Ulft, Netherlands

's-Heerenbergs kanon nu nationaal monument voor Canadese artilleristen

Foto: REGIO8
Al jaren staat er een Canadees kanon uit de Tweede Wereldoorlog op de Bleek in ’s-Heerenberg. Deze plek wordt nu een nationaal monument voor de Canadese artilleristen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn omgekomen. Het Canadese leger verkiest de kasteelstad boven de Canadese begraafplaats in Holten.
Nick Hermsen | Bart Sollman | 8 mei 2025 17:32 | Aangepast op 8 mei 2025 17:32
“Dit is de plek waar de Canadezen Nederland weer binnenkwamen nadat zij de Rijn waren overgestoken in Duitsland. Vanuit hier begon de bevrijding van het laatste stuk van Nederland en Europa”, zegt de Canadese brigadier-generaal David Patterson. Hij is samen met negentig Canadese militairen overgekomen om 80 jaar vrijheid in Nederland te vieren en de oorlog te herdenken. Na Holten en Wageningen is ’s-Heerenberg de laatste locatie die ze bezoeken voor een herdenking.

Het kanon staat sinds 2010 in ’s-Heerenberg. Henk Groote, van de stichting Herdenken Bevrijden Bergh, is trots dat het met een nieuwe plaquette een nationaal monument is geworden. “We vinden het geweldig dat juist hier deze plaquette wordt onthuld. Het is een van de twee Canadese kanonnen die in Europa staan. De andere staat in Normandië, waar de geallieerden in 1944 aan land kwamen.” Tijdens de bevrijding van Bergh stonden er zo’n vierhonderd kanonnen.

Patterson: “We willen dit aan toekomstige generaties laten zien. Het is een eervol gevoel om te laten zien dat de Canadese artilleristen onderdeel uitmaakten van de mensen die Nederland en Europa hebben bevrijd. Wij Canadezen worden in Nederland nog altijd zeer gastvrij ontvangen.” Groote sluit zich bij die woorden aan: “Ik voel vooral nederigheid, maar ook dankbaarheid. We herinneren hen die gevallen zijn voor onze vrijheid. We kunnen ze op deze manier eren.”

Lees ook

Kerstspecial | Kerst 2025 met Okidoki

Het is inmiddels een ware traditie, de speciale radiouitzending van Kerst met Okidoki. In het Milky-...

Met Fellinger als ‘burgemeesterbakker’ komen Dames van Bergh in actie

Geen vuurwerk, wél koekjes. In het centrum van ’s-Heerenberg bakken de Dames van Bergh op dinsdag 30...

Járenlang gesteggel, kantelen speelveld lijkt dé oplossing voor dé splijtzwam in Ruurlo

Is het kantelen van een speelveld dé oplossing voor dé splijtzwam in de Ruurlose samenleving? Het vo...

Helder en Daadkracht samen de Montferlandse gemeenteraadsverkiezingen in

De fractie Daadkracht van Joost Gerritsen sluit zich bij de komende gemeenteraadsverkiezingen aan bi...

Twee auto's botsen op Aaltenseweg in buitengebied Zelhem

Bij een ongeval op de Aaltenseweg in het buitengebied van Zelhem, zijn twee auto’s in een bocht tege...

Nieuw zorggebouw naast Slingeland Ziekenhuis gaat 'IJsselbrink' heten

Het nieuwe zorggebouw van het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem krijgt de naam 'IJsselbrink'. De n...