gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Trekt Doesburg naar Achterhoek of Liemers? 'Wie wil ons nou hebben?'

72482fe1ef1eeb4d52daf415c09826a0

Doesburg, een van de kleinste gemeenten van Nederland, staat op een kruispunt. De algemene reserve is bijna op en het aantal taken dat de gemeente vanuit het Rijk krijgt, wordt alleen maar groter. Doesburg dreigt te verdrinken en zoekt naarstig naar samenwerkingspartners in de breedste zin van het woord.

Bart Sollman |  | Aangepast op
De inwoners van de gemeente mogen meedenken over de toekomst van het mosterdstadje. Een rondje op een willekeurige middag op de parkeerplaats van twee supermarkten levert een aantal interessante inzichten over de toekomst van Doesburg op. Ligt die toekomst in de Achterhoek of de Liemers, als het aan de inwoners ligt?

"Doesburg is echt heel apart hoor. Jammer genoeg woon ik er. Het klinkt gek dat ik dit zeg, maar ik meen het echt," zegt Doesburger Willie Janssen. "We hebben van vroeger nog een slechte naam. Financieel is deze gemeente ook geen hoogvlieger." Een aantal vriendinnen van Janssen voegen zich bij haar; ze willen maar wat graag meepraten over de toekomst en hun gal spuwen over de stad.

"Als je de vraag stelt of we ons moeten aansluiten bij een Achterhoekse of een Liemerse gemeente, weet ik het wel: de Achterhoek natuurlijk," zegt de vrouw. Ze heeft een aantal hele concrete voorbeelden om haar standpunt kracht bij te zetten: "Veel scholieren gaan naar het Graafschap College in Doetinchem, we gaan eerder naar het Slingeland Ziekenhuis dan naar Rijnstate en, als laatste, in Doesburg zijn we echt Graafschap-fans. Vitesse leeft hier echt niet."

Vitesse in de minderheid
Op de middag in Doesburg wordt dat ook wel bevestigd. Kort nadat ze dit zei, komen er jongens in een Graafschap-shirt voorbij. Mensen in Vitesse-shirts waren nergens te bekennen. Inge uit Doesburg heeft wel een Vitesse-vaantje in haar auto hangen. "Ja, ik heb liever dat we ons aansluiten bij een Liemerse gemeente. Ik ben ook echt voor Vitesse. Eigenlijk is dat wel valsspelen, ik kom namelijk uit Arnhem. Wij als Vitesse-supporters zijn in de minderheid hier."

Gemeente zoekt partners
Doesburg zoekt naar partnergemeenten voor een samenwerking. Dit kunnen bijvoorbeeld Bronckhorst of Zevenaar zijn. "Samenwerken met één of meerdere andere gemeenten lost niet alle problemen op, maar een grotere gemeente kan wel beter alle taken aan. Ook heeft een grotere gemeente vaak meer financiële ruimte," zegt de gemeente hierover.

De resultaten van de enquête moeten nog gepresenteerd worden, maar een middagje met willekeurige Doesburgers laat een duidelijke voorkeur voor de Achterhoek zien. Van de achttien mensen die we spraken, hebben er drie een voorkeur voor de Liemers. De andere vijftien mensen zien het eerder zitten in een Achterhoekse samenwerking, als het tot een samenwerking komt. Want Doesburg is een apart geval; in eerste instantie zien de meeste inwoners het liefste een zelfstandige gemeente

Is Doesburg wel welkom?
Mocht Doesburg zich willen aansluiten bij een andere gemeente, dan is het volgens inwoners nog de vraag of er wel aansluiting gevonden kan worden. Herman Rensen ziet het somber in: "Niemand heeft belang bij Doesburg. Wie wil Doesburg nou hebben? Een samenwerking met de Achterhoek lijkt mij het meest logisch, maar dan moeten we daar wel welkom zijn."

In oktober worden de verschillende toekomstscenario's voorgelegd aan de gemeenteraad. Zij kiest vervolgens welk scenario er uitgewerkt moet worden. Wanneer het scenario uitgevoerd wordt is nog niet duidelijk.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-08-29 at 20.05.41

De Graafschap wacht nog steeds op eerste zege

De Graafschap is er zaterdag niet in geslaagd om de eerste overwinning van het seizoen te behalen. Het kwam vlak voor rust terug in de wedstrijd tegen Almere City FC (1-1), maar vergat na de thee om de voorsprong te nemen en werd daarna door de Flevolanders hard aangepakt: 1-4.

WhatsApp Image 2026-08-27 at 07.59.34

Na anderhalf jaar voorbereiding is Zelhem bijna klaar voor WK Trial

Nog één week wachten en dan strijkt de internationale trialwereld neer bij de voormalige vuilnisbult in Zelhem. Tientallen motorrijders laten op 4, 5 en 6 september hun behendigheid zien tijdens de Nederlandse ronde van het WK Trial. Achter de schermen wordt ondertussen de laatste hand gelegd aan het parcours. Kartrekker Dick Bulten kijkt met trots naar het resultaat van ruim anderhalf jaar voorbereiding.

b9a260de-a153-3112-9de8-41acd48ae6fc

Man (68) aangehouden nadat video van potloodventer viral gaat

De politie heeft een 68-jarige man uit Montferland aangehouden die in beeld kwam nadat Valerie tijdens een wandeling begin augustus werd achtervolgd door een potloodventer. De man is gehoord en wordt verdacht van schennispleging.

GRAALM0

De Graafschap op jacht naar broodnodige punten tegen Almere City

De Graafschap is na een moeizame seizoensstart dringend op zoek naar punten. Na slechts één punt uit de eerste drie wedstrijden moet het zaterdagavond op de eigen Vijverberg beter tegen Almere City. Verdediger Thomas Kok kan de Superboeren daarbij weer helpen. De 28-jarige Brabander vertrok afgelopen zomer nog uit Doetinchem, maar keerde deze week verrassend terug.

DSC02743

De Graafschap Onder-21 versterkt zich met Feyenoorder Ringeling

De Graafschap heeft de selectie van Onder-21 versterkt met de 20-jarige Sam Ringeling. De centrale verdediger komt transfervrij over van Feyenoord en sluit per direct aan bij het opleidingsteam van de Doetinchemmers.

Wielrennen234

Ronde van Ulft en Ronde van de Achterhoek slaan handen ineen: 'Ideaalplaatje'

De Ronde van de Achterhoek en de Ronde van Ulft slaan dit jaar de handen ineen. Komende zondag komen de wielerfans volop aan hun trekken in Ulft. De regionale ronde profiteert onder meer van de lokale contacten, terwijl de Ulftse organisatie kan meeliften op de vergunning en faciliteiten van de grotere koers. Voor de Ronde van Ulft betekent de samenwerking bovendien een aantal veranderingen.