gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Nieuwe machine zorgt voor kruidenrijk grasland in De Heurne

025030ba957617dd86ad275b947379ce

Kruidenrijk grasland is beter voor de biodiversiteit en houdt door de diepere wortels ook meer water vast. Gelderse melkveehouders kunnen voor de grasmengsels al een paar jaar subsidie krijgen en de ideale manier van inzaaien is er dankzij een nieuwe machine nu ook. Twee broers uit Ede rijden er de hele provincie mee door, zoals op een perceel in De Heurne.

Davie Klein Gunnewiek |
Maandagochtend zijn ze met de machine aan het werk op een perceel in De Heurne, vlakbij Aalten. Anderhalf uur hebben ze er over gereden om met de trekker naar de Achterhoek te komen. "Als er wordt betaald voor de transportkosten hebben we dat er graag voor over", zegt Dennis Minnen. Hij legt uit hoe de machine precies werkt: "De zaden worden anderhalve centimeter onder de graszode geplaatst. Daardoor heeft het zaad meteen contact met vaste grond en kan het meteen wortelen." Een normale zaaimachine snijdt ook door de grond met een schijf, maar dan in een andere vorm. "Meestal in een V-vorm", legt Minnen uit. "Als er dan een droge periode komt, blijft het zaad open en bloot liggen en kan het verdrogen. Bij ons systeem snijden we wat dieper."

Achterop de zaaimachine zit de grote schijf die een snee in de grond maakt. "Door het grote loopwiel dat erachter zit worden de zoden weer dichtgedrukt", aldus Minnen. De machine kent vier verschillende tanks. "Twee tanks voor fijne zaden en twee voor grove zaden", vervolgt Minnen. "Daardoor kunnen we heel fijn doseren. Zo kunnen we bijvoorbeeld extra 'rode klaver' in het perceel aanbrengen als daarom wordt gevraagd." De Edenaar heeft de eerste machine in Nederland die op deze manier het grasland kan inzaaien: "We pakken alles aan en rijden er mee door de hele provincie. Mensen vinden het interessant wat we doen, omdat het een nieuwe machine is. Dat willen we graag verder uitbreiden."

Nieuwe campagne
Vanaf vorige week krijgen melkveehouders weer korting op kruidenrijke grasmengels. Daarmee besparen boeren op kunstmest en gewasbeschermers. In Gelderland werden tot nu toe al meer dan zevenhonderd hectare kruidenrijk gerealiseerd. De provincie is net een nieuwe campagne gestart, zodat meer boeren dankzij een donatie korting kunnen krijgen op duurdere grasmengsels.

Foto: REGIO8

Lees ook

Gemeentehuis Bronckhorst10

Bronckhorst moet onderhoudsbudget flink verhogen: bijna 3,9 miljoen euro extra nodig

Het onderhoud van gemeentelijke gebouwen en sportaccommodaties in de gemeente Bronckhorst gaat de komende vijf jaar bijna 3,9 miljoen euro extra kosten. Dit blijkt uit een nieuw onderhoudsplan van de gemeente, die fors duurder uitvalt dan het plan van zeven jaar geleden.

OngevalEibergen

Vrachtwagen vol varkens kantelt op rotonde Eibergen, meerdere varkens overleden

Een vrachtwagen met tweehonderd varkens is maandagochtend gekanteld op een rotonde aan de Groenloseweg in Eibergen. Meerdere varkens hebben het ongeluk niet overleefd.

Inwonersbijeenkomst nabij Epse Windmolens Omroep Gelderland

Windmolens van maximaal 280 meter hoog vlak bij Epse, bewoners bezorgd

Inwoners uit Epse maken zich zorgen over het plan voor vier windmolens van maximaal 280 meter hoog langs de A1 bij Deventer. Hoewel het plan volledig op Overijssels grondgebied is, is de dichtstbijzijnde molen gepland op slechts 50 meter van gemeente Lochem. Omwonenden vrezen voor hun leefomgeving en de natuur. Donderdag kwamen ze naar een informatieavond in Deventer om hun zorgen te uiten en informatie op te halen.

C11 buslijn Aalten Bocholt

Bus C11 Aalten – Bocholt rijdt wekenlang maar drie keer per dag

Reizigers tussen Aalten en Bocholt moeten vanaf woensdag 4 november rekening houden met een flink uitgedunde busdienstregeling. Op zaterdagen vervalt de grensoverschrijdende verbinding zelfs helemaal. Door werkzaamheden aan de Hamalandstraße rijdt buslijn C11 alleen doordeweeks en nog maar drie keer per dag per richting de grens over. De beperkingen duren naar verwachting tot en met vrijdag 18 december.

gldvrouwengra

De Graafschap Vrouwen verstevigt vierde plek na winst in Utrecht

De vrouwen van De Graafschap wisten vandaag met 2-1 te winnen van hekkensluiter FC Utrecht. Zij verstevigen daarmee hun vierde plek in de Eredivisie.

68caf230-55b4-4a3c-ac33-7773acdd27c7

De Graafschap wint met verzorgd voetbal verdiend van FC Volendam

De Graafschap heeft een verrassende overwinning geboekt in Volendam. De ploeg van Thomas Duivenvoorden zorgde door doelpunten van Donny Warmerdam en Joran Hardeman voor een verdiende uitoverwinning: 1-2.