gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Steengroevetheater barst weer los in Winterswijk

4c3b3b189ae79045e35a8fb5cc744a27.jpg

In de steengroeve in Winterswijk, op een diepte van dertig meter waar normaal kalksteen wordt gewonnen, is voor de negende keer het steengroevetheater opgebouwd. Dit jaar wordt het verhaal vertelt van freule Judith van Dorth die in 1799 in Winterswijk werd geëxecuteerd. Morgenavond is de première en dus zet de cast de laatste puntjes op de i.

Davie Klein Gunnewiek |
“Ik heb gelukkig nooit zo’n last van zenuwen”, vertelt zangeres en actrice Renéé van Wegberg die in de rol kruipt van Judith van Dorth. “De sfeer is heel erg goed en je voelt dat iedereen de neus dezelfde richting op heeft staan. We hebben de voorstelling natuurlijk twee jaar moeten uitstellen, dus eindelijk kunnen we nu gaan beginnen. Ik heb er heel veel zin.”

De filmische rockmusical speelt zich af aan het einde van de achttiende eeuw. Na een verboden liefde in 1766 met advocaat en huisvriend Engelbert Croockeus en een daaraan gekoppeld huisarrest, besloot freule Judith van Dorth van huis weg te lopen. Haar ouders ontdekten haar plannen en besloten om haar op te sluiten in de vrouwengevangenis in Delft. Daarnaast werd zij onterfd. Uiteindelijk werd Van Dorth ter dood veroordeeld vanwege haar grote mond en oranjegezindheid ten tijde van de Bataafse Republiek.

“De steengroeve is een prachtige locatie om dit verhaal te vertellen”, aldus Van Wegberg. “Ook omdat de executie van Judith van Dorth in Winterswijk heeft plaatsgevonden. Dat maakt het extra bijzonder.” De kalkstenenwand van de steengroeve heeft volgens Van Wegberg iets magisch. “Het geeft een extra dimensie aan dit verhaal.”

Eén van haar tegenspeelsters in de voorstelling is Lune van der Meulen die de rol van dienstmeisje Hilde op zich neemt. “Dienstmeisje Hilde zit in veel scenes waarin we de briefwisselingen zien tussen Judith en Engelbert Croockeus”, zegt Van der Meulen. “Het is veel lopen, maar dat vind ik eigenlijk hartstikke leuk.

'Zwaar onder de indruk'
Daarnaast speelt Van Der Meulen ook Hedwig in het ‘Vrouwen-Beterhuis’. “Een soort tuchthuis waar de freule in terecht komt waar het helemaal niet gezellig is”, vertelt Van der Meulen. “Hedwig steekt Judith daar een hart onder de riem en zegt dat het goed komt.”

Ook Van der Meulen geniet van de omgeving van de steengroeve. “Toen ik dit vorige week donderdag voor het eerst zag, was ik zwaar onder de indruk”, zegt Van der Meulen. “Ik hou van locatietheater en deze voorstelling wordt heel erg tof. Ik ben blij dat ik daar deel van mag uitmaken.”

Nog enkele kaarten beschikbaar
Van Wegbergen verheugt zich op de scenes met hoofdrolspeler Steyn de Leeuwe die Engelbert Crookeus speelt. “Dat zit echt op de lach en de komedie. Later komen ook de serieuzere scenes waarin de emoties van Judith goed naar voren komen.”

De komende week zijn er vier voorstellingen in de steengroeve, waarbij er per voorstelling plek is voor drieduizend toeschouwers. Voor de première op de dinsdagavond en de voorstelling op vrijdagavond zijn nog enkele kaarten beschikbaar.

Foto: REGIO8

Lees ook

vvvgra.jpg

De Graafschap geeft zege in blessuretijd uit handen bij VVV

De Graafschap is zaterdag niet verder gekomen dan een 3-3-gelijkspel bij laagvlieger VVV in Venlo. Na de officiële speeltijd stonden de Superboeren nog met 1-3 voor, maar die stand werd in de blessuretijd compleet weggegeven.

brug.png

Nettelhorsterbrug in Lochem geopend: maandag pas open voor verkeer

De Nettelhorsterbrug in Lochem is zaterdagmiddag officieel geopend. Veel inwoners kwamen een kijkje nemen en konden meteen zelf de brug op lopen. Ook werd tijdens de opening kort stilgestaan bij de twee personen die om het leven kwamen tijdens het bouwen van de brug.

588ee6ab-5462-4b4f-83b4-45296cd6d178 (002).jpeg

Achterhoekse vriendinnen runnen eenmalig bar in Zeddam: ‘Wie weet een carrièreswitch’

Vijf vriendinnen uit de Achterhoek staan zaterdag 18 april achter de bar in café Tapperij 2A in Zeddam. Tijdens een bijzondere wedstrijd draait elk team van vijf personen een volledige avond achter de tap en is verantwoordelijk voor de complete barbediening. Het team dat het beste presteert, wint tien procent van de omzet.

WIjd still.jpg

De Graafschap Vrouwen blijven in de race voor kampioenschap

De vrouwen van De Graafschap hebben op De Vijverberg met 3-0 gewonnen van hekkensluiter FC Groningen. Sam Roddenhof scoorde twee keer en bracht daarmee haar persoonlijke doelsaldo op 26. De andere treffer kwam op naam van Anne Tijink. De ploeg van Timo Klein Hesselink blijft door deze overwinning op de tweede plaats staan, drie punten achter koploper Jong Ajax.

MF01691.jpg

Storing rioolwaterzuivering Haarlo beïnvloedt waterkwaliteit Berkel

Een technische storing bij de rioolwaterzuivering in Haarlo heeft gevolgen voor de waterkwaliteit van de rivier de Berkel. Door het probleem komt er momenteel een verhoogde hoeveelheid ammonium in het water terecht.

Robot0.png

Robotfinale tussen basisscholen in Civon: 'Doet-ie het wel, doet-ie het niet’

Na weken van bouwen, programmeren en timmeren was het vrijdagochtend zover bij het Civon Innovatiecentrum. Een robotfinalewedstrijd in Ulft, tussen verschillende basisscholen uit de regio. Tientallen kinderen streden tegen elkaar om twee prijzen in de zogeheten Tech-Tok League.