IJsselstreek en de Duitse grensplaats Anholt.

Ondanks dat ze een nieuwe generatie enthousiast willen maken, doen ze dit jaar verder weinig om jongeren te trekken. “Twee jaar geleden hebben wij jongeren uitgenodigd om muziek te maken tijdens Open Monumentendag. Dit jaar treedt een meisje uit die groep voor de derde keer op. Verder proberen we wel wat jongeren te benaderen om te helpen en vaak komen vrienden van hen dan wel kijken. Maar dat is maar een handjevol”, legt Lowenthal Beijer uit. "Jongeren tussen de 18 en 30 jaar vinden Open Monumentendag vaak maar oubollig. Ze hebben hun eigen festivals."

Kinderactiviteiten
Wel worden er tijdens Open Monumentendag activiteiten voor jonge kinderen georganiseerd. Een paar jaar geleden was een van die activiteiten dat kinderen van oude schoendozen koffers maakten. “Dat was een groot succes. Honderden kinderen deden hieraan mee.” Maar dit jaar wordt dit niet georganiseerd, omdat het niet past in het al vastgestelde thema ‘Routes, Netwerken & Verbindingen onderweg’. Daarnaast gaan de groepen 7 en 8 van basisschool Dynamiek in Terborg de week vóór Monumentendag langs vier monumenten. “Daar krijgen ze allerlei verhalen over de historische gebouwen te horen en kunnen ze rondlopen.”

Doorgeven aan volgende generatie
Lowenthal Beijer vindt het wel belangrijk dat jonge mensen geïnteresseerd zijn in dit jaarlijkse evenement. "Het is belangrijk dat wij oude gewoontes en tradities, zoals eten, gebouwen en cultuur, doorgeven aan de volgende generatie. Als we dat niet doen, dan mist de nieuwe generatie een stukje geschiedenis. Als de jonge mensen van nu in de toekomst niet opstaan, wordt dat natuurlijk lastig."

Persconferentie
De aftrap van Open Monumentendag vindt aan beide kanten van de grens plaats op zaterdag 14 september om 10.00 uur, namelijk bij Halte Bontebrug in Bontebrug en het Heimathaus in Anholt. De Duitse en Nederlandse pers werd afgelopen dinsdag uitgenodigd in het gemeentehuis van de gemeente Oude IJsselstreek in Gendringen met als insteek ‘op weg naar 14 september’. De aanwezige pers kreeg een korte presentatie van de werkgroepen over de plannen tijdens Open Monumentendag.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-04 at 23.02.17

De Graafschap opnieuw hard onderuit

De Graafschap heeft opnieuw een flinke nederlaag geleden. Koploper Heracles Almelo legde de Superboeren met 5-0 over de knie. Daarmee blijft de ploeg van Thomas Duivenvoorden steken op één punt.

Bahia rechtvoor entree

Bahia in Bocholt week dicht voor groot onderhoud

Zwemparadijs en saunacomplex Bahia in Bocholt is sinds vrijdag 4 september een week gesloten. In het complex vinden grondige schoonmaak-, onderhouds- en renovatiewerkzaamheden plaats. Hoewel de tijdelijke sluiting vooraf in Duitsland was aangekondigd, waren niet alle bezoekers uit de Nederlandse grensstreek daarvan op de hoogte.

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Stadhuis doetinchem

Inwoners delen zorgen over sociale veiligheid in Doetinchem: 'Sommige plekken liever vermijden'

Donkere fietspaden, overlast door drugsgebruikers, verwarde of verkeerd begrepen personen en intimidatie op straat. Dat kwam naar boven tijdens drie gespreksavonden over sociale veiligheid in de gemeente Doetinchem. Inwoners deelden uiteenlopende situaties en plekken waar zij zich niet veilig voelen.

SluisEefde0

Sluis bij Eefde kan vaker worden gebruikt: van vijf naar tien doorvaarmomenten

Rijkswaterstaat verhoogt vanaf maandag het aantal momenten waarop schepen door de sluis bij Eefde kunnen varen. Het aantal schuttingen wordt uitgebreid van vijf naar tien per dag. De verruiming is mogelijk doordat het waterpeil van de IJssel de afgelopen week verder is gestegen.

Gerrits Weerpraot0

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een weekend met ideaal terrasweer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij Landwinkel Luemers in Ulft voorspelt de weerboer een ideaal weekend om het terras op te gaan.