gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Montferland op kruispunt tussen Liemers en Achterhoek

6a609daef33155043bc23fa1f4206529

De gemeenteraad van Montferland kan deze maand definitief kiezen voor een terugkeer in het samenwerkingsverband Regio Achterhoek. Het college van Montferland heeft daarbij de voorkeur uitgesproken voor het verlaten van de Groene Metropoolregio Arnhem-Nijmegen, tot vreugde van met name inwoners uit ’s-Heerenberg.

Nick Hermsen | Charlotte van de Kant |
“Ik vind het wel een goede keuze”, vertelt Xander Nijhof uit ’s-Heerenberg. “Ik denk dat landelijke gezien de Achterhoek vooral op toeristisch gebied interessanter is. De meeste mensen in ’s-Heerenberg voelen zich altijd al meer betrokken bij de Achterhoek dan bij de Liemers.” In onder andere Didam zorgt het voor meer gemengde gevoelens, omdat het dorp volgens sommige inwoners niet in de Achterhoek ligt. “Ik vind dat de Achterhoek pas over de Oude IJssel begint. Alles wat aan deze kant van de Oude IJssel ligt is Liemers, achter de Oude IJssel is de Achterhoek”, vertelt Ab Wigman uit Didam. “Didam ligt duidelijk aan de verkeerde kant van de Oude IJssel. Ik voel me ook meer verbonden met de Liemers, omdat ik geen Achterhoeker ben. Didam is geen Achterhoekse plaats.”

Hoewel inwoners de beslissing koppelen aan identiteit, geeft burgemeester Harry De Vries aan dat het vooral een bestuurlijke keuze is. Een keuze die volgens onderzoeksbureau Rijnconsult onder inwoners maar ‘matig’ leeft. “En dat snap ik ook”, vertelt De Vries. “Buiten het sentiment dat bij een groot deel van de inwoners redelijk sterk is voor de Achterhoek, is regionale samenwerking een politiek bestuurlijk gebeuren. Daarin probeer je de kracht van een regio te bundelen en sterker over het voetlicht te komen”, vertelt De Vries.

Samenwerkingen
Dat Montferland mogelijk de Groene Metropoolregio gaat verlaten wil niet zeggen dat de samenwerkingen daardoor stoppen. “Ik denk dat de Groene Metropoolregio natuurlijk qua lobbykracht met een sterk motorblok als Arnhem en Nijmegen richting Den Haag en Brussel meer uitstraling heeft. Daar kunnen wij op mee liften”, geeft De Vries aan. “Ik denk ook dat het goed zou zijn voor de hele Achterhoek om daarin mee te liften. En ten tweede, met de Liemers moeten we blijven samenwerken. We werken op zoveel terreinen samen en we zijn buren van elkaar, dus dat kun je dat gewoon niet los zien.”

Definitieve beslissing
Als de gemeenteraad op donderdagavond 19 januari, als het besluit valt, toch niet voor de Achterhoek kiest, heeft dat volgens Nijhof geen invloed op het gevoel van de inwoners. “Ik denk dat mensen zich toch Achterhoeker zouden blijven voelen ”, vertelt Nijhof. “Maar als ze de keuze op zakelijk niveau maken, dan zal er wel een goede reden voor zijn.”

Foto: REGIO8


Lees ook

GorsselNetherlandse02BDP_GorrselMFAGorsselVoorplein-1330x831

MFA Gorssel kost 8,5 miljoen euro meer dan begroot: ‘Het moet anders’

De multifunctionele accommodatie (MFA) in Gorssel blijkt 8,5 miljoen euro meer te kosten dan de 17,9 miljoen euro die ervoor was begroot. Daarmee vindt het college dat de gemeenteraad zich weer moet buigen over de kwestie.

GRARKC0

De Graafschap blijft kwakkelen: 'Er staat absoluut druk op mijn schouders'

Na het uiterst teleurstellende resultaat van maandagavond tegen Jong Ajax blijven de Superboeren bungelen onderin de Keuken Kampioen Divisie. Een overwinning tegen RKC Waalwijk in eigen huis is broodnodig om het sentiment te keren. Trainer Thomas Duivenvoorden voelt de druk toenemen, maar blijft optimistisch.

IKC0

Nieuwe wethouder heeft vertrouwen in IKC ’s-Heerenberg: ‘We hebben duidelijke kaders’

De bouw van het Integraal Kindcentrum (IKC) in ’s-Heerenberg moet in februari 2030 klaar zijn. Dat is later dan eerder werd voorzien, maar volgens wethouder Polman moet de nieuwe planning juist voor meer zekerheid zorgen. “We weten wat onze kaders zijn, we hebben een budget. Daar moet het voor gebeuren”, zegt Polman.

OpenGrensland0

TALKSHOW | Tiende aflevering van Open Grensland/Offenes Grenzland

Tijdens de tweetalige talkshow Open Grensland/Offenes Grenzland praten we over het leven in de grensregio. In deze aflevering draait het om generatie-z, oftewel de ‘pechgeneratie’. In gesprek met de jongeren kijken we hoe zij het leven in de grensstreek ervaren en wat het in hun ogen mooi maakt.

ongeval lichtenvoordeBlurr

Automobiliste belandt in sloot bij Sinderen

Een automobiliste is woensdag met haar auto in een sloot beland aan de Klein Saleminkdijk in het buitengebied van Sinderen. De vrouw kwam met de schrik vrij.

OrionStars0

Orion Stars begint Champions League met klinkende zege

De mannen van Orion Stars hebben woensdagavond de eerste ontmoeting met UGD Stip uit Noord-Macedonië gewonnen. In Doetinchem werd het 3-0 voor de Achterhoekers in de eerste voorronde van de CEV Champions League.