Foto: REGIO8
Novi Rabelink haalt gebruikte bloemen op bij crematoria, beurzen en bruiloften om te voorkomen dat ze worden weggegooid. De bloemen krijgen van haar een tweede kans. Ze maakt er nieuwe boeketten van en deelt deze uit bij verzorgingshuizen, dagbestedingen en de voedselbank.
“Bloemen vrolijkten mij op in een moeilijke tijd”, zegt Rabelink. “En ik weet dat er mensen zijn die zich geen bloemen kunnen veroorloven en om deze mensen blij te maken, geef ik ze weg.”
Haar initiatief, Tweede Kansbloemen, ontstond in 2022, vlak na de coronaperiode. “Mensen zochten weer verbinding. Ik merkte dat bloemen mij blij maken, zelfs in moeilijke tijden. Dat gevoel wilde ik doorgeven.”
Inmiddels is het initiatief uitgegroeid tot een onderneming zonder enig commercieel belang. In een schuur bij haar huis haalt Rabelink de opgehaalde bloemstukken zorgvuldig uiteen. Samen met enkele vrijwilligers bindt ze er nieuwe boeketten van. De bloemen worden in het water gezet in verzamelde glazen potten, vaak lege appelmoes- en groentepotten, of gaan in cadeaupapier wanneer ze dienen als bedankboeket.
Van evenement tot zorginstelling
De bloemen zijn afkomstig uit de evenementenbranche, van bruiloften en beurzen, maar ook van crematoria. Wat anders zou worden weggegooid, krijgt zo een nieuwe bestemming. De boeketten worden wekelijks gratis weggegeven aan zorginstellingen en andere organisaties.
Ze gaan ook naar de voedselbank en dagbestedingsgroepen doen mee. Bij die laatste worden de bloemen eerst samen geschikt, waarna ze weer worden uitgedeeld. Rabelink: “Zo heeft iedereen er iets aan. Het is een activiteit, mensen voelen zich nuttig en uiteindelijk wordt degene die het boeket krijgt ook blij. Iedereen wint.”
Zonder winstoogmerk
Voor de wekelijkse uitgifte vraagt Tweede Kansbloemen geen vergoeding. Soms wordt er een vrijwillige bijdrage gevraagd om kosten zoals benzine en bindmateriaal te dekken. Daarnaast koppelt Rabelink incidenteel een goed doel aan een actie, waarbij opbrengsten rechtstreeks naar dat doel gaan.
Unieke samenwerking met crematorium
Een bijzondere samenwerking is die met crematorium Slangenburg. Uitvaartverzorger Shirley Groenen legt uit dat nabestaanden altijd om toestemming wordt gevraagd voordat bloemen worden meegegeven. “Bloemen zijn met veel liefde uitgezocht en dragen emotie. Als families het goed vinden, zorgen wij dat ze bij Novi terechtkomen. Zo krijgen ze een tweede kans”, aldus Groenen.
Normaal gesproken worden bloemen na een uitvaart meegegeven aan familie, bij een graf gelegd of achtergelaten bij een gedenkplek. Zonder nieuwe bestemming worden ze weggegooid. “Dat is zonde,” zegt Rabelink. “Bloemen die nog prachtig zijn, verdienen dat niet.”
Volgens Groenen is het initiatief uniek. “Wij waren één van de weinige crematoria die hier positief op reageerden. Maar families reageren vaak heel mooi als we het bespreken.”
Voor Rabelink betekent het initiatief meer dan alleen hergebruik. “Bloemen dragen energie. Vanuit een crematie komen ze met verdriet en troost. Wij mogen dat omzetten in iets wat opnieuw vreugde en kracht geeft. Dat is toch fantastisch?”