gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Spannende week voor corso's in de Achterhoek

3545860a66bfe68f3b1d00b1d6f54b9e.jpg

Het wordt een spannende week voor corsobouwers en corsoliefhebbers in de Achterhoek, want de UNESCO neemt donderdag een besluit over de bijschrijving van de corsocultuur op de lijst van Immaterieel Erfgoed. Wat betekent dit precies? REGIO8 heeft vijf vragen en antwoorden voor je op een rij gezet.

Davie Klein Gunnewiek |  | Aangepast op
1. Wat houdt de corsocultuur precies in?
Een corso is veel meer dan alleen een optocht. Het bouwen van de corsowagen en alles wat daar bij komt kijken, is een sociaal en creatief proces waar de hele gemeenschap gedurende een groot deel van het jaar mee bezig is.

Jong en oud, man en vrouw, kinderen en jongeren worden intensief bij het corso betrokken, en de cultuur wordt overgedragen van generatie op generatie. Daarmee leveren de corso’s een grote bijdrage aan de sociale cohesie van hun gemeenschap.

2. Wat is de UNESCO lijst van Immaterieel Erfgoed van de Mensheid?
De lijst van immaterieel erfgoed bestaat uit tradities, rituelen, gebruiken en ambachten die mensen niet verloren willen laten gaan en die ze willen doorgeven aan volgende generaties. Landen die lid zijn van de conventie Immaterieel erfgoed, stellen een inventaris op met voorbeelden van immaterieel erfgoed in hun land.

In Nederland wordt die inventaris gemaakt door het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland. De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap beslist op voordracht van de Raad voor Cultuur welke dossiers in aanmerking komen voor een internationale nominatie. In 2017 werd het Ambacht van de Molenaar als eerste en enige Nederlandse element tot nu ingeschreven voor de lijst.

3. Hoe wordt besloten of de corsocultuur op de UNESCO-lijst van Immaterieel Erfgoed komt te staan?
Het was een lange weg naar de UNESCO-lijst. Het bloemencorso van het Brabantse Zundert was in oktober 2012 de allereerste traditie op de nationale lijst, en binnen anderhalf jaar stonden er acht corso’s op, waaronder het bloemencorso in Lichtenvoorde, het bloemencorso in Winterswijk en fruitcorso in Tiel.

In januari 2020 maakte Minister Ingrid van Engelshoven bekend dat ze de Corsocultuur ging voordragen voor de representatieve lijst van UNESCO. Eind maart werd het dossier ingediend bij de UNESCO in Parijs. Afgelopen november bracht de UNESCO een positief pré-advies uit over het dossier van de corso’s, waarmee alle seinen op groen stonden.

Deze hele week vindt de vergadering van het Unesco-comité immaterieel erfgoed plaats in Parijs. Een vergadering van landen uit de hele wereld die lid zijn van het Unesco-verdrag over immaterieel erfgoed. Het comité bepaalt welke genomineerde ambachten, rituelen of tradities worden voorgedragen voor de Internationale Representatieve Lijst van het Immaterieel Erfgoed der Mensheid. Donderdagochtend staat de corsocultuur in Nederland op de agenda om op de lijst gekozen te worden.

4. Tussen welke andere bekende tradities komt de corsocultuur te staan?
De corsocultuur komt te staan tussen de tango uit Argentinië en de reggae muziek uit Jamaica. Andere bekende tradities, rituelen en gebruiken die op de lijst staan zijn het kersenbloesemfestival uit Japan, de fado muziek uit Portugal, het drakenbootfestival uit China, de flamenco dans uit Spanje en de Belgische biercultuur.

5. Wat hebben de corso’s er aan dat ze op de UNESCO-lijst staan?
Bijschrijving op de UNESCO-lijst leidt tot zichtbaarheid, status, respect en waardering. Aan plaatsing op de lijst is geen prijs of subsidie verbonden. Mogelijk helpt het UNESCO-stempel wel bij het toekennen van subsidieaanvragen.

Foto: REGIO8

Lees ook

8c0e1325-f78f-37b4-9b18-e54edc61b6cd.jpg

Verkeersregelaars schuttersgilde weren sluipverkeer uit Netterden door kermis

Schutterij St. Walburgis Gilde in Netterden zet zaterdagavond verkeersregelaars in om sluipverkeer door het dorp tegen te houden. Door de afsluiting van de A3 bij Emmerich en Elten is het veel drukker dan normaal in het grensdorp. Juist dit weekend begint ook de kermis in Netterden.

Rechtbank Arnhem  goede.jpg

Masturberende automobilist uit Borculo (28) krijgt taakstraf

Een automobilist uit Borculo die minderjarige meisjes op de fiets de stuipen op het lijf joeg door ze masturberend in te halen krijgt een taakstraf van 160 uur, waarvan 40 uur voorwaardelijk. Dat heeft de rechtbank in Arnhem bepaald.

Stadstheater Bocholt.jpg

Theater Bocholt mist 650 stoelen, gemeente laat het er niet bij zitten

De Duitse grensgemeente Bocholt heeft een rechtszaak aangespannen naar aanleiding van de mogelijke verduistering van theaterstoelen. Er is bij het Openbaar Ministerie in Hildesheim een klacht ingediend tegen de eigenaar van een stoffeerdersbedrijf uit de regio Hannover. Die liet halverwege het uitvoeren van een opdracht opeens niets meer van zich horen.

Teun Gijselhart (2).jpg

Smaakmaker Gijselhart vertrekt naar Spaanse promovendus Deportivo La Coruña

Middenvelder Teun Gijselhart ruilt de Achterhoek in voor de Spaanse zon. De absolute smaakmaker van het afgelopen seizoen tekent bij promovendus Deportivo La Coruña uit en gaat spelen op het hoogste niveau van Spanje.

gwwp0.png

Weerboer Gerrit voorspelt een warm weekend met kans op onweer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Vanaf De Pol in Aalten voorspelt de weerboer een onstuimige zaterdag en een bewolkte zondag.

Huntenkunst_37.JPG

Voor de 32e keer Huntenkunst: ‘het is logisch om je op Duitsland te richten’

“Het is hier geen kunstgalerie, maar een beursvloer vol kunstenaars.” De Duitse beeldend kunstenaar Wilma Ruth uit Düsseldorf had Huntenkunst nauwelijks beter kunnen typeren. In de SSP-hal van het DRU Industriepark in Ulft krijgt de kunstbeurs dit weekend opnieuw een nadrukkelijk Duits accent. Van de 250 deelnemers komen er ongeveer zestig uit Duitsland. Ook in de ballotagecommissie, die het niveau van de beurs bewaakt, zitten Duitse juryleden