gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Zelhemse boer stapt naar de rechter

21f8a32655347fb3b62acd0ff1c73e2f

De Zelhemse melkveehouder Ronald Beulink daagt de Nederlandse staat voor de rechter omdat hij openheid van zaken wil in de kwestie rondom de fosfaatrechten. Eerder vroegen ze de minister om openheid, maar die kregen ze niet en daarom stappen ze nu naar de rechter.

Anna Weirath |
Net als vier andere boeren wil hij weten welke afspraken er precies zijn gemaakt tussen de Europese Unie en de Nederlandse staat, want al zeven jaar zit Beulink in onzekerheid. In 2015 werd het melkquotum afgeschaft. "Bevrijdingsdag werd het genoemd", zegt Beulink tegen Omroep Gelderland. Sinds 1 april 2015 lijken er welvarende tijden aan de te breken voor de boeren met melkvee. Er mag onbeperkt melk geproduceerd worden en dat betekent dat een groot deel van de melkveehouders nieuwe stallen bouwt. "Wij hebben destijds ook een nieuwe stal gebouwd", geeft Beulink aan. "In de stal is ruimte voor 180 koeien." Dat aantal dieren heeft er echter nooit gestaan, want al snel wordt duidelijk dat er te veel koeien in Nederland komen en dat er daardoor ook te veel mest is.

De regering besluit om fosfaatrechten uit te delen. Dat zijn een soort vergunningen die een boer nodig heeft om een koe te mogen hebben. Op 2 juli 2015 krijgen boeren fosfaatrechten toegewezen voor het aantal koeien dat ze op die dag in de stal hebben staan. Voor Ronald betekent dit dat hij voor 83 koeien fosfaatrechten krijgt, want zoveel koeien heeft hij op dat moment. "De dag dat ik de brief uit de brievenbus haalde waarin dit stond, staat op mijn netvlies geschreven. Dat vergeet ik nooit meer. Ik dacht meteen: 'dit is foute boel'."

Te weinig koeien
Het is het moment waarop voor Beulink de ellende begint. Zijn nieuwe stal is zwaar gefinancierd, maar de inkomsten waarmee hij de financiering moet aflossen zijn er niet. Hij heeft immers veel minder koeien en kan dus veel minder melk leveren dan waarop de financiering gebaseerd is. Eerder vertelde Beulink al wat de fosfaatrechten voor hem betekenen.

Behoefte aan openheid
Eind 2021 hoopt Beulink dat de minister, na de ellende rondom de toeslagenaffaire, openheid geeft over de afspraken tussen Brussel en Den Haag. Maar dat gebeurt niet. "En dus zit er nu niets anders op dan de gang naar de rechter te maken en de Nederlandse staat voor de rechter te dagen”, aldus Beulink. Volgens de veehouder gaat de dagvaarding er binnenkort uit en zal die dan dus bij het ministerie op de mat vallen.

Foto: REGIO8 (archief)

Lees ook

Zon0

Code geel vanwege hitte in de Achterhoek

Het KNMI heeft code geel afgegeven voor hitte in de Achterhoek. De weerswaarschuwing is afgegeven tot en met vrijdag.

Drone fotografie hennep

Wildkwekerij met zo'n tien hennepplanten gevonden in Lochem

Groene Boa’s hebben in het buitengebied van Lochem een illegale wietplantage gevonden. Tussen de bomen was een wildkwekerij gemaakt met zo’n tien hennepplanten.

pride vlag

Achterhoek Pride hangt regenboog vlag halfstok: 'De aanslag in Berlijn raakt ons diep'

De organisatie van Achterhoek Pride roept op om woensdag 29 juli de regenboogvlag halfstok te hangen. Deze actie wordt georganiseerd om stil te staan bij de slachtoffers van de aanslag in Berlijn tijdens het slotfeest van de Pride. Het doel is om met deze actie een krachtig statement te maken tegen elke vorm van haat en geweld tegen de lhbtiqa+ -gemeenschap.

Hidde Jurjus

Achterhoeker Jurjus tekent voor drie seizoenen in Volendam

Doelman Hidde Jurjus heeft een contract voor drie jaar getekend bij eerstedivisionist FC Volendam. De 32-jarige Achterhoeker was transfervrij na zijn vertrek bij FC Groningen en tekent nu bij de competitiegenoot van De Graafschap.

WhatsApp Image 2026-07-29 at 11.33.17

Brand in bos bij Zeddam, kampvuur met worsten is de boosdoener

In het bos tussen Zeddam en ’s-Heerenberg heeft een brandje gewoed. De oorzaak van de brand is een kampvuurtje geweest waar worstjes op zijn gebakken.

WhatsApp Image 2026-07-29 at 11.22.22

Zorgaanbieder in Doetinchem moet cliënten overdragen na ingrijpen inspectie

De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft zorgaanbieder CuraCo in Doetinchem vier weken de tijd gegeven om hun cliënten over te dragen aan een andere zorgaanbieder. Volgens de inspectie wordt de zorg met ernstige tekortkomingen aangeboden.