gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Shelley ontmoet bij AVOG’s Crashmuseum de vinders van haar jarenlange vermiste oom

22daef7360df97244270c10bb8716931

Tachtig jaar na de bevrijding worden nog steeds geallieerden vermist. Bij AVOG’s Crashmuseum in Lievelde vonden twintig Amerikanen het verhaal van hun lang vermiste geliefden terug. Vrijwilligers van het museum laten met lampjes op de kaart van de Achterhoek zien hoe hevig de luchtoorlog boven de Achterhoek is geweest en dat er nog steeds in de Duitse grensregio vermisten worden gevonden.

Bart Sollman | Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Shelley Atkins stond bij AVOG’s oog in oog met de mensen die haar jarenlang vermiste oom op het spoor kwamen. Samen met haar man Dann en drie andere Amerikaanse families reisde ze af naar Nederland om te beleven wat hun oom, boordschutter in een Amerikaanse bommenwerper, doormaakte toen zijn toestel tachtig jaar geleden werd neergeschoten boven het Duitse Velen.

Na meer dan zeventig jaar vermist te zijn geweest, is hun oom eindelijk geïdentificeerd. Een bijzonder moment voor de familie – en eentje dat hoop geeft aan anderen die nog steeds op zoek zijn naar hun verloren dierbaren. Shelley en Dann hebben ter ere van dit moment een website gelanceerd. “Don’t give up the hope”, zegt Shelley vastberaden.

De groep van twintig Amerikanen luisterde in het AVOG’s Crashmuseum naar hoe het allemaal is gegaan: van de vondst van een kiesvulling en twee identiteitsplaatjes in 2016, tot een grootschalige berging en forensisch onderzoek, uitgevoerd door onder andere jonge archeologen van de Cranfield University in Engeland. “Laagje voor laagje hebben we alles afgegraven en gezeefd,” vertelt Henk Oost van het museum.

Altijd 'hope' gehouden
Shelley’s familie hield jarenlang hoop. “Mijn oma heeft de deur nooit op slot gedraaid. Tot op de dag dat ze in 1992 overleed heeft ze hoop gehouden dat hij thuiskomt.” En die hoop bleek niet tevergeefs. “He’s coming home”, zegt Shelley dankbaar, terwijl ze benadrukt hoe belangrijk het is om mensen te blijven eren die zich inzetten voor het opsporen van vermiste militairen.

De vier families kenden elkaar voor deze reis niet, maar delen nu een onvergetelijke band. “Het is een ongelofelijk verhaal van vier families die voor deze reis vreemden van elkaar waren en die in 1945 bij elkaar werden gebracht door een gebeurtenis die hun levens veranderden”, zegt Dann.

Hun reis begon in Parijs en ging via Lievelde naar Duitsland. Een bijzondere tocht, vol emoties. “We hebben allemaal over de loopband van die luchthaven gelopen en we waren allen geëmotioneerd”, vertelt reisleider Danny Keay. Hij was zelf betrokken bij het onderzoek in Velen en is half Amerikaans, half Duits. Hij ziet dat er in Duitsland soms nog moeite is om openlijk over de oorlog te praten. “Er heerst een zekere schaamte voor hun land,” zegt hij. “Mijn geschiedenisles op school besteedde hooguit twintig minuten aan de Tweede Wereldoorlog.”

Dit verhaal is repressentatief voor Oekraïne
Zowel Shelley als Dann maken ook de link naar vandaag. Oorlog is helaas nog steeds actueel, zeggen ze – kijk maar naar Oekraïne en Gaza. Maar wat er deze dag bij het museum gebeurde, laat zien dat hoop en verbondenheid blijven bestaan. Over hoe haar oom naar de wereld van nu zou kijken, zegt Shelley: “Hij was jong en ik denk dat hij zal zeggen dat hij ‘happy is om te zien hoe gelukkig wij als vier families bij elkaar zijn.’”

Een van de vier vliegeniers wordt eind mei 2025 in Boston begraven. Twee piloten hebben een laatste rustplaats gevonden op Margraten. Ook daar hadden de vier families een ontmoeting met mensen die de graven zowel sponsoren als onderhouden. Ook die ontmoeting was emotioneel.

Lees ook

John Haverdil en Marco Bouman

Help DRU door de winter, 573.000 euro nodig van raad Oude IJsselstreek

Het DRU Industriepark in Ulft is in acute nood. Het college van Oude IJsselstreek vraagt de gemeenteraad van Oude IJsselstreek om 573.000 euro om het theater met popzaal, horeca, onderwijs en ondernemingen door de winter te helpen.

GRAALM0

Duivenvoorden ziet stijgende lijn bij De Graafschap, maar waakt voor Jong FC Utrecht

De Graafschap lijkt na een uiterst moeizame start van het seizoen langzaam de weg omhoog te vinden. Toch staan de Superboeren nog altijd op de negentiende plaats in de Keuken Kampioen Divisie. Om de stijgende lijn door te trekken, wacht op De Vijverberg een treffen met de huidige hekkensluiter Jong FC Utrecht.

Merel

Montferland wil vaker ‘ja’ zeggen tegen recreatie op eigen erf

Een bed and breakfast in een leegstaand bijgebouw of hobbyworkshops met een theetuin op het eigen terrein: Montferland wil inwoners in het buitengebied meer ruimte geven voor kleinschalige recreatie. Volgens wethouder Merel Balduk sluiten de huidige regels onvoldoende aan bij wat inwoners tegenwoordig willen. “We moesten te vaak ‘nee’ zeggen tegen initiatieven die eigenlijk heel passend waren voor Montferland.”

OngevalTankstationWehl

Twee gewonden bij frontale botsing op Broekhuizerstraat in Wehl

Op de Broekhuizerstraat in Wehl zijn donderdagmiddag twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Twee personen zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De weg is voorlopig afgesloten.

JorisClinic0

Kinderen leren veldrijden van Joris Nieuwenhuis in Zelhem: ‘We hebben gewoon plezier’

Meer dan zestig kinderen deden woensdagmiddag mee aan een veldrijclinic op de voormalige vuilnisbult in Zelhem, gegeven door Zelhemmer Joris Nieuwenhuis. De veldrijder hoopt hierdoor samen met de gemeente, KNWU en RTV Vierakker-Wichmond kinderen al jong de liefde voor de sport te leren.

Flexflitser Gaanderen

Flexflitser aan Liemersweg in Doetinchem gaat weer verhuizen

De flexflitser aan de Liemersweg in Doetinchem gaat weer verhuizen. De flitser rouleert iedere acht weken tussen drie locaties van waar twee in Gaanderen. Sinds half augustus staat deze aan de Liemersweg. Aan de Rijksweg zorgde de paal voor veel opschudding.