gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vrijheidsstroom verbindt Duitsland en Nederland met kunst langs het water

dc706cccfc948341760ea6e27f90be54.jpg

Langs de oevers van de Bocholter Aa in Duitsland en de Oude IJssel in Doetinchem zijn sinds gisteravond acht indrukwekkende kunstwerken te zien. Ze vormen samen het kunstproject Vrijheidsstroom, een initiatief waarin Nederlandse en Duitse kunstenaars samenwerkten aan sculpturen die vrijheid en vrede verbeelden. Gisteravond werd het project feestelijk geopend op het Kubaai-terrein in Bocholt, waar kunstenaars, gasten uit beide landen én partnersteden als die uit Oekraïne samenkwamen voor de vernissage.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De locatie van de tentoonstelling is niet toevallig gekozen. De Bocholter Aa en de Oude IJssel verbinden Bocholt en Doetinchem niet alleen geografisch, maar ook historisch. Tijdens de bevrijding van het naziregime werden beide steden zwaar gebombardeerd. Precies tachtig jaar later staat 8 mei nu symbool voor een nieuw soort verbinding: die van vriendschap en samenwerking over grenzen heen.

Voor burgemeester Thomas Kerkhoff van Bocholt is dat een betekenisvolle gedachte. “Net zoals de Nederlanders doen mogen wij Duitsers ook beter stil staan bij wat vrijheid ons brengt,” zei hij tijdens de opening. Hij verwees naar de Nederlandse viering van Bevrijdingsdag op 5 mei en haalde ook koning Willem-Alexander aan, die onlangs in Doetinchem sprak: “80 jaar vrijheid heeft ook 80 jaar vriendschap gebracht. En laten we daar elke dag aan werken.”

“Duitsland is een democratie, omringd door landen met wie we vriendschap hebben,” vervolgde Kerkhoff. “Kunst kan daarbij een verbindend element zijn dat ons verenigt. Kunst kent geen taal- en cultuurgrenzen.”

Ook curator en initiatiefneemster Verena Winter sprak vol overtuiging over het project. “De kunstwerken stralen elk een verlangen uit naar vredigheid en vrijheid,” vertelde ze. “De 8 is het symbool voor oneindigheid en in die golvende beweging verbindt de kunststroom onze culturen.”

Voor Winter was het project niet alleen een artistieke reis, maar ook een logistieke uitdaging. De soms vier meter hoge sculpturen moesten voldoen aan allerlei regels en eisen. In Doetinchem viel de tentoonstelling bovendien samen met de oplevering van een nieuwe boulevard aan de Oude IJssel. “Twee kunstwerken kregen een andere plek. ‘Rivermaid’, geïnspireerd op de Deense zeemeermin in Kopenhagen, heeft een veel mooiere plek gekregen,” zei ze zichtbaar opgelucht.

De tentoonstelling is voorlopig tot augustus te zien. Daarna wisselen de sculpturen van plek: de vier kunstwerken langs de Aa gaan naar Doetinchem en de vier van de Oude IJssel maken de omgekeerde reis. Op 31 augustus wordt die uitwisseling gevierd met een zogeheten ‘midi-opening’ in Bocholt, en op 8 november volgt een feestelijke afsluiting in Doetinchem.

627567c1a01d000489905f258b92ec3d.jpg

Lees ook

Grensovergang2.jpg

Duitsland gaat niet mee in opschuiven grenscontroles landinwaarts

Berlijn gaat niet mee in het verzoek in een brandbrief van de gemeenten Montferland, Zevenaar en Emmerich om de grenscontroles een paar kilometer landinwaarts te verplaatsen. Volgens de drie gemeenten zou dit een oplossing zijn voor de huidige overlast en ongelukken in Nederland en aan de grens.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 17.21.09.jpeg

37-jarige Doetinchemmer aangehouden na grootschalige politieactie

Een 37-jarige man uit Doetinchem is gistermiddag aangehouden bij een grootschalige politieactie in de binnenstad. De man bevond zich op de daken van gebouwen aan de Terborgseweg.

Orion MC Cluskey.jpg

Orion Stars begint aan vijfde finale op rij: ‘Dat gaat zeker niet wennen’

Voor het vijfde jaar op rij staan de mannen van Orion Stars in de finale om de landstitel. De eerste wedstrijd van de best of five serie spelen ze woensdagavond tegen Lycurgus uit Groningen in de eigen SaZa Topsporthal.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 19.33.35.jpeg

Vordenaar zamelt massaal dopjes in voor Diabetes Fonds: 'Hoe meer, hoe beter'

Jaimy Buunk uit Vorden zamelt op grote schaal bierflesdopjes in voor het Diabetes Fonds. Wat begon als een kleine inzamelactie voor een jongen met diabetes, is uitgegroeid tot een flink lopend initiatief.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 17.21.09.jpeg

Politie grootschalig in actie vanwege man op dak aan Terborgseweg in Doetinchem

De politie is dinsdagmiddag grootschalig uitgerukt naar een pand aan de Terborgseweg in Doetinchem. Daar zou een man op het dak hebben gestaan die volgens de politie een gevaar vormde voor zichzelf en zijn omgeving. Wat er precies is gebeurd, is nog niet bekend.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 15.36.57.jpeg

Voormalig OM-medewerker uit Doetinchem krijgt 2 jaar cel voor bezit en verspreiden kinderporno

Een 52-jarige man uit Doetinchem is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 24 maanden voor het bezit en verspreiden van kinderporno. De man was in het verleden werkzaam bij het Openbaar Ministerie (OM). Het OM had een celstraf van 30 maanden geëist.