gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vordense documentairemakers houden Achterhoek spiegel voor

a4608d3026f98cd1bdb776a4075d2bd8.jpg

Drie jaar lang werkten documentairemakers Ineke Heinen en Fons Rouwhorst uit Vorden aan een documentaire over de schoonheid en veranderingen van de Achterhoek. De film 'Bespiegelingen over de Achterhoek' ging in februari in première en is zaterdagavond voorlopig voor het laatst te zien in het Kulturhus in Vorden.

Tim Rondeel | Nick Hermsen |
"We hebben heel veel positieve reacties gehad", laat initiatiefnemer Ineke Heinen weten. "We waren zelf een beetje gespannen omdat wij er zó lang mee bezig waren geweest. Dan weet je niet goed hoe het over zal komen, maar we waren zeer verrast door de positieve reacties." De documentairemakers willen met de film het verleden, heden en toekomst van de regio schetsen. Ook de echte kracht van de Achterhoek komt volgens hun naar voren. "Heel veel mensen denken dat het Naoberschap en het dialect hetgeen is wat de Achterhoek uniek maakt, maar dat is eigenlijk niet zo", aldus Heinen. "Het zijn eigenlijk de natuur en de verschillende landschapstypes die nergens anders in Nederland voorkomen, alleen in de Achterhoek."

Samen met vele Achterhoekse muzikanten, filmmakers en technici werkten ze aan het eindresultaat. Dorpsgenoot Stef Woestenenk werd gevraagd om een lied te schrijven. "Het heet De Verandering en het gaat over de verandering van het landschap, maar ook de verandering van de mens en de invloed van de mens op dat landschap", aldus de zanger die veel verwacht van de documentaire. "Ik denk dat het als een lopend vuurtje door de Achterhoek zal gaan en dat iedereen die er van hoort het graag wilt zien", aldus Woestenenk. "En dat iedereen die hem gezien heeft er graag over verteld."

Dialect, Nederlands en Engels
In het lied zingt hij in het dialect, het Nederlands en het Engels. "Dat heeft met die verandering te maken. Mijn opa sprak dialect, mijn ouders spraken een mix en zelf spreek ik dialect net als het Engels", legt de Vordenaar uit. "Als ik wil kan ik wel plat praten maar dan zet ik een soort knopje aan. In de toekomst is het maar de vraag of wij Nederlands blijven praten, ook in taal hebben wij dus een verandering

Andere plekken
Na een tijdelijke pauze willen de makers na de zomer de boer op met de docu. "Het plan is om na de zomer op andere plekken te gaan draaien zodat alle mensen in de Achterhoek de gelegenheid zullen krijgen om de film te gaan bekijken", schetst Heinen. Onder andere de DRU en het Barghse Huus staan op de wensenlijst van de makers.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Foto: REGIO8

Lees ook

uitgebrandde schaftwagen.jpg

Schaftwagen van buurtvereniging Bekveld afgebrand: 'Er zaten veel herinneringen in'

In de nacht van woensdag op donderdag is er een schaftwagen van buurtvereniging Bekveld in Hengelo uitgebrand. De schaftwagen draagt een grote emotionele waarde met zich mee door de vele herinneringen die eraan verbonden zijn. De buurtvereniging vermoed dat het om brandstichting gaat.

Zwembad0.png

Vrijwilligers trotseren regen om zwembad De Byvoorde in Wehl zomerklaar te maken

Terwijl de regen met bakken uit de lucht valt, wordt er bij zwembad De Byvoorde in Wehl hard gewerkt. Meer dan tien vrijwilligers stonden vroeg in de ochtend klaar om het zwembad klaar te maken voor het nieuwe zomerseizoen. Want voordat het bad straks weer vol ligt met zwemmers die van de zon genieten, moet er nog flink wat werk worden verzet.

WhatsApp Image 2026-03-13 at 10.52.30 (2).jpeg

Didammer Rick van der Knaap verheugt zich op eerste World Triathlon Cup op Lanzarote

Rick van der Knaap (21) maakt zaterdag zijn debuut in de wereldbeker triatlon. De Didammer staat aan de start op het eiland Lanzarote, waar veel wereldtoppers hun seizoen aftrappen. Eerst mag hij nog zijn vriendin aanmoedigen.

Dijkhuizen20.jpg

Revanchegevoelens bij De Graafschap: ‘Ik verwacht een reactie van de ploeg’

Na de nederlaag in eigen huis tegen Vitesse zijn de revanchegevoelens bij De Graafschap voelbaar. De Doetinchemmers willen zaterdag winnen van FC Dordrecht op De Vijverberg om de nare smaak weg te spelen.

Gerrit Vossers670.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een fris en licht wisselvallig weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit de koeienstal in zijn achtertuin voorspelt Gerrit een licht wisselvallig weekend.

KeukentafelKieslijstWeg.jpg

Van keukentafel naar kieslijst | Andra en Berit Weg in Berkelland

Politieke partijen doen er alles aan om jongeren meer bij de politiek te betrekken. In sommige huishoudens heeft dat succes: daar is de keukentafel al de eerste politieke arena. Op verschillende Achterhoekse kieslijsten vind je ouder én kind. Aan de hand van tien vragen leren we de politieke families kennen. Deze keer: Andra Eisink-Weg en Berit Weg, samen actief voor GroenLinks-PvdA in Berkelland.