gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Varkensboer in Neede krijgt als eerste in Nederland de vergunning om zelf uitstoot te beperken

a173bbcd121a439440006b173757ddc5

Boeren die zelf aan de hand van meetgegevens de uitstoot kunnen bepalen, mits ze onder het vastgesteld maximum blijven. Dat moet de toekomst van de agrarische sector worden en Berkelland heeft de landelijke primeur. Een boer in Neede maakt onderdeel uit van de allereerste pilot.

Remco Geurts | Domien Esselink |  | Aangepast op
“We gaan iets nieuws doen”, vertelde wethouder Arjen van Gijssel donderdagmorgen, doelend op de zogenaamde doelvoorschriftenvergunning. “De agrariërs kunnen zelf beheersmaatregelen nemen, maar moeten binnen het plafond blijven van de uitstoot.”

De boer in Neede, die de oude stallen wil slopen en één nieuwe stal gaat bouwen voor 1990 vleesvarkens, krijgt een nieuwe techniek in de stal: de combischraper. Daarmee wordt elke dag de mest uit de stal verwijderd en dat leidt tot minder stikstof- en methaanuitstoot. Berkelland heeft voor de realisatie van de nieuwe vergunning samengewerkt met ODA (Omgevingsdienst Achterhoek), het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN), en Provincie Gelderland.

Gedeputeerde Harold Zoet (BBB) van Gelderland schoof donderdagmorgen in Borculo aan bij de persconferentie. “Deze stap is belangrijk voor de toekomst van de agrarische sector”, zei Zoet. “Ze kunnen innovatie inzetten, met een vergunning op het plafond. Als ze onder het plafond blijven, behouden ze de vergunning.”

De norm voor de stal in Neede is maximaal 1,0 kilogram stikstofuitstoot per dier. De combischraper schraapt, sproeit en haalt de mest uit elkaar, dat zorgt minder uitstoot. Volgens Zoet is er al getest met de nieuwe innovatie. “Er zijn hele goede resultaten gemeten. De geur is geminimaliseerd en dat is belangrijk voor de omgeving. De combischraper scheidt de dunne en de dikke fractie. Dit nieuwe systeem is ongelooflijk belangrijk voor de toekomst van de agrarische sector in Gelderland. We zijn ook bezig om het in de veehouderij toe te passen”, aldus de gedeputeerde.

De doelvoorschriftenvergunning moet de natuur beter beschermen. Wat is het verschil met een reguliere vergunning? Zoet: “De innovatie gaat sneller, je krijgt stikstofreductie en het is ook meetbaar. Daardoor kunnen we stappen maken. Anders heb je alleen luchtwassers.”

Voor de pilot in Berkelland moet er ook nog een bouwvergunning worden verleend. De regie ligt bij het college en de wethouder denkt in december een besluit te nemen. “Maar de vergunning komt nog ter inzage te liggen en daar kunnen zienswijzen op komen. Dan gaan we daarover in gesprek en kan het mogelijk iets langer duren. Anders kan de boer begin volgend jaar met de bouw beginnen.”

Lees ook

Tanken10

Duitse brandstofprijs gaat 17 cent omlaag: tanken over de grens wordt weer aantrekkelijk

De Duitse regering heeft samen met de deelstaten een akkoord bereikt om de energiebelasting op brandstof opnieuw met 17 cent per liter te verlagen. Daarmee wordt tanken over de grens voor veel Achterhoekers weer aantrekkelijker. Het steunpakket dat de Duitse regering voor ogen heeft, moet uiterlijk 1 oktober worden ingevoerd en geldt in ieder geval tot het einde van dit jaar.

eeenrichting Eltenseweg Beek_Sluipverkeer12

Eltenseweg weer als vanouds zodra grenscontrolefuik op A12 echt weg is

Sinds de invoering van de Duitse grenscontroles op de A12 weert de gemeente Montferland sluipverkeer uit het dorp Beek met eenrichtingsverkeer op de Eltenseweg. Die maatregel verdwijnt zodra de vaste controlepost bij de grens daadwerkelijk is opgeheven.

Grenscontrole A3

Duitse reacties: ‘De grens gaat open; volgende week gebeurt het’

De vaste grenscontrole op de A3/A12 bij Elten verdwijnt mogelijk al komende week. De Duitse politie gaat automobilisten voortaan vanuit het rijdende verkeer selecteren en voor een controle naar parkeerplaats Hohe Heide leiden. Daarmee moet een einde komen aan de dagelijkse files en het sluipverkeer door Elten, Beek en Babberich.

station Emmerich

Grensregio wil intercitystop in Emmerich: Oude IJsselstreek en Montferland trekken op met stadsbestuur

Emmerich krijgt steun van Montferland en Oude IJsselstreek bij de lobby voor een halte van de nieuwe intercity tussen Amsterdam en Düsseldorf. De drie grensgemeenten willen gezamenlijk bij NS en Deutsche Bahn pleiten voor een stop in Emmerich wanneer de verbinding in 2028 van start gaat.

Graafschap_010

De Graafschap wil eerste zege vervolg geven tegen NAC: ‘Laten zien dat het geen eenmalig iets is’

Na de zeer moeizame seizoenstart heeft De Graafschap eindelijk de eerste overwinning van het seizoen op zak. De Superboeren wisten een spannende wedstrijd bij FC Emmen met 1-2 te winnen. Zondag hoopt de ploeg verder te bouwen op dat resultaat. Trainer Thomas Duivenvoorden merkt een goede energie binnen de selectie, maar wil nog niet te vroeg spreken van een ommekeer.

5b6cce76-4277-3a01-9fd0-3b8470e15d7a

Bouwpauze leidt tot onrust in Bronckhorst: boeren aangesproken door buurtgenoten

Een tijdelijke bouwpauze rond geitenhouderijen heeft in Bronckhorst geleid tot onrust tussen boeren en buurtbewoners. Inwoners spraken geitenhouders aan, omdat hun bouwplannen stil kwamen te liggen. Wethouder Robbert van Velsen van Gemeentebelangen Bronckhorst zegt de ontstane spanningen te betreuren. De gemeenteraad draaide de bouwpauze donderdagavond unaniem terug.