gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vordense documentairemakers houden Achterhoek spiegel voor

a4608d3026f98cd1bdb776a4075d2bd8.jpg

Drie jaar lang werkten documentairemakers Ineke Heinen en Fons Rouwhorst uit Vorden aan een documentaire over de schoonheid en veranderingen van de Achterhoek. De film 'Bespiegelingen over de Achterhoek' ging in februari in première en is zaterdagavond voorlopig voor het laatst te zien in het Kulturhus in Vorden.

Tim Rondeel | Nick Hermsen |
"We hebben heel veel positieve reacties gehad", laat initiatiefnemer Ineke Heinen weten. "We waren zelf een beetje gespannen omdat wij er zó lang mee bezig waren geweest. Dan weet je niet goed hoe het over zal komen, maar we waren zeer verrast door de positieve reacties." De documentairemakers willen met de film het verleden, heden en toekomst van de regio schetsen. Ook de echte kracht van de Achterhoek komt volgens hun naar voren. "Heel veel mensen denken dat het Naoberschap en het dialect hetgeen is wat de Achterhoek uniek maakt, maar dat is eigenlijk niet zo", aldus Heinen. "Het zijn eigenlijk de natuur en de verschillende landschapstypes die nergens anders in Nederland voorkomen, alleen in de Achterhoek."

Samen met vele Achterhoekse muzikanten, filmmakers en technici werkten ze aan het eindresultaat. Dorpsgenoot Stef Woestenenk werd gevraagd om een lied te schrijven. "Het heet De Verandering en het gaat over de verandering van het landschap, maar ook de verandering van de mens en de invloed van de mens op dat landschap", aldus de zanger die veel verwacht van de documentaire. "Ik denk dat het als een lopend vuurtje door de Achterhoek zal gaan en dat iedereen die er van hoort het graag wilt zien", aldus Woestenenk. "En dat iedereen die hem gezien heeft er graag over verteld."

Dialect, Nederlands en Engels
In het lied zingt hij in het dialect, het Nederlands en het Engels. "Dat heeft met die verandering te maken. Mijn opa sprak dialect, mijn ouders spraken een mix en zelf spreek ik dialect net als het Engels", legt de Vordenaar uit. "Als ik wil kan ik wel plat praten maar dan zet ik een soort knopje aan. In de toekomst is het maar de vraag of wij Nederlands blijven praten, ook in taal hebben wij dus een verandering

Andere plekken
Na een tijdelijke pauze willen de makers na de zomer de boer op met de docu. "Het plan is om na de zomer op andere plekken te gaan draaien zodat alle mensen in de Achterhoek de gelegenheid zullen krijgen om de film te gaan bekijken", schetst Heinen. Onder andere de DRU en het Barghse Huus staan op de wensenlijst van de makers.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-28 at 17.21.09.jpeg

Politie grootschalig in actie vanwege man op dak aan Terborgseweg in Doetinchem

De politie is dinsdagmiddag grootschalig uitgerukt naar een pand aan de Terborgseweg in Doetinchem. Daar zou een man op het dak hebben gestaan die volgens de politie een gevaar vormde voor zichzelf en zijn omgeving. Wat er precies is gebeurd, is nog niet bekend.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 15.36.57.jpeg

Voormalig OM-medewerker uit Doetinchem krijgt 2 jaar cel voor bezit en verspreiden kinderporno

Een 52-jarige man uit Doetinchem is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 24 maanden voor het bezit en verspreiden van kinderporno. De man was in het verleden werkzaam bij het Openbaar Ministerie (OM). Het OM had een celstraf van 30 maanden geëist.

GRABEKER10.jpg

Sfeer op De Vijverberg helpt De Graafschap O21 aan historische bekerzege

Voor het eerst in zestien jaar heeft De Graafschap Onder 21 de beker gewonnen. Op De Vijverberg draaide de ploeg een achterstand om en werd Willem II met 2-1 verslagen.

Theatherfestival0.jpg

Doetinchems Theaterfestival baalt van forse subsidieverlaging: 'Dat was wel schrikken'

Theaterfestival Buitengewoon in Doetinchem is volop in voorbereiding op het straattheaterfestival van 11 juli dit jaar. Maar met nog enkele maanden te gaan, heeft de organisatie een flinke tegenvaller te verwerken. De gemeente Doetinchem heeft de jaarlijkse subsidie met ruim zestig procent verlaagd: van 30.000 naar 12.500 euro. Het nieuws kwam voor de organisatie als een grote verrassing.

Burgemeester Christiaan Mangen_ 2026-04-28.jpg

Burgemeester Bocholt zoekt oranjegekte op in Dinxperlo

De nodige Nederlandse grensbewoners togen op Koningsdag naar het Duitse Bocholt. Terwijl het in Nederlandse steden en plaatsen druk en luid was, zochten zij juist vertier op de terrassen net over de grens. Daar genoten ze van hun vrije dag in rustige sferen.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 10.59.55.jpeg

Auto uitgebrand in Beek, bestuurder blijft ongedeerd

Een auto is zondagavond volledig uitgebrand in Beek. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar de auto kan als verloren worden beschouwd.