gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Steengroevetheater barst weer los in Winterswijk

4c3b3b189ae79045e35a8fb5cc744a27.jpg

In de steengroeve in Winterswijk, op een diepte van dertig meter waar normaal kalksteen wordt gewonnen, is voor de negende keer het steengroevetheater opgebouwd. Dit jaar wordt het verhaal vertelt van freule Judith van Dorth die in 1799 in Winterswijk werd geëxecuteerd. Morgenavond is de première en dus zet de cast de laatste puntjes op de i.

Davie Klein Gunnewiek |
“Ik heb gelukkig nooit zo’n last van zenuwen”, vertelt zangeres en actrice Renéé van Wegberg die in de rol kruipt van Judith van Dorth. “De sfeer is heel erg goed en je voelt dat iedereen de neus dezelfde richting op heeft staan. We hebben de voorstelling natuurlijk twee jaar moeten uitstellen, dus eindelijk kunnen we nu gaan beginnen. Ik heb er heel veel zin.”

De filmische rockmusical speelt zich af aan het einde van de achttiende eeuw. Na een verboden liefde in 1766 met advocaat en huisvriend Engelbert Croockeus en een daaraan gekoppeld huisarrest, besloot freule Judith van Dorth van huis weg te lopen. Haar ouders ontdekten haar plannen en besloten om haar op te sluiten in de vrouwengevangenis in Delft. Daarnaast werd zij onterfd. Uiteindelijk werd Van Dorth ter dood veroordeeld vanwege haar grote mond en oranjegezindheid ten tijde van de Bataafse Republiek.

“De steengroeve is een prachtige locatie om dit verhaal te vertellen”, aldus Van Wegberg. “Ook omdat de executie van Judith van Dorth in Winterswijk heeft plaatsgevonden. Dat maakt het extra bijzonder.” De kalkstenenwand van de steengroeve heeft volgens Van Wegberg iets magisch. “Het geeft een extra dimensie aan dit verhaal.”

Eén van haar tegenspeelsters in de voorstelling is Lune van der Meulen die de rol van dienstmeisje Hilde op zich neemt. “Dienstmeisje Hilde zit in veel scenes waarin we de briefwisselingen zien tussen Judith en Engelbert Croockeus”, zegt Van der Meulen. “Het is veel lopen, maar dat vind ik eigenlijk hartstikke leuk.

'Zwaar onder de indruk'
Daarnaast speelt Van Der Meulen ook Hedwig in het ‘Vrouwen-Beterhuis’. “Een soort tuchthuis waar de freule in terecht komt waar het helemaal niet gezellig is”, vertelt Van der Meulen. “Hedwig steekt Judith daar een hart onder de riem en zegt dat het goed komt.”

Ook Van der Meulen geniet van de omgeving van de steengroeve. “Toen ik dit vorige week donderdag voor het eerst zag, was ik zwaar onder de indruk”, zegt Van der Meulen. “Ik hou van locatietheater en deze voorstelling wordt heel erg tof. Ik ben blij dat ik daar deel van mag uitmaken.”

Nog enkele kaarten beschikbaar
Van Wegbergen verheugt zich op de scenes met hoofdrolspeler Steyn de Leeuwe die Engelbert Crookeus speelt. “Dat zit echt op de lach en de komedie. Later komen ook de serieuzere scenes waarin de emoties van Judith goed naar voren komen.”

De komende week zijn er vier voorstellingen in de steengroeve, waarbij er per voorstelling plek is voor drieduizend toeschouwers. Voor de première op de dinsdagavond en de voorstelling op vrijdagavond zijn nog enkele kaarten beschikbaar.

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-28 at 17.21.09.jpeg

Politie grootschalig in actie vanwege man op dak aan Terborgseweg in Doetinchem

De politie is dinsdagmiddag grootschalig uitgerukt naar een pand aan de Terborgseweg in Doetinchem. Daar zou een man op het dak hebben gestaan die volgens de politie een gevaar vormde voor zichzelf en zijn omgeving. Wat er precies is gebeurd, is nog niet bekend.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 15.36.57.jpeg

Voormalig OM-medewerker uit Doetinchem krijgt 2 jaar cel voor bezit en verspreiden kinderporno

Een 52-jarige man uit Doetinchem is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 24 maanden voor het bezit en verspreiden van kinderporno. De man was in het verleden werkzaam bij het Openbaar Ministerie (OM). Het OM had een celstraf van 30 maanden geëist.

GRABEKER10.jpg

Sfeer op De Vijverberg helpt De Graafschap O21 aan historische bekerzege

Voor het eerst in zestien jaar heeft De Graafschap Onder 21 de beker gewonnen. Op De Vijverberg draaide de ploeg een achterstand om en werd Willem II met 2-1 verslagen.

Theatherfestival0.jpg

Doetinchems Theaterfestival baalt van forse subsidieverlaging: 'Dat was wel schrikken'

Theaterfestival Buitengewoon in Doetinchem is volop in voorbereiding op het straattheaterfestival van 11 juli dit jaar. Maar met nog enkele maanden te gaan, heeft de organisatie een flinke tegenvaller te verwerken. De gemeente Doetinchem heeft de jaarlijkse subsidie met ruim zestig procent verlaagd: van 30.000 naar 12.500 euro. Het nieuws kwam voor de organisatie als een grote verrassing.

Burgemeester Christiaan Mangen_ 2026-04-28.jpg

Burgemeester Bocholt zoekt oranjegekte op in Dinxperlo

De nodige Nederlandse grensbewoners togen op Koningsdag naar het Duitse Bocholt. Terwijl het in Nederlandse steden en plaatsen druk en luid was, zochten zij juist vertier op de terrassen net over de grens. Daar genoten ze van hun vrije dag in rustige sferen.

WhatsApp Image 2026-04-28 at 10.59.55.jpeg

Auto uitgebrand in Beek, bestuurder blijft ongedeerd

Een auto is zondagavond volledig uitgebrand in Beek. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar de auto kan als verloren worden beschouwd.