gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Woongemeenschap Doetinchem krijgt taken asielzoekerscentrum

c8129044f38dece3f6d44043f10bc084.jpg

Tegenover het politiebureau in Doetinchem moet in 2026 een nieuwe woongemeenschap van asielzoekers en sociale huurders bestaan. De locatie lijkt in de praktijk de taken van een asielzoekerscentrum te krijgen, maar de vorm van samenleven is volgens wethouder Ingrid Lambregts uniek.

Davie Klein Gunnewiek | Nick Hermsen | Jasper Hazelaar |
“We weten allemaal dat we de opgave hebben om voldoende huizen te bouwen voor onze eigen inwoners en dat we de opgave krijgen om voldoende plekken te creëren voor asielzoekers”, zegt Lambregts. “Wij combineren die twee.” Woningcorporatie Sité, de gemeente en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) werken samen in het project. 150 asielzoekers én 150 woningzoekende Achterhoekers moeten een thuis vinden aan de Hamburgerbroeklaan. In het nieuwe gebouw komen ongeveer tachtig appartementen. “Het gaat inderdaad om sociale huur”, beaamt Lambregts. “En we hebben met het COA afgesproken dat we vooral zoeken naar asielzoekers die kansrijk zijn om in de Achterhoek te gaan wonen.”

De asielzoekers die worden geplaatst kunnen rechstreeks uit Ter Apel komen en mogelijk nog geen verblijfsstatus hebben. Daarmee lijkt de locatie ook de taken van een asielzoekerscentrum te krijgen. “Ja en nee”, aldus een woordvoerder van het COA. “Het is een ander soort opvang, dat is het unieke van dit project. Wij hebben er in die zin nog geen aparte naam aan gegeven. Een belangrijk deel van de begeleiding die we gaan bieden, zal wel vergelijkbaar zijn met een azielzoekerscentrum. Maar het is allemaal nog redelijk prematuur, dus hoe het precies vorm gaat krijgen, hangt er ook vanaf hoe het gebouw eruit komt te zien.”

Voorbeeld?
Doetinchem vangt op dit moment al ruim tweehonderd vluchtelingen op in een crisisnoodopvang bij het centraal station, die eind september sluit. Omdat het nieuwe gebouw er op zijn vroegst in 2026 staat, betekent het niks concreets voor de bewoners van die locatie. Het COA laat weten verheugd te zijn met de samenwerking met de Achterhoekse gemeente in het nieuwe project. “We zijn hartstikke blij met dit soort initiatieven”, aldus de woordvoerder. “Wellicht biedt het ook perspectief voor navolging op andere plekken.”

‘Crisisnoodopvang is pas duur’
Lambregts hoopt aan het einde van het jaar de afspraken met Sité en het COA op papier te zetten en het plan aan de gemeenteraad voor te leggen. “Alle drie de partijen zullen gaan investeren, maar hoe de verdeling is, is onderdeel van de verdere uitwerking”, aldus de wethouder, die nog niks kan zeggen over het kostenplaatje. “Maar één ding weten we zeker, een crisisnoodopvang, dát is pas echt duur. Je kunt beter investeren in structurele oplossingen.”

Foto: REGIO8

Lees ook

TERBORGSEWEG DRONE0.jpg

Doetinchem en COA werken aan beheerplan na risicoanalyse opvanglocatie Terborgseweg

De komst van de tijdelijke opvanglocatie voor honderd asielzoekers aan de Terborgseweg 138 in Doetinchem brengt volgens onderzoeksbureau Beke tientallen risico’s met zich mee. Voordat de opvang opent, moeten daarvoor maatregelen worden getroffen. De gemeente Doetinchem werkt daarom samen met het COA aan een beheerplan waarin die maatregelen worden uitgewerkt.

Foto Tim Mengerink Gerard Tebroke Memorialloop Aalten.jpg

Hardloophype niet helemaal te zien bij Achterhoekse atletiekclubs: 'Ledenaantal blijft heel stabiel'

Hardlopen lijkt populairder dan ooit. Hardloopevenementen in de Achterhoek stromen vol en bijna iedereen kent wel een familielid dat wil meedoen aan een (halve) marathon. In hoeverre is deze hype terug te zien bij atletiekverenigingen in de regio? Een rondje langs de banen.

KampHolterhoek, Omroep Gelderland.jpg

Tekort aan personeel bij Kamp Holterhoek: honderd Nederlandse functies nog open

Op Kamp Holterhoek in Eibergen staan nog ongeveer honderd Nederlandse functies open, terwijl vrijwel alle Duitse functies inmiddels zijn ingevuld. Dat laat zien dat het nog steeds lastig is om voldoende personeel te vinden, juist nu Defensie snel uitbreidt en de militaire samenwerking met Duitsland verder wordt versterkt.

DeAchterhoek10.png

Gemeenten en bedrijven bundelen krachten onder merk ‘De Achterhoek’

Doormiddel van een gloednieuwe samenwerking tussen Achterhoekse gemeenten en het bedrijfsleven is maandagavond het merk 'De Achterhoek' in de DRU Industriepark gepresenteerd. Met de slogan 'Hier doen we gewoon' hopen de betrokken partijen een gezamenlijke visie uit te dragen naar de rest van het land.

Gorssel, gemeente Lochem.jpg

Verkeerssituatie Gorssel voorbereid op toekomst: groot dertig kilometergebied

De gemeente Lochem wil van vrijwel heel Gorssel een groot dertig kilometergebied maken. Dat staat in het nieuwe plan voor de verkeerscirculatie in het dorp. Met de maatregel wil de gemeente het dorp veiliger en leefbaarder maken, vooral nu er grote ontwikkelingen op de planning staan.

WhatsApp Image 2026-05-18 at 16.41.40.jpeg

Fietser gewond na botsing met vrachtwagen in Aalten

Bij een ernstig ongeval op de kruising van de Hamelandroute en Hoeninkdijk in Aalten is maandagmiddag een fietser gewond geraakt. De hulpdiensten kwamen massaal ter plaatse.