gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Plattelandsgemeente Bronckhorst luidt noodklok, parkeergeld nodig voor zwarte cijfers

e8cc11af0774c97b1cb20eb6b034bd26.jpg

Bronckhorst luidt de noodklok over de eigen financiën. Het jaar 2023 werd nog afgesloten met een positief resultaat van 4,3 miljoen euro, maar voor de komende jaren zijn er grote zorgen. Omdat er minder geld van het Rijk komt, moet er worden bezuinigd.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
“We zijn financieel nog steeds gezond, maar het is een hele uitdaging om dat ook te blijven”, aldus wethouder Antoon Peppelman. De Algemene reserve van Bronckhorst bedraagt ruim 24 miljoen euro en die sterke financiële positie willen ze graag zo houden. “Ik ben blij met de perspectiefnota vol oplossingen gericht op de jaren 2025 en 2026. Het geeft ook een doorkijk naar de toekomst waar nog pijnlijke keuzes gemaakt moeten worden.” Vanaf 2026 komt er fors minder geld van het Rijk, in totaal gaat er ongeveer drie miljard euro minder naar de gemeenten. "Die korting is enorm", schetst de wethouder. “We moeten goed in gesprek met Den Haag blijven, ze moeten weten dat wij het geld nodig hebben om te kunnen zorgen voor onze inwoners.”

Om de begrotingen van de aankomende jaren rond te krijgen moet er bezuinigd worden op verschillende vlakken. De plattelandsgemeente wil daarom de jaarlijkse boomplantdag en de verkiezing van Ondernemer van het Jaar schrappen. Maar dat betekent volgens Peppelman niet per se dat de initiatieven hoe dan ook verdwijnen: “Misschien willen de ondernemers het in een vorm overnemen, of misschien stappen er wel andere partijen in.” Ook stopt de gemeente met tegoedbonnen voor huishoudelijke hulp, hiermee konden mantelzorgers en mensen met een Wmo-indicatie extra hulp aanvragen. Deze maatregel moet per jaar zo'n 73.000 euro opleveren.

Betaald parkeren en verkoop containers
Bronckhorst ziet meer mogelijkheden om geld binnen te halen. Zo is invoeren van betaald parkeren in het stadje Bronkhorst een optie en hoopt de gemeente de ondergrondse vuilcontainers te verkopen aan Circulus Berkel. De parkeerkosten leveren geschat 5000 euro per jaar op, terwijl de verkoop van de containers 812.000 euro in het laatje moet brengen.

Met het uitgeven van evenementenvergunningen hoopt de gemeente 65.000 euro per jaar binnen te halen door leges te verhogen. Al deze maatregelen vallen onder een zogenaamde 'eerste zeef' en moeten samen in totaal 2,7 miljoen euro opleveren.

Lasten van inwoners?
De aankomende jaren blijft Bronckhorst af van de OZB (de onroerendezaakbelasting red.) en andere lasten van de inwoners volgens Peppelman, maar als de begrotingen na 2026 niet gedicht kunnen worden, wijzigt dit mogelijk: “Maar dat is echt het laatste redmiddel.”

De raad beslist nog voor de zomer over de plannen van het college. Daarna kan wethouder Peppelman aan de slag met de nieuwe begroting.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

Hummelink0.png

Hummelink over komst Henk Kuipers naar businessclub De Graafschap: 'Klap in gezicht van ondernemers'

De businessclub van De Graafschap organiseert maandelijks een bijeenkomst met een gastspreker. Voor de maand maart is voormalig captain van motorclub No Surrender, Henk Kuipers, uitgenodigd. Die keuze leidt tot grote verbazing bij onder meer de lijsttrekker van de VVD Doetinchem Robbert Hummelink.

VBGRAVIT0.png

De Graafschap klaar voor Gelderse kraker op volle Vijverberg: 'De krenten in de pap'

De Graafschap is de laatste zes wedstrijden ongeslagen en die reeks wil trainer Marinus Dijkhuizen zondag, uiteraard met een overwinning, voortzetten tegen Vitesse. De oefenmeester merkt dat de Gelderse kraker leeft binnen de club.

Schermafbeelding 2026-03-06 141257.png

Twee auto’s flink beschadigd bij aanrijding door voorrangsfout in Ulft

Bij een aanrijding tussen twee auto’s op de T-splitsing van Het Goor en de Hogeweg in Ulft zijn beide voertuigen flink beschadigd geraakt. Door een voorrangsfout kwamen de voertuigen hard met elkaar in botsing.

VanKeukentafelNaarKieslijstWormgoor.jpg

Van keukentafel naar kieslijst | Betsy en Marijn Wormgoor in Berkelland

Politieke partijen doen er alles aan om jongeren meer bij de politiek te betrekken. In sommige huishoudens heeft dat succes: daar is de keukentafel al de eerste politieke arena. Op verschillende Achterhoekse kieslijsten vind je ouder én kind. Aan de hand van tien vragen leren we de politieke families kennen. Deze keer: Betsy en Marijn Wormgoor, samen op de kieslijst van GroenLinks-PvdA in Berkelland.

PetitieBeek20.png

Petitie tegen eenrichtingsverkeer Beek ruim 1100 keer ondertekend: ‘Dit is een signaal’

Hein Soeter van snackbar Heino uit Beek heeft zijn petitie tegen de eenrichtingsweg op de grens in Beek overhandigd aan de gemeente Montferland. Eerder vertelde hij dat hij veel omzet mist door de maatregel. Zijn actie heeft heel wat losgemaakt in het grensdorp. Ruim 1100 mensen hebben de petitie ondertekend.

20260305_143341.jpg

Auto-opfriscursus in Doetinchem valt in de smaak bij senioren: ‘Echt heel interessant’

Aan belangstelling geen gebrek bij de eerste opfriscursus van Veilig Verkeer Nederland in het 50+ Ontmoetingspunt Doetinchem. Zo’n vijftig Achterhoekse senioren lachten en luisterden donderdagmiddag naar rijschoolhouder en cursusleider Frank Massop, die uitgebreid stilstond bij rotondes, verkeersborden en verlichting.