Ulft, Netherlands

Proefstemmen Oude IJsselstreek loopt niet storm, maar helpt wel

De stembiljetten lagen donderdagmiddag al klaar, de bureauleden zaten op hun plek en de hokjes stonden opgesteld op het gemeentehuis in Gendringen. Een kleine week voor de Tweede Kamerverkiezingen gaf de gemeente Oude IJsselstreek inwoners de mogelijkheid tot proefstemmen, maar het liep geen storm.
Bart Sollman | 17 november 2023 16:27 | Aangepast op 17 november 2023 16:27
“We vinden het belangrijk dat iedereen in onze gemeente mee kan doen”, zegt wethouder Janine Kock over de reden om de dag te organiseren. Tijdens de georganiseerde middag kunnen alle inwoners van de gemeente oefenen met stemmen. Kock: “Het is specifiek voor mensen die nog nooit gestemd hebben, omdat ze bijvoorbeeld niet oud genoeg waren. Ook mensen met een beperking kunnen hier de hulpmiddelen proberen.” Zo zijn er een verlaagd en verbreed stemhokje en een speciale stemmal.

Eén van de mensen die gebruik maakt van een stemmal is Erna Moons. Zij is visueel beperkt en is vooral aanwezig om andere mensen met diezelfde beperking wegwijs te maken in het stemmen met een mal. De mal is een houten plaat met braille die over het stembiljet wordt gelegd. Zo kunnen visueel beperkten voelen welk hokje ze rood willen kleuren. “Het is wel even wennen in het begin. Toch is het wel echt een uitkomst, ik kan zo zelf stemmen in plaats van dat ik iemand moet machtigen”, zegt Moons.

Lage opkomst
Ondanks de promotie die er voor het proefstemmen is geweest, liep het niet echt storm. Er kwamen drie mensen op de dag af. Toch maakte één stemmer wel meerdere rondjes, hij vond het echt leuk. “Er is dan misschien niet zoveel aanloop geweest, toch hebben we drie mensen kunnen helpen", aldus wethouder Kock. "Iedereen die we kunnen helpen is er één extra, daar doen we het voor."

Foto: REGIO8

Meest gelezen

Zware explosie bij coffeeshop in Doetinchem

Redactie REGIO8 | 21 okt 2025 07:59

Bunzing en steenmarter zorgen voor maanden vertraging woningen Didam

Nick Hermsen | Bart Sollman | 16 okt 2025 15:02

Lees ook

Raad Oude IJsselstreek kan nog geen besluit nemen over reddingsplan DRU

Er is nog teveel onduidelijk omtrent de situatie van het noodlijdende DRU Industriepark. Gaat de sti...

Bij huiskamerfestival Gendringen wandel je van Ierse folk naar emotechno

Wat begon als singersongwriters in Gendringse woonkamers is inmiddels uitgegroeid tot een evenement ...

Oude IJsselstreek komt met nieuwe cultuurprijs: ‘Mensen doen veel te bescheiden’

Een gemeentelijke sportprijs is inmiddels wel aardig ingeburgerd in de Achterhoek, maar een cultuurp...

Zwembadkeuze in Bocholt: wachten, maar wél verkiezingsthema

In het hart van de Bocholtse politiek is gisteren opnieuw gediscussieerd over de toekomst van het Bo...

Burgermeesterverkiezingen: in Emmerich twee vrouwen CDU EN SPD de grootste kans

In Emmerich draait het deze keer vooral om twee vrouwen: Claudia Lindlahr van de CDU en Meike Schnak...

Peter Hinze niet herkiesbaar: Nederlands sprekende burgemeester gaf ziel aan de Rijnstad aan de grens

Op zondag 14 september kiest Noordrijn-Westfalen nieuwe gemeenteraden én nieuwe burgemeesters. Voor ...