gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ondanks protesten: Rheder raad neemt fundamentele beslissing voor windturbines aan de grens

6ede873ec5ed34461feeac908fe487f9

De gemeenteraad van de stad Rhede heeft zojuist met een zeer grote meerderheid een zogenaamde openbaarmakingsresolutie aangenomen en daarmee het verwachte principebesluit genomen om de windconcentratiegebieden langs de Duits-Nederlandse grens uit te breiden. Dit betekent dat de definitieve wijziging van het bestemmingsplan volgend voorjaar waarschijnlijk slechts een formaliteit is. De stemming ging gepaard met een stil protest van ongeveer 30 Nederlanders, die hun ongenoegen al voor de vergadering kenbaar hadden gemaakt.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
Door: Berthold Blesenkemper project Open Grensland

De mensen uit Winterswijk en Aalten waren met weinig hoop naar Rhede afgereisd. Maar Ricarda Kleffel en haar buren wilden in ieder geval kleur bekennen. Dat maakten ze duidelijk met waxinelichtjes en een paar kleine posters.

Ondertussen deelde Tanja van der Ree van de werkgroep Woold tweetalige informatiefolders uit. Ze waarschuwde de Duitse lokale politici voor een besluit ten gunste van windmolens. “We kunnen winnen bij het Europese Hof van Justitie. En wat als de windturbines dan al gebouwd zijn? De sloop van één enkele turbine kost 1,9 miljoen euro. Wat een slechte investering!” zei ze.

De Nederlanders lijken zelfs juridische stappen voor te bereiden. De provincie Gelderland en de gemeente Winterswijk hebben al advocaten ingehuurd om de plaatsing ervan zo kort op de grens te voorkomen, meldt Ricarda Kleffel. Ook de regering in Den Haag is erbij betrokken. Zij heeft ook al contact opgenomen met Berlijn.

De Rheder gemeenteraad hield vandaag echter voet bij stuk. Het milieuplanbureau WWK had eerder alle bezwaren geanalyseerd en zag geen overtuigende argumenten tegen de uitvoering van de windenergieplannen. Toch wordt een van de zones iets verkleind, zodat de afstand tot de grens minimaal 140 meter wordt. De deskundigen in opdracht van de stad waren echter niet bereid om nog meer concessies te doen.

In plaats daarvan relativeerde hij de gevolgen voor de Nederlandse buren. Het directe uitzicht op de turbines zou herhaaldelijk worden onderbroken door bossen, bomenrijen, heggen en bomen, zeiden ze. Door de overheersende windrichting zouden alleen de smalle zijden van de rotoren zichtbaar zijn vanuit het noordelijke deel van Winterswijk, aldus een ander argument.

Vertaald met DeepL.com

Lees ook

lochem gemeentehuis0

Centrum Lochem gaat op de schop: meerdere werkzaamheden in augustus

Het centrum van Lochem wordt in augustus flink onder handen genomen. De gemeente richt de parkeerplaats aan de Slootwijkersteeg opnieuw in en maakt het terrein aan de Zuiderbleek bouwrijp voor woningbouw.

WhatsApp Image 2026-07-10 at 09.16.19

Vrouw op fatbike gewond na aanrijding in Doetinchem

Een vrouw op een fatbike is donderdagavond gewond geraakt in Doetinchem. Het slachtoffer is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht.

HeinPieper0

Duitsland kijkt na de waterramp over de grens: hoe Rijn en IJssel ineens voorbeeld werd

Duitse en Nederlandse waterbeheerders en ministeries stonden woensdag stil bij de waterramp in Zuid-Limburg en delen van Duitsland, vijf jaar geleden. Tijdens een bijeenkomst in het Duitse Aachen spraken minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat en dijkgraaf Hein Pieper van waterschap Rijn en IJssel.

Schermafbeelding 2026-07-09 163721

Auto en busje flink beschadigd bij botsing op Arnhemseweg in Beek

Bij een aanrijding op de Arnhemseweg in Beek zijn donderdagmiddag een auto en een busje flink beschadigd geraakt. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij.

weerdje

Doetinchem verlengt huur ’t Weerdje voor opvang Oekraïense vluchtelingen

De circa driehonderd Oekraïense vluchtelingen die momenteel in ’t Weerdje in Doetinchem verblijven, mogen daar langer blijven wonen. Het college heeft besloten de huurovereenkomst met een jaar te verlengen, tot 1 januari 2029.

Bord Lengel

Lengel vreest voor terugkeer trafohuisje, gemeente: 'Komt terug, maar pas in 2028 of 2029'

De dorpsraad van Lengel dacht dat alles in kannen en kruiken was. Het geliefde trafohuisje werd weggehaald, gerestaureerd en zou na de aanleg van de nieuwe woonwijk Lakermaat weer een plek krijgen. Toen bleek dat de gemeente geen geld voor de terugplaatsing heeft opgenomen in de Kadernota, trok Dorpsbelangen aan de bel. De gemeente probeert die zorgen nu weg te nemen.