gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Open Monumentendag kan 'moeilijk jonge mensen enthousiasmeren'

e73758d8bb66f1e4d41af7093b163e05

Het duurt nog even, maar de organisaties van Open Monumentendag in het grensgebied zijn al druk bezig met de voorbereidingen voor het weekend van 14 en 15 september. Doel van dit jaar is al wel vastgesteld: ‘Monumenten doorgeven aan de volgende generatie’.

Anton Adelaar |  | Aangepast op
Dat kan nog weleens lastig worden. “Het is moeilijk om jonge mensen te enthousiasmeren”, zegt Lidy Lowenthal Beijer van heemkundevereniging Oude IJsselstreek dinsdag tijdens een persconferentie over Open Monumentendag 2024 op het gemeentehuis in Gendringen. Open Monumentendag wordt jaarlijks in Europese landen georganiseerd in de maand september. Historische gebouwen die normaal niet toegankelijk zijn voor publiek worden dan dat weekend gratis opengesteld. De Duitse werkgroep heemkundevereniging Anholt en de Achterhoekse werkgroep Bontebrug organiseren dit jaar een fietstocht van achttien kilometer langs monumenten in de Oude IJsselstreek en de Duitse grensplaats Anholt.

Ondanks dat ze een nieuwe generatie enthousiast willen maken, doen ze dit jaar verder weinig om jongeren te trekken. “Twee jaar geleden hebben wij jongeren uitgenodigd om muziek te maken tijdens Open Monumentendag. Dit jaar treedt een meisje uit die groep voor de derde keer op. Verder proberen we wel wat jongeren te benaderen om te helpen en vaak komen vrienden van hen dan wel kijken. Maar dat is maar een handjevol”, legt Lowenthal Beijer uit. "Jongeren tussen de 18 en 30 jaar vinden Open Monumentendag vaak maar oubollig. Ze hebben hun eigen festivals."

Kinderactiviteiten
Wel worden er tijdens Open Monumentendag activiteiten voor jonge kinderen georganiseerd. Een paar jaar geleden was een van die activiteiten dat kinderen van oude schoendozen koffers maakten. “Dat was een groot succes. Honderden kinderen deden hieraan mee.” Maar dit jaar wordt dit niet georganiseerd, omdat het niet past in het al vastgestelde thema ‘Routes, Netwerken & Verbindingen onderweg’. Daarnaast gaan de groepen 7 en 8 van basisschool Dynamiek in Terborg de week vóór Monumentendag langs vier monumenten. “Daar krijgen ze allerlei verhalen over de historische gebouwen te horen en kunnen ze rondlopen.”

Doorgeven aan volgende generatie
Lowenthal Beijer vindt het wel belangrijk dat jonge mensen geïnteresseerd zijn in dit jaarlijkse evenement. "Het is belangrijk dat wij oude gewoontes en tradities, zoals eten, gebouwen en cultuur, doorgeven aan de volgende generatie. Als we dat niet doen, dan mist de nieuwe generatie een stukje geschiedenis. Als de jonge mensen van nu in de toekomst niet opstaan, wordt dat natuurlijk lastig."

Persconferentie
De aftrap van Open Monumentendag vindt aan beide kanten van de grens plaats op zaterdag 14 september om 10.00 uur, namelijk bij Halte Bontebrug in Bontebrug en het Heimathaus in Anholt. De Duitse en Nederlandse pers werd afgelopen dinsdag uitgenodigd in het gemeentehuis van de gemeente Oude IJsselstreek in Gendringen met als insteek ‘op weg naar 14 september’. De aanwezige pers kreeg een korte presentatie van de werkgroepen over de plannen tijdens Open Monumentendag.

Lees ook

regio8_Rechtbank_Zutphen3_16

Rechtbank veroordeelt Doetinchemmer voor afsteken zwaar explosief

Een 46-jarige man uit Doetinchem is veroordeeld voor het afsteken van een zwaar explosief in een woonwijk. De rechtbank legt hem een gevangenisstraf van 400 dagen op, waarvan 325 dagen voorwaardelijk. Daarnaast krijgt hij de maximale taakstraf van 240 uur en moet hij de schade van twee buurtbewoners vergoeden.

DahliatuinRekken10

Dahliatuin Rekken weer geopend: ‘Hier is het hele dorp mee bezig’

Rekken en dahlia's zijn al meer dan een eeuw onlosmakelijk met elkaar verbonden. Al sinds 1910 is er een corso tijdens het jaarlijkse volksfeest waar deze bloem een belangrijke rol speelt. Sinds 2014 heeft het dorp een eigen dahliatuin die eens in de twee jaar bloeit. Na maanden voorbereiding was zaterdag de feestelijke opening van dit seizoen.

Bouw stadhuis Bocholt

Geen bouwvakvakantie in Bocholt, renovatie stadhuis giert financieel uit de klauw

Geen bouwvakvakantie in Bocholt. Ook tijdens de zomervakantie gaat de verbouwing van het stadhuis door. De druk is groot: als de grootscheepse verbouwing op 1 januari 2027 niet klaar is, loopt de stad 8 miljoen euro subsidie van de deelstaat Noordrijn Westfalen uit Düsseldorf mis. Dat kan Bocholt zich niet veroorloven.

BORCULO

Boeren overhandigen brandbrief: 'Deze plannen zijn niet uitvoerbaar'

Honderden trekkers staan maandagavond geparkeerd bij het gemeentehuis van Berkelland in Borculo. Daaromheen verzamelen zich honderden boeren, familieleden en andere sympathisanten. Omgekeerde Nederlandse vlaggen wapperen boven de trekkers, rode boerenzakdoeken zijn weer volop zichtbaar. Het beeld doet denken aan de grote boerenprotesten van enkele jaren geleden.

WhatsApp Image 2026-07-27 at 22.54.28

Groot boerenprotest in de Achterhoek: 'Onze maat is vol'

Honderden boeren hebben maandagavond een protestactie gehouden op verschillende plekken in de Achterhoek. Zo hebben boeren tussen Vierakker en Zutphen met trekkers de tekst 'Onze maat = vol' geschreven en werd in Borculo een brandbrief aan de gemeenteraad aangeboden.

LochemVuurwerk

LochemGroen! wil snel duidelijkheid over uitvoering vuurwerkverbod

LochemGroen! heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college over het landelijke vuurwerkverbod. Volgens de partij is het belangrijk dat inwoners, ondernemers en andere betrokkenen ruim op tijd weten waar zij aan toe zijn.