gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Montferland wacht met harde keuzes ondanks dreigend tekort van 6,5 miljoen

c174d35ad5f607e305f722c206f92fed

De gemeente Montferland verwacht in 2026 een flink financieel tekort van bijna 6,5 miljoen euro. Toch worden belangrijke beslissingen voorlopig uitgesteld. Dit blijkt uit de Kadernota 2026, waarin het college aangeeft te wachten op duidelijkheid van het Rijk over de financiële bijdragen voordat er harde keuzes worden gemaakt.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Inmiddels is duidelijk dat de gemeente ook de komende twee jaar nog geld krijgt van het Rijk. Het ravijnjaar is hiermee twee jaar uitgesteld. Die informatie was nog niet beschikbaar toen de nota werd opgesteld. Daarom staan er nu nog geen definitieve bezuinigingen in de nota. De gemeenteraad vergadert donderdagavond over deze nota die nu wat achterhaald lijkt. "Eigenlijk moet je het zo zien dat we heel erg veel tijd nemen om weloverwogen en goed onderbouwde keuzes te nemen in de begroting", zegt wethouder Jeanette Derksen.

In de nota worden wel twee scenario’s voorbereid: één met relatief milde bezuinigingen en een ander waarbij ook ingrijpender maatregelen nodig zijn. Pas in het najaar, bij de behandeling van de programmabegroting, wordt besloten welke richting Montferland opgaat.

Ondanks de financiële zorgen kiest de gemeente voorlopig voor een terughoudend beleid. Alleen projecten als verkeersmaatregelen in Didam en speelbeleid krijgen alvast groen licht. Voor het veiliger maken van de route bij sportcomplex De Nevelhorst wordt 150.000 euro gereserveerd. Ook wordt geld opzijgezet voor het onderhoud van wegen, bruggen en sloten, die dringend toe zijn aan renovatie volgens nieuw beleid.

Stijgende kosten
De kosten voor jeugdzorg, maatschappelijke ondersteuning (Wmo) en huisvesting van statushouders blijven de druk op de begroting verder opvoeren. Voor huishoudelijke hulp verwacht de gemeente in 2026 een tekort van ruim 670.000 euro, vooral doordat landelijke regels nog niet zijn aangepast. Daarnaast zijn investeringen nodig in onderwijs, welzijn en klimaatmaatregelen.

Azc
Wat wel vaststaat, is dat Montferland vanaf 2026 250 asielzoekers moet opvangen vanwege de nieuwe Spreidingswet. De gemeente zoekt nog een geschikte plek voor een azc in Didam. Ook liggen er plannen klaar om de komende jaren ongeveer 2.500 woningen te bouwen, maar er is nog veel onzekerheid over de stroomaansluitingen bij nieuwbouw.

Lees ook

HaenRots

Achterhoekers Haen en Rots genieten van ‘thuiswedstrijd’ met Jong Oranje

Het was dinsdagavond een spannende voetbalavond op De Vijverberg. Niet voor de Superboeren, maar voor Jong Oranje, dat na bijna zeven jaar terugkeerde in Doetinchem. Met een 4-0 overwinning op Jong Bosnië en Herzegovina stelde Oranje een plek in de play-offs voor het EK veilig. Voor Achterhoekers Mats Rots en Devin Haen was de avond extra bijzonder.

CalleJansen0

Sabattical Calle Janssen, stopt als fractievoorzitter LochemGroen!

Calle Janssen stopt als fractievoorzitter van LochemGroen! én met een actieve rol binnen de lokale politiek in Lochem. Hij maakt een pas op de plaats voor een sabbatical en vertrekt met zijn gezin voor een half jaar naar Spanje en Portugal.

_IMG0981_isselburg_feuerwehr_umzug_blaulichtfahrt

Korpsen uit grensstreek rukken uit voor verhuizing brandweer Isselburg

Brandende fakkels, veel blauwe zwaailichten, vier brandweerwagens en veel Isselburgers op de been. De Isselburgse brandweer verhuisde vrijdag in een optocht naar hun gloednieuwe herbouwde brandweerkazerne. De uitvalsbasis is van betekenis voor de grensstreek. De ruimte kent tevens een opleidcentrum waarmee hulp en bestrijding van incidenten van deze lokale brandweerpost verder reikt dan alleen het blussen van lokale branden.

RichardRoelofs0

Roelofsen na 22 jaar weg bij De Graafschap: ‘Mijn blauwwitte hart blijft voor altijd’

De wegen van Richard Roelofsen en De Graafschap scheiden dit seizoen na 22 jaar. Het contract van de voormalig assistent-trainer en interim hoofdtrainer wordt door de Doetinchemmers niet verlengd vanwege een verschil van inzicht over zijn rol.

WhatsApp Image 2026-10-07 at 10.01.52

Politie bewaakt terrein afvalverwerker Dinxperlo na vondst mogelijke gevaarlijke stoffen

De politie bewaakt het terrein van de afvalverwerker in Dinxperlo nadat er gevaarlijke stoffen zijn aangetroffen. Twee weken geleden woedde daar een grote brand, waarna de Omgevingsdienst Achterhoek onderzoek is gaan doen op locatie.

9563d98c-2c3c-49aa-89a6-599a6f8f3d25

Bestuurder scootmobiel valt op drukke weg tussen Zeddam en Etten

Een bestuurder van een scootmobiel is dinsdagmiddag ten val gekomen op de Terborgseweg tussen Etten en Zeddam. De man is ter controle meegenomen naar het ziekenhuis.