Ulft, Nederland
Terug

Ontstaat er door de val van de coalitie een bestuurscrisis in Bronckhorst?

788acdbb481a9f3cdfff47ce9d5ed1ae.jpg

Gemeentebelangen Bronckhorst (GBB) is uit het coalitieakkoord met PvdA en CDA gestapt. Zij vinden dat het vertrouwen in andere coalitiefracties te erg beschadigd is. Andere fracties vrezen voor een bestuurlijke crisis, hoewel de wethouders voorlopig nog blijven zitten.

Viggo Zweverink | Bart Sollman |  | Aangepast op
“Wij hebben inderdaad in het coalitieakkoord afgesproken dat wij na 2024 opnieuw naar de windmolens gingen kijken, maar dat was vooral vanwege de PvdA. Zij hebben altijd aangegeven dat zij voorstander zijn van windmolens”, aldus Robbert van Velsen, fractievoorzitter GBB. “Het CDA gaf destijds, zowel in de verkiezingsperiode als in de coalitieonderhandelingen, aan dat zij ook tegen de hoge windmolens zijn. Daarom hebben wij elkaar zo snel gevonden op dat vlak. Als je vervolgens een andere kant op gaat, dan zitten daar consequenties aan.”

Bengt Stegeman ziet dit anders. Hij laat weten dat de reden die de GBB aangeeft, over waarom ze uit de coalitie stappen, tot dusver geen aanleiding was om het vertrouwen in elkaar op te zeggen. “Wij hebben tijdens de coalitieonderhandelingen hier uitgebreid over gesproken. Wij willen een democratisch proces doorlopen”, aldus Stegeman, verwijzend naar raadsvergadering op 18 december over het rapport van Energywatch. “De afgelopen bestuursperiode heeft de coalitie constructief samengewerkt wat heeft geleid tot voorstellen die de hele raad ondersteunde. Er zijn altijd wel discussiepunten, maar dit heeft altijd nog geleid tot consensus.”

Bijzonder situatie
Omdat de GBB voornemens is om hun twee wethouders in het college te laten zitten, is er volgens D66’er Martin Fröberg een bijzondere situatie ontstaan in de Bronckhorster politiek. “Ik heb dit sowieso nergens gezien. Niet lokaal, niet provinciaal en niet landelijk”, aldus Fröberg. “Stel je eens voor dat de grootste partij van het land zegt: ‘Wij stappen uit het coalitieakkoord, maar de regering mag doorgaan.’ En dat de andere partijen dat pikken, dat kan niemand zich toch voorstellen.” Volgens Fröberg is deze ontwikkeling niet goed voor de inwoners, die volgens hem baat hebben bij continuïteit. “Hoe je het nu went of keert, er ontstaat een bestuurscrisis. Dat gebeurt door de stap van de GBB.”

Wethouders kunnen blijven zitten
Politiek en juridisch gezien mogen de wethouders van GBB in het college blijven zitten volgens bijzonder hoogleraar Democratie en Transitie Marcel Boogers. “De wethouders zijn er voor de hele raad. Ze mogen gewoon aanblijven als hun partij uit de coalitie stapt”, zegt hij. Er is wel een belangrijk detail in dezen. “De rest van de raad moet het wel goed vinden dat ze blijven zitten. Als de meerderheid niet meer achter deze wethouders staat kunnen ze weggestemd worden. Maar in de basis kan iemand gewoon wethouder blijven als de partij niet meer in de coalitie zit”, zegt de hoogleraar.

Robbert van Velsen is hier ook van op de hoogte, maar heeft er rekening mee gehouden. “Dat is de vrijheid van de raad. Die kan wethouders wegsturen. Wij hebben wel met meerdere partijen gesproken over zo’n scenario. Meerdere mensen hebben gezegd: ‘Wij hebben geen behoefte aan een nieuw college en een bestuurscrisis.’”, aldus Van Velsen. Volgens Van Velsen hebben deze gesprekken geleidt tot het besluit dat is genomen.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep RTV Ideaal

Lees ook

WhatsApp Image 2026-02-13 at 10.21.18 PM.jpeg

Invallers El Kadiri en Kwint helpen De Graafschap aan zege

De Graafschap is het carnavalsweekend goed begonnen. In Eindhoven werd er met 1-2 gewonnen van Jong PSV en heroverden de Doetinchemmers de derde plek in de Eerste Divisie.

WhatsApp Image 2026-02-13 at 15.32.36.jpeg

Auto vliegt in brand op N18 bij Varsseveld, niemand gewond

Op de N18 bij Varsseveld is vrijdagmiddag een voertuig in brand gevlogen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting. Er raakte niemand gewond.

01_voorgevel.jpg

Samenwerking op ‘Campus Achterhoek’ moet onderwijs in Doetinchem versterken

De nieuwe ‘Campus Achterhoek’ krijgt steeds meer vorm. Iselinge Hogeschool en het Graafschap College willen samen een kloppend hart creëren voor mbo-, associate degree- en hbo-onderwijs in de regio. De eerste stap in die ambitie is de verhuizing van Iselinge Hogeschool naar een nieuwe vleugel, die wordt aangebouwd aan het gebouw van het Graafschap College aan de Kennedylaan. Een belangrijke ontwikkeling voor het onderwijs in Doetinchem én voor de toekomst van de hogeschool.

PlatteDroomAfl210.jpg

De Platte Droom | Jonge Achterhoekers werken hard aan eigen droomwoning

Jonge Achterhoekers Liz Hagen, Calvin te Vaarwerk en Matthijs Hilge hebben allemaal de ambitie om in de Achterhoek hun droomhuis te realiseren. In de tweede aflevering van de driedelige serie ‘De Platte Droom’ is te volgen hoe de jongeren dit aan willen pakken.

d8e6138b-8b84-4b66-b085-b2657e7d17ae.jpg

Explosie in Eibergen: politie zoekt getuigen

Bij een gebouw aan de Hemstea in Eibergen is in de nacht van donderdag op vrijdag een explosie geweest. De politie gaat ervan uit dat de ontploffing door menselijk handelen is veroorzaakt.

Gerrit6710.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een wisselvallig carnavalsweekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Bij IKC De Wijssel in Gendringen tijdens de carnavalsviering voorspelt de weerboer een carnavalsweekend met veel gezichten.