gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Plattelandsgemeente Bronckhorst luidt noodklok, parkeergeld nodig voor zwarte cijfers

e8cc11af0774c97b1cb20eb6b034bd26.jpg

Bronckhorst luidt de noodklok over de eigen financiën. Het jaar 2023 werd nog afgesloten met een positief resultaat van 4,3 miljoen euro, maar voor de komende jaren zijn er grote zorgen. Omdat er minder geld van het Rijk komt, moet er worden bezuinigd.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
“We zijn financieel nog steeds gezond, maar het is een hele uitdaging om dat ook te blijven”, aldus wethouder Antoon Peppelman. De Algemene reserve van Bronckhorst bedraagt ruim 24 miljoen euro en die sterke financiële positie willen ze graag zo houden. “Ik ben blij met de perspectiefnota vol oplossingen gericht op de jaren 2025 en 2026. Het geeft ook een doorkijk naar de toekomst waar nog pijnlijke keuzes gemaakt moeten worden.” Vanaf 2026 komt er fors minder geld van het Rijk, in totaal gaat er ongeveer drie miljard euro minder naar de gemeenten. "Die korting is enorm", schetst de wethouder. “We moeten goed in gesprek met Den Haag blijven, ze moeten weten dat wij het geld nodig hebben om te kunnen zorgen voor onze inwoners.”

Om de begrotingen van de aankomende jaren rond te krijgen moet er bezuinigd worden op verschillende vlakken. De plattelandsgemeente wil daarom de jaarlijkse boomplantdag en de verkiezing van Ondernemer van het Jaar schrappen. Maar dat betekent volgens Peppelman niet per se dat de initiatieven hoe dan ook verdwijnen: “Misschien willen de ondernemers het in een vorm overnemen, of misschien stappen er wel andere partijen in.” Ook stopt de gemeente met tegoedbonnen voor huishoudelijke hulp, hiermee konden mantelzorgers en mensen met een Wmo-indicatie extra hulp aanvragen. Deze maatregel moet per jaar zo'n 73.000 euro opleveren.

Betaald parkeren en verkoop containers
Bronckhorst ziet meer mogelijkheden om geld binnen te halen. Zo is invoeren van betaald parkeren in het stadje Bronkhorst een optie en hoopt de gemeente de ondergrondse vuilcontainers te verkopen aan Circulus Berkel. De parkeerkosten leveren geschat 5000 euro per jaar op, terwijl de verkoop van de containers 812.000 euro in het laatje moet brengen.

Met het uitgeven van evenementenvergunningen hoopt de gemeente 65.000 euro per jaar binnen te halen door leges te verhogen. Al deze maatregelen vallen onder een zogenaamde 'eerste zeef' en moeten samen in totaal 2,7 miljoen euro opleveren.

Lasten van inwoners?
De aankomende jaren blijft Bronckhorst af van de OZB (de onroerendezaakbelasting red.) en andere lasten van de inwoners volgens Peppelman, maar als de begrotingen na 2026 niet gedicht kunnen worden, wijzigt dit mogelijk: “Maar dat is echt het laatste redmiddel.”

De raad beslist nog voor de zomer over de plannen van het college. Daarna kan wethouder Peppelman aan de slag met de nieuwe begroting.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

Gabrielius Camara (foto Henk Hommes).jpeg

Drie nationale tafeltennistitels voor Camara van Terborgse Hercules, clubgenoten in halve finale

Gabrielius Camara van het Terborgse Hercules beleefde zeer succesvolle Nederlandse kampioenschappen tafeltennis. De speler (20), die in november bij Hercules begon, won drie gouden medailles. Zijn clubgenoten Lode Hulshof en Daan Sanders haalden de halve finale.

Schermafbeelding 2026-03-23 094540.png

Automobilist knalt tegen boom in Halle, rijbewijs ingevorderd

Een automobilist is zondagavond op de Meindertweg in het buitengebied van Halle met de zijkant van zijn voertuig tegen een boom gebotst. Door een stuurcorrectie tijdens het rijden raakte de auto van de weg en kwam deze tegen de boom tot stilstand.

halle112 (2) geblurd.jpg

Auto belandt op zijkant na botsing in Halle

Bij een eenzijdig ongeval in Halle is zondagavond rond 19.30 uur een auto op de zijkant terechtgekomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Dorpsstraat en de Kerkstraat in het centrum van het dorp.

WhatsApp Image 2026-03-22 at 15.01.56.jpeg

De Graafschap moet meerdere erkennen tegen toekomstig eredivisionist ADO Den Haag

Het recent naar de Eredivisie gepromoveerde ADO Den Haag kwam op bezoek op de Vijverberg en nam de punten mee naar de Hofstad: Het werd 1-2 in Doetinchem. Met deze stand blijft ADO Den Haag koploper en blijven de Superboeren op 52 punten staan.

lochem gemeentehuis0.jpg

Lochem wil ouderenzorg en wonen op elkaar afstemmen

De gemeente Lochem wil binnenkort aan de slag met plannen om wonen en zorg beter op elkaar af te stemmen. Ouderen staan daarbij centraal. Het doel is dat inwoners zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen, met voldoende passende woningen en goede zorgmogelijkheden.

wehgwerkzzaamheden_1.jpg

De Achterhoek in en uit: extra reistijd door wegwerkzaamheden rond Zutphen

Automobilisten van en naar de Achterhoek moeten de komende weken rekening houden met extra reistijd door werkzaamheden aan provinciale wegen rond Zutphen. Vooral tussen 20 april en 15 mei 2026 wordt forse verkeershinder verwacht, omdat dan tegelijk wordt gewerkt aan de N348 en de N314.