gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Varkensboer in Neede krijgt als eerste in Nederland de vergunning om zelf uitstoot te beperken

a173bbcd121a439440006b173757ddc5

Boeren die zelf aan de hand van meetgegevens de uitstoot kunnen bepalen, mits ze onder het vastgesteld maximum blijven. Dat moet de toekomst van de agrarische sector worden en Berkelland heeft de landelijke primeur. Een boer in Neede maakt onderdeel uit van de allereerste pilot.

Remco Geurts | Domien Esselink |  | Aangepast op
“We gaan iets nieuws doen”, vertelde wethouder Arjen van Gijssel donderdagmorgen, doelend op de zogenaamde doelvoorschriftenvergunning. “De agrariërs kunnen zelf beheersmaatregelen nemen, maar moeten binnen het plafond blijven van de uitstoot.”

De boer in Neede, die de oude stallen wil slopen en één nieuwe stal gaat bouwen voor 1990 vleesvarkens, krijgt een nieuwe techniek in de stal: de combischraper. Daarmee wordt elke dag de mest uit de stal verwijderd en dat leidt tot minder stikstof- en methaanuitstoot. Berkelland heeft voor de realisatie van de nieuwe vergunning samengewerkt met ODA (Omgevingsdienst Achterhoek), het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN), en Provincie Gelderland.

Gedeputeerde Harold Zoet (BBB) van Gelderland schoof donderdagmorgen in Borculo aan bij de persconferentie. “Deze stap is belangrijk voor de toekomst van de agrarische sector”, zei Zoet. “Ze kunnen innovatie inzetten, met een vergunning op het plafond. Als ze onder het plafond blijven, behouden ze de vergunning.”

De norm voor de stal in Neede is maximaal 1,0 kilogram stikstofuitstoot per dier. De combischraper schraapt, sproeit en haalt de mest uit elkaar, dat zorgt minder uitstoot. Volgens Zoet is er al getest met de nieuwe innovatie. “Er zijn hele goede resultaten gemeten. De geur is geminimaliseerd en dat is belangrijk voor de omgeving. De combischraper scheidt de dunne en de dikke fractie. Dit nieuwe systeem is ongelooflijk belangrijk voor de toekomst van de agrarische sector in Gelderland. We zijn ook bezig om het in de veehouderij toe te passen”, aldus de gedeputeerde.

De doelvoorschriftenvergunning moet de natuur beter beschermen. Wat is het verschil met een reguliere vergunning? Zoet: “De innovatie gaat sneller, je krijgt stikstofreductie en het is ook meetbaar. Daardoor kunnen we stappen maken. Anders heb je alleen luchtwassers.”

Voor de pilot in Berkelland moet er ook nog een bouwvergunning worden verleend. De regie ligt bij het college en de wethouder denkt in december een besluit te nemen. “Maar de vergunning komt nog ter inzage te liggen en daar kunnen zienswijzen op komen. Dan gaan we daarover in gesprek en kan het mogelijk iets langer duren. Anders kan de boer begin volgend jaar met de bouw beginnen.”

Lees ook

IMG_1318

Laatbloeier Van Zijl klaar voor volgende stap bij De Graafschap

Het komt niet vaak voor dat De Graafschap transfersommen betaalt voor nieuwe spelers. Voor de 21-jarige Bjorn van Zijl deed de club dat wel. De Superboeren maakten enkele tonnen over aan VVV Venlo voor de aanvaller, die tot twee seizoenen geleden nog in de vijfde klasse van het amateurvoetbal actief was. “Het is allemaal heel snel gegaan. Ik leef de droom op dit moment.”

ac91cbac-f9da-4c1a-919d-2eb67cafa8bf

De Graafschap verliest ruim van SC Heerenveen en is Kwint maanden kwijt

De Graafschap is vrijdagavond in Akkrum tegen een fikse nederlaag aangelopen. Tegen SC Heerenveen werd het na 120 minuten spelen 7-2. Nadat de Superboeren vorige week vertrouwen tankten door in de eerste oefenwedstrijd te winnen van FC Utrecht, werden ze vrijdagavond geconfronteerd met een andere realiteit.

CorsoVarsseveld

Organisatie optocht Varsseveld stuurt brandbrief: ‘Het wordt heel lastig’

De toekomst van het Varsseveldse bloemencorso en allegorisch optocht staat onder druk. De organisatie heeft te maken met een bekend fenomeen in de wereld van carnavalsoptochten en bloemencorso’s: steeds minder bouwplekken. AOV Varsseveld en Stichting Bloemencorso Varsseveld sturen daarom samen een brandbrief naar de gemeente Oude IJsselstreek.

GWWP0

Weerboer Gerrit voorspelt een mooi weekend: 'De zon gaat goed schijnen'

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Op het beachvolleybalveld in Megchelen voorspelt de weerboer 'een prima zomersweekend' met ook kans op bui.

ARGO (GLD)

Doetinchemse atletiekclub ARGO viert 65-jarig jubileum

Een briljanten feest in Doetinchem, zaterdag op sportpark De Bezelhorst. Atletiekvereniging ARGO viert het 65-jarig bestaan.

WethoudersMontferland0

Twee nieuwkomers in college Montferland waaronder jongste wethouder van de Achterhoek

Montferland heeft een nieuw college, in plaats van vier, gaan vijf wethouders het de komende vier jaar doen. VVD'er Martin Som keert terug in het college. Jeanette Derksen van Lokaal Belang en Ingrid Wolsing van PRO gaan door. Het CDA komt met twee nieuwkomers, Chiel Polman en Merel Balduk.