gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Montferland houdt rekening met miljoenentekort in 2026

55e892ec60906d1d259b472c56608914

De gemeente Montferland verwacht in 2026 een tekort van 2 tot 4 miljoen euro. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand loopt, begint de gemeente eerder met het opstellen van de Kadernota. Dit moet helpen om op tijd maatregelen te nemen. Dit is in lijn met een aangenomen motie die daartoe opriep.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Het tekort komt vooral door stijgende kosten in het sociaal domein. Op dit moment wordt een tekort van 2 miljoen euro in dit domein opgevangen met geld uit de reserves, maar dat is geen blijvende oplossing. Ook andere zaken, zoals onderhoud aan wegen, moeten beter worden geregeld en vastgelegd in de begroting. Hierdoor heeft de gemeente jaarlijks miljoenen extra nodig.

Hoe groot het probleem precies is, moet nog verder worden onderzocht. Er zijn nog veel onzekerheden omdat de gemeente zo vroeg begint. “Door nu al te beginnen, kunnen we op tijd zoeken naar oplossingen. We willen ook geen onrust veroorzaken en iedereen zo vroeg mogelijk inlichten. We willen open en eerlijk zijn naar de raad en inwoners”, zegt wethouder Jeanette Derksen.

Een eerder aangenomen motie ‘Besturen is vooruitzien’, gesteund door D66, DaadKracht, Eén Montferland, Helder, CDA, PvdA en de VVD, benadrukt dat de gemeente vooruit moet denken. Al twee jaar geleden werd gewaarschuwd voor 2026, het zogenaamde ravijnjaar, waarin veel gemeenten door bezuinigingen van de overheid in de problemen komen. De huidige cijfers laten zien dat Montferland inderdaad moet ingrijpen.

Bezuinigingen en veranderingen
Het college werkt nu aan maatregelen om het tekort op te vangen. Er wordt gekeken naar bezuinigingen binnen de hele organisatie, waarbij de helft van de besparingen uit het sociaal domein moet komen. Ook wordt bekeken of budgetten realistischer kunnen worden opgesteld, zodat onbenut geld terugvloeit naar de algemene middelen. Verder wordt het plan om het sociaal domein anders in te richten versneld doorgevoerd. Hoe ingrijpend de maatregelen zullen zijn, wordt later duidelijk. “We willen de financiële problemen niet laten oplopen en op tijd ingrijpen”, aldus Derksen.

Lees ook

Slaapkamerbrand Orion Lichtenvoorde

Slaapkamerbrand Lichtenvoorde snel onder controle

Aan de Orion in Lichtenvoorde heeft donderdagochtend een brand gewoed in een slaapkamer. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend.

12-DSC01696

Mark Diemers keert terug bij De Graafschap: 'Samen één zijn met de supporters'

Mark Diemers keert terug bij De Graafschap. De Doetinchemmers hebben de 32-jarige middenvelder per direct toegevoegd aan de selectie. De transfervrije Fries tekent een contract tot medio 2028 in Doetinchem.

b9128a33fe59b72bfdf49dfdf109d385

Beruchte flexflitser deelt 649 boetes uit aan Gaanderenseweg in Doetinchem

De flexflitser aan de Gaanderenseweg in Doetinchem heeft in acht weken tijd 649 snelheidsovertredingen geregistreerd. Dat zijn er beduidend minder dan op de eerdere locatie aan de Rijksweg in Gaanderen, waar ruim 14.000 boetes werden uitgedeeld.

bebording afzetting  Eltenseweg

Grensfuik op A12 verdwijnt vrijdag, Eltenseweg 30 september weer open in twee richtingen

De gemeente Montferland brengt de Eltenseweg tussen Beek en Elten op woensdag 30 september terug naar de situatie van vóór de grenscontroles op de A12. Vanaf die dag kan het verkeer er weer in beide richtingen de grens over. De borden die nu eenrichtingsverkeer aangeven of het verkeer omleiden, worden weggehaald. De reden is dat de Duitse autoriteiten de grenscontroles anders gaan uitvoeren. De huidige vaste controleplek op de A12 vervalt daarmee.

Koemstraat

Geen betaalbaar huis in de Achterhoek? Over de grens lonkt ‘goedkoop’, maar ook regelwerk

Een eigen huis in de Achterhoek? Voor veel starters is het onvindbaar of onbetaalbaar. De Achterhoekse Woondeal laat zien dat de bouw het tekort voorlopig niet inhaalt. Een paar kilometer verderop, over de grens, liggen huizen die wél binnen bereik zijn. Een uitweg, misschien zelfs een tussenstap. Maar hoeveel regelwerk heb je daarvoor over?

Sloop - nieuwbouw

Sité zet in op nieuwbouw en renovatie aan de verzetslaan in Doetinchem

Sité Woondiensten gaat aan de slag met twee flats aan de verzetslaan in Doetinchem. Een van de flats gaat tegen de vlakte, hier worden nieuwe woningen gebouwd. De woningen in de andere flat worden gerenoveerd.