Ulft, Nederland
Terug

Winterswijk maakt werk van leegstaande boerderijen

441575335ec1b39a0d83200bf7ac8ffb.jpg

Het aantal leegstaande schuren en boerderijen neemt toe. De provincie Gelderland brengt op dit moment in kaart om hoeveel agrarische gebouwen het gaat. In Winterswijk startte deze maand een project om het opnieuw inrichten van boerenerven alvast te stimuleren.

Davie Klein Gunnewiek |
“Veel boeren worstelen op dit moment met hun toekomst”, zegt projectleider Wim Korsten. “De één wil het agrarische bedrijf verkopen en besluit om uit het buitengebied te vertrekken, een ander wil er graag blijven wonen en kijkt welke mogelijkheden er nog zijn voor het boerenerf. Met dit project willen we erfeigenaren, maar ook toekomstige kopers van een boerderij met elkaar in contact brengen.” Aan de rand van het Korenburgerveen in de buurtschap Corle staat al tweeënhalf jaar een boerderij leeg. De provincie is eigenaar, maar die is nog niet begonnen met de sloop of het herinrichten van de boerderij. “Dat is zo zonde”, zegt Nancy Heijink van Corle’s Belang. “Je hebt hier zoveel ruimte en de gebouwen die er staan zouden prima hergebruikt kunnen worden.”

De belangengroep wacht al een tijd op meer informatie over de toekomstplannen. “Maar die krijgen we niet”, aldus Heijink. “We willen graag weten wat er hier gaat gebeuren en wat er hier straks mag.” De provincie geeft desgevraagd aan dat ze dit jaar nog wil starten met de herontwikkeling. “We gaan een deel van de stallen in ieder geval slopen”, zegt een woordvoerder. “Over de rest zijn we in overleg met de gemeente over de herbestemming.” Daarbij kan volgens de woordvoerder gedacht worden aan een invulling met een woonfunctie of een woon-werkfunctie: “Daarna starten we met een openbaar verkooptraject van de locatie waarbij iedereen zijn of haar belangstelling voor de locatie kenbaar kan maken.”

Negatieve bijeffecten
“Wij willen het nieuw gebruik van erven graag bevorderen”, zegt de Winterswijkse projectleider Korsten. “Boerderijen en hun bijgebouwen zijn meestal te groot en kunnen ruimte bieden aan meerdere bewoners. Ook kunnen boerderijen worden gesplitst, waardoor het relatief betaalbaar wordt en bereikbaar wordt voor meerdere inkomensgroepen." Het leegstaan van agrarische gebouwen kan namelijk grote gevolgen hebben.

Criminele organisaties
Erven verrommelen, de uitstraling van boerderijen staat onder druk en dit heeft direct invloed op de leefbaarheid. Leegstaande agrarische gebouwen blijken bijvoorbeeld ook gewild bij criminele organisaties die er een wietkwekerij of drugslaboratorium willen vestigen. Voor boeren, die in een financieel kwetsbare positie zitten, klinkt een ‘goed’ aanbod vaak aantrekkelijk.

'Het platteland leefbaar houden'
“Er zijn al veel grote agrarische bedrijven in Corle de afgelopen jaren gestopt”, zegt Heijink. Dit project past daarom goed bij het leefbaar houden van het platteland, vindt zij: "Onze jongeren trekken nu naar de kern van Winterswijk, terwijl ze graag hier in de buurtschap willen blijven wonen. Maar een grote boerderij is vaak veel te kostbaar om te financieren. Als er andere mogelijkheden komen, dan zou dat fantastisch zijn.”

Foto: REGIO8

Lees ook

sHeerenbergExplosiegevaar0.png

Onderzoek in woning Krokusstraat nu afgerond, bewoner zit nog vast

Het onderzoek in een woning in de Krokusstraat in ’s-Heerenberg is afgerond. De politie heeft laten weten dat er wapens en andere materialen in beslag zijn genomen, en dat deze verder worden onderzocht. De verdachte, de 49-jarige bewoner, zit nog vast.

WhatsApp Image 2026-02-03 at 15.51.36.jpeg

De Graafschap krijgt boete en speelt tegen Jong PSV zonder uitpubliek

De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft De Graafschap een geldboete opgelegd van 5.000 euro, waarvan de helft voorwaardelijk, en één uitduel zonder publiek voor het afsteken van vuurwerk rondom bekerwedstrijd tegen G.V.V.V. Hierdoor speelt de club de uitwedstrijd tegen Jong PSV (op vrijdag 13 februari) zonder eigen supporters.

Wielrenshirts20.jpg

Vordense wielershirt-verzamelaar deelt zijn passie met voorbijgangers: 'Ik heb zo'n 600 shirts'

Lance Armstrong, Fabian Cancellara, maar ook lokale helden zoals Annemiek van Vleuten en Koen Bouwman. Tientallen wielershirts pronken de komende weken in de etalage van het voormalige VVV-pand in de Dorpsstraat in Vorden. Tenues van olympisch kampioenen en Achterhoekse iconen zijn door de fervente verzamelaar Peter Nijenhuis uit Vorden uitgestald, zodat hij zijn passie kan delen met het publiek.

brandborculo3.jpg

Make-upspiegel veroorzaakt bijna 'nachtmerrie' in Borculo

Vrijdag 31 januari ontving de Brandweer Borculo een bericht van een ‘geëmotioneerde’ inwoner van haar verzorgingsgebied. Bij thuiskomst had ze een brandlucht geroken en na onderzoek ontdekte ze dat de bank brandplekken had.

sHeerenbergExplosiegevaar0.png

Rust nog altijd niet terug in de Krokusstraat in 's-Heerenberg

Na een aanhouding op zondag en grootschalig onderzoek op maandag waarbij bewoners hun huis moesten verlaten is de rust nog niet wedergekeerd in de Krokusstraat in ‘s-Heerenberg. De politie zet het onderzoek vandaag voort in de straat en zegt dat het de verwachting is dat het vandaag ter plaatse wordt afgerond, maar kan nieuwe ontruimingen niet uitsluiten.

Nolan&NilsGraafschap.jpg

De Graafschap huurt versterking voor spitsenpositie en rechtsback

De Graafschap heeft twee nieuwe spelers weten te strikken. De 20-jarige aanvaller Nils Eggens komt op huurbasis over van FC Groningen en heeft getekend tot het einde van het seizoen. De 21-jarige verdediger Nolan Martens komt ook op huurbasis over van Excelsior Rotterdam en tekent ook tot het einde van het seizoen.