gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vrijheidsstroom verbindt Duitsland en Nederland met kunst langs het water

dc706cccfc948341760ea6e27f90be54.jpg

Langs de oevers van de Bocholter Aa in Duitsland en de Oude IJssel in Doetinchem zijn sinds gisteravond acht indrukwekkende kunstwerken te zien. Ze vormen samen het kunstproject Vrijheidsstroom, een initiatief waarin Nederlandse en Duitse kunstenaars samenwerkten aan sculpturen die vrijheid en vrede verbeelden. Gisteravond werd het project feestelijk geopend op het Kubaai-terrein in Bocholt, waar kunstenaars, gasten uit beide landen én partnersteden als die uit Oekraïne samenkwamen voor de vernissage.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De locatie van de tentoonstelling is niet toevallig gekozen. De Bocholter Aa en de Oude IJssel verbinden Bocholt en Doetinchem niet alleen geografisch, maar ook historisch. Tijdens de bevrijding van het naziregime werden beide steden zwaar gebombardeerd. Precies tachtig jaar later staat 8 mei nu symbool voor een nieuw soort verbinding: die van vriendschap en samenwerking over grenzen heen.

Voor burgemeester Thomas Kerkhoff van Bocholt is dat een betekenisvolle gedachte. “Net zoals de Nederlanders doen mogen wij Duitsers ook beter stil staan bij wat vrijheid ons brengt,” zei hij tijdens de opening. Hij verwees naar de Nederlandse viering van Bevrijdingsdag op 5 mei en haalde ook koning Willem-Alexander aan, die onlangs in Doetinchem sprak: “80 jaar vrijheid heeft ook 80 jaar vriendschap gebracht. En laten we daar elke dag aan werken.”

“Duitsland is een democratie, omringd door landen met wie we vriendschap hebben,” vervolgde Kerkhoff. “Kunst kan daarbij een verbindend element zijn dat ons verenigt. Kunst kent geen taal- en cultuurgrenzen.”

Ook curator en initiatiefneemster Verena Winter sprak vol overtuiging over het project. “De kunstwerken stralen elk een verlangen uit naar vredigheid en vrijheid,” vertelde ze. “De 8 is het symbool voor oneindigheid en in die golvende beweging verbindt de kunststroom onze culturen.”

Voor Winter was het project niet alleen een artistieke reis, maar ook een logistieke uitdaging. De soms vier meter hoge sculpturen moesten voldoen aan allerlei regels en eisen. In Doetinchem viel de tentoonstelling bovendien samen met de oplevering van een nieuwe boulevard aan de Oude IJssel. “Twee kunstwerken kregen een andere plek. ‘Rivermaid’, geïnspireerd op de Deense zeemeermin in Kopenhagen, heeft een veel mooiere plek gekregen,” zei ze zichtbaar opgelucht.

De tentoonstelling is voorlopig tot augustus te zien. Daarna wisselen de sculpturen van plek: de vier kunstwerken langs de Aa gaan naar Doetinchem en de vier van de Oude IJssel maken de omgekeerde reis. Op 31 augustus wordt die uitwisseling gevierd met een zogeheten ‘midi-opening’ in Bocholt, en op 8 november volgt een feestelijke afsluiting in Doetinchem.

627567c1a01d000489905f258b92ec3d.jpg

Lees ook

KerkEtten50.jpg

Geen extra subsidie voor hoger uitgevallen bouwkosten Martinuskerk Etten

Stichting Martinuskerk Etten trekt aan het kortste eind in een geschil over de subsidie met de gemeente Oude IJsselstreek. De kerk wilde dertig procent van de totale bouwkosten ontvangen, de gemeente gaat hier niet in mee.

InfoavondKeppelWindmolens Omroep GLD.jpg

Onrust bij informatieavond over windpark in Keppel, groepje loopt boos weg

Een informatieavond over het geplande windpark in Keppel-Eldrik heeft dinsdagavond voor onrust gezorgd in een vol Hessencafé in Hoog-Keppel. Ongeveer 150 belangstellenden kwamen af op de plannen van GreenTrust en Landgoed Keppel voor mogelijk vier tot zes windmolens met een tiphoogte van 230 tot 270 meter.

terborgseweg drone 20.jpg

Opvanglocatie Terborgseweg Doetinchem in de zomer open: vergunning terecht verleend

De voorbereidingen voor de opvanglocatie van asielzoekers aan de Terborgseweg 138 in Doetinchem mogen doorgaan. Dat laat de gemeente weten samen met het COA aan omwonenden middels een brief. Volgens de gemeente zijn de ingediende bezwaren tegen de vergunning behandeld en is geconcludeerd dat deze ‘terecht is verleend’. Wel blijkt uit een risicoanalyse dat er nog tientallen risicopunten zijn waar de gemeente en COA mee aan de slag moeten voor de locatie kan openen.

wesenthorst3.jpg

Voormalig schoolgebouw de Wesenthorst in Ulft wordt toch gesloopt

Het pand van voormalig middelbare school de Wesenthorst in Ulft gaat tóch aan de grond. Het gebied rond de oude school in het centrum wordt stevig aangepakt de komende jaren. In eerste instantie zouden delen van het pand een nieuwe invulling krijgen, zodat het kon blijven staan, nu blijkt dat niet haalbaar.

AnnieWandeldagen0.png

Annie (89) loopt al twintig keer mee met Achterhoekse Wandeldagen: ‘Ben blij dat ik het nog kan’

Tijdens de twintigste editie van de Achterhoekse wandeldagen is het tijd voor een feestje bij de organisatie. Ook voor Annie Banning uit Wehl is het een speciale editie omdat ze ook al twintig keer meeloopt. Ondanks haar 89-jarige leeftijd loopt ze nog altijd even enthousiast mee.

Esbro50.jpg

Esbro shop verhuist naar hartje Wehl: ‘De grootste kippenwinkel van Europa’

De winkel die nu naast de kippenslachterij zit op het A18 Bedrijvenpark gaat medio juli verhuizen naar Wehl en trekt in het leegstaande supermarktpand waar voorheen de Boni zat. Daarmee groeit de shop van 50 naar 750 vierkante meter en wil het meer aanbieden dan alleen kip.