gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Zelhemmers hopen wens Aalderink te verwezenlijken op plek opgegraven Lancaster

bfb87f444bbea009e313509b282c6ec0

Als het Bert Schieven, Jan Wolsink en Gerrie Evers uit Zelhem ligt, komt er nog dit jaar een monument voor de zes omgekomen inzittenden van de Lancaster bommenwerper ED470 in hun dorp. Het plan werd eerder al geopperd door wijlen Henk Aalderink (voormalig burgemeester Bronckhorst, red.) en lijkt nu werkelijkheid te worden.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
"De achterliggende gedachte is altijd 'opdat wij niet vergeten' en we zijn van mening dat het een beetje achterblijft op dit moment" aldus een van de initiatiefnemers, Gerrie Evers. "We willen dat weer oppakken. Het is ook om de Zelhemmers bewust te maken wat er tachtig jaar geleden gebeurd is, vandaar ook deze speciale actie." Op de plek waar de Lancaster op 23 september 1944 neerstortte, aan de Hummeloseweg, willen de mannen een 'passend' monument plaatsen, inclusief gedenkplaat met informatie over het vliegtuig en de omgekomen bemanning. “Wat die mannen voor ons hebben betekend en voor onze vrijheid hebben geknokt, dat mogen wij nooit vergeten”, zegt Evers.

Volgens de Zelhemmer is ook Bronckhorst akkoord als het gaat om de realisatie van het monument. "De gemeente heeft toegezegd dat ze dit belangrijk vinden, ook met het oog op de toekomst, naar de jeugd toe." Ook niet zo gek, want een van de grote voorstanders van het monument was in 2013 al voormalig burgemeester Henk Aalderink. “Helaas is het door zijn overlijden niet eerder van gekomen, maar beter laat dan nooit”, aldus Evers, die aangeeft dat het wel bijzonder is om het werk van de geliefde burgemeester voort te zetten. “Hij was ook de grootste initiator om het vliegtuig te bergen, en dat is hem gelukt.”

Vergunningen
Omdat het monument aan een provinciale weg komt te staan, moet ook de provincie akkoord gaan en een vergunning afgeven. Dit lijkt volgens de Zelhemmer de goede kant op te gaan. ”We hebben een mondelinge toezegging en we wachten nu op de formele toezegging”, aldus Evers. Om de initiatiefnemers te helpen met de vergunningen is Vitale Kern Zelhem ingeschakeld, de vergunningen worden via die stichting aangevraagd.

Heel Zelhem doet mee
Om de kosten te dekken voor het monument willen de initiatiefnemer de Zelhemse ondernemers bij het monument betrekken. Voor het onderhoud van het monument willen ze de samenwerking zoeken met het Zelhemse onderwijs. “Door allemaal lokale partijen te betrekken willen we zorgen dat het Zelhem breed gedragen wordt", sluit Evers af.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

TreinDE10

Onderzoek naar nieuwe treinverbinding met Duitsland

NS onderzoekt samen met Deutsche Bahn of er een extra internationale intercity kan gaan rijden tussen Nederland en het Duitse Ruhrgebied, met een stop in Arnhem. Dit kan voor reizigers uit de Achterhoek de OV-verbinding met Duitsland flink verbeteren.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Nog voor het zomerreces duidelijkheid over coalitie Bronckhorst

GBB, PRO Bronckhorst, VVD en D66 verwachten nog voor het zomerreces een coalitieakkoord en een nieuw college te presenteren. Dat liet GBB-fractievoorzitter Robbert van Velsen donderdagavond weten tijdens een update aan de gemeenteraad.

FlexFlitserBoetes

Beruchte flitspaal Rijksweg in Gaanderen bezorgt inwoner zes verkeersboetes

Een flexflitser in Gaanderen houdt de gemoederen van inwoners al weken bezig. Ook op twee andere locaties in de gemeente Doetinchem moet hard rijden worden teruggedrongen. Henk te Mebel (74) was in mei zes keer de sjaak aan de Rijksweg. Zijn boeteteller staat nu op 778 euro.

OranjekoortsDTC2

Oranjekoorts moet nog op gang komen in Doetinchem: ‘Eerst de groepsfase overleven'

Het wereldkampioenschap voetbal is officieel van start. Nederland trapt het toernooi zondagavond af met de groepsfasewedstrijd tegen Japan. Toch lijkt de Oranjekoorts nog niet overal toegeslagen.

Glasvezel20

Glasvezelbelofte in Emmerich eindigt in teleurstelling: stad zoekt nieuwe uitweg

De grote glasvezelbelofte voor Emmerich am Rhein valt grotendeels in duigen. Het bedrijf Unsere Grüne Glasfaser, kortweg UGG, heeft besloten de uitrol voor het grootste deel stop te zetten. Burgemeester Claudia Lindlahr betreurt dat zeer. De stad beëindigt nu de samenwerking met het telecombedrijf.

Gekantelde trekker Meddo 2

Trekker met bestrijdingsmiddelen gekanteld in Meddo

Een trekker met veldspuit is vrijdagmiddag op de Meddoseweg bij Meddo gekanteld. De bestuurder moest uitwijken voor een tegemoetkomende vrachtwagen, maar kwam daarbij in de berm terecht. Door de zachte berm is de trekker op zijn kant terechtgekomen.