gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vier proeftuinen voor ondersteuning mensen met lichte dementie, ‘Gewoon Doen’

93c3eac5afcb4f06b0695c5eca74bbe6.jpg

Mensen die de diagnose dementie krijgen mogen niet tussen het schip en de wal vallen in Berkelland. Dankzij een subsidie van bijna 125.000 euro van ZonMw komen er vier zogenaamde proeftuinen voor (licht) dementerenden én de mantelzorgers. Het project ‘Gewoon Doen’ is opgezet door Fit-ART in samenwerking met de gemeente Berkelland.

Domien Esselink |  | Aangepast op
ZonMw is een instantie die de ontwikkeling op het gebied van gezondheid en welzijn stimuleert en de subsidie is afgegeven voor de periode van 1 januari tot medio september volgend jaar. Fit-ART organiseert projecten voor ouderen rondom kunst, cultuur en bewegen en legt de nadruk zoveel mogelijk op preventie, of in het geval van dementie hulp bieden in het voortraject. “We gunnen het mensen, die net de diagnose dementie hebben gekregen, om nog steeds serieus te worden genomen”, zegt Anita Kunst van Fit-ART.

‘Heel blij’
Wethouder Betsy Wormgoor van Berkelland is ‘heel blij’ met ‘Gewoon Doen’. “We zijn al bezig met het overschakelen van zorg naar gezondheid”, zegt Wormgoor. “Mensen blijven langer thuis wonen en het is belangrijk dat ze met mantelzorgers dagbestedingsactiviteiten volgen zodat ze energie krijgen om fit te blijven.”
Er komen vier zogenaamde proeftuinen waar de dementerenden én de mantelzorgers naartoe kunnen. Ook de laatste groep wordt ondersteund, zodat mensen op een betere manier de rol van mantelzorger op zich kunnen nemen en het daardoor ook langer volhouden.

De vier proeftuinen zijn: waardevol werk (contact met bedrijven om te kijken of er plek is voor mensen die na de diagnose geen werk meer hebben), kunstbrouwerij (mensen creatief bezig houden onder leiding van kunstenaars die goed met dementie om kunnen gaan), sportfederatie (bewegen) en een Odensehuis in Neede (ontmoetingsplek in het voortraject waar mensen ook zonder indicatie terecht kunnen om te bespreken wat mensen nog kunnen en willen; een soort van lotgenotencontact).

Actiever
Het gaat bij de proeftuinen om zinvolle invulling van een dagdeel. “Het is belangrijk dat je mensen zo snel mogelijk in beweging kunt krijgen”, zegt wethouder Wormgoor, doelend op het belang van beweging voor mensen met dementie. Zeker in het voortraject. “Aangetoond is dat mensen dankzij de dagbesteding thuis weer actiever worden.”

Bovendien is er een toename van het aantal jonge mensen met dementie en daar is met name het Odensehuis een uitkomst. Daarom worden de mantelzorgers ook begeleid. Zij moeten ook een keer ‘nee’ kunnen zeggen en kunnen een cursus krijgen hoe ze met dementie om kunnen gaan. “Mantelzorgers worden steeds langer belast en moeten leren dat er grenzen zitten aan hun rol”, zegt manager Belinda Winters van Netwerk Ouderen en Veerkracht Achterhoek.

Uitdaging
De subsidie is verstrekt voor een relatief korte periode. Als het project zeg maar de kinderschoenenis ontgroeid stopt de subsidie alweer, medio september. En dan? “Het duurt negen maanden en we moeten bedenken hoe we daarna verder gaan. Dat is de uitdaging”, aldus Anita Kunst.

Lees meer over:

Lees ook

WhatsApp Image 2026-05-01 at 16.04.55.jpeg

Flexflitser ingezet op drie wegen in Doetinchem tegen hardrijders

Weggebruikers in de gemeente Doetinchem moeten nog beter op hun snelheid letten. Op drie wegen is sinds kort een flexflitser actief, bedoeld om hard rijden terug te dringen en de verkeersveiligheid te verbeteren. De flexflitser wordt ingezet op de Liemersweg in Doetinchem, de Gaanderenseweg en de Rijksweg in Gaanderen.

Bodembrand Barlo Bocholt.jpg

Bosbrand vlak over de grens bij Bocholt onderstreept hoe droog de grond is

Vlak over de grens met Nederland heeft de brandweer vrijdagmiddag een natuurbrand geblust in een bosgebied bij Barlo, een buurtschap van de Duitse stad Bocholt. De brand ontstond aan de Kotts Stegge en besloeg volgens de brandweer een oppervlakte van ongeveer 400 vierkante meter.

Screenshot 2026-05-01 19.02.54.png

Berry Powel langer bij De Graafschap: ‘Als club grote stappen gezet’

Berry Powel blijft langer aan als technische manager van De Graafschap. De club maakte vrijdag bekend dat het contract van de oud-spits is verlengd tot juni 2027.

blur112ruurlo.jpg

Motorrijder overleden na aanrijding met mestvoertuig in Ruurlo

Een motorrijder is vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een ongeval in Ruurlo. De motor botste met een mestvoertuig.

Arbeidsmigranten0.png

Emmerich ziet plan arbeidsmigranten Montferland niet als oplossing voor eigen problemen

De Duitse grensgemeente Emmerich ziet het plan van Montferland om arbeidsmigranten te huisvesten in ’s-Heerenberg niet als oplossing voor de eigen problemen met arbeidsmigranten. Dat zegt woordvoerder Tim Terhorst van de gemeente Emmerich.

PoelierLochemBrand20.jpg

Lochemse poelier opent noodwinkel na verwoestende brand: 'We moeten wel door'

Voor Jeroen Hoffman, eigenaar van Poelier 't Vöske uit Lochem, gaat 20 april de boeken in als een zwarte dag als ondernemer. Zijn zaak raakte flink beschadigd door een hevige brand. Om zijn klanten niet teleur te stellen, schakelt de eigenaar snel door. Donderdag werd een tijdelijke noodwinkel geopend.