gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Montferland houdt rekening met miljoenentekort in 2026

55e892ec60906d1d259b472c56608914

De gemeente Montferland verwacht in 2026 een tekort van 2 tot 4 miljoen euro. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand loopt, begint de gemeente eerder met het opstellen van de Kadernota. Dit moet helpen om op tijd maatregelen te nemen. Dit is in lijn met een aangenomen motie die daartoe opriep.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Het tekort komt vooral door stijgende kosten in het sociaal domein. Op dit moment wordt een tekort van 2 miljoen euro in dit domein opgevangen met geld uit de reserves, maar dat is geen blijvende oplossing. Ook andere zaken, zoals onderhoud aan wegen, moeten beter worden geregeld en vastgelegd in de begroting. Hierdoor heeft de gemeente jaarlijks miljoenen extra nodig.

Hoe groot het probleem precies is, moet nog verder worden onderzocht. Er zijn nog veel onzekerheden omdat de gemeente zo vroeg begint. “Door nu al te beginnen, kunnen we op tijd zoeken naar oplossingen. We willen ook geen onrust veroorzaken en iedereen zo vroeg mogelijk inlichten. We willen open en eerlijk zijn naar de raad en inwoners”, zegt wethouder Jeanette Derksen.

Een eerder aangenomen motie ‘Besturen is vooruitzien’, gesteund door D66, DaadKracht, Eén Montferland, Helder, CDA, PvdA en de VVD, benadrukt dat de gemeente vooruit moet denken. Al twee jaar geleden werd gewaarschuwd voor 2026, het zogenaamde ravijnjaar, waarin veel gemeenten door bezuinigingen van de overheid in de problemen komen. De huidige cijfers laten zien dat Montferland inderdaad moet ingrijpen.

Bezuinigingen en veranderingen
Het college werkt nu aan maatregelen om het tekort op te vangen. Er wordt gekeken naar bezuinigingen binnen de hele organisatie, waarbij de helft van de besparingen uit het sociaal domein moet komen. Ook wordt bekeken of budgetten realistischer kunnen worden opgesteld, zodat onbenut geld terugvloeit naar de algemene middelen. Verder wordt het plan om het sociaal domein anders in te richten versneld doorgevoerd. Hoe ingrijpend de maatregelen zullen zijn, wordt later duidelijk. “We willen de financiële problemen niet laten oplopen en op tijd ingrijpen”, aldus Derksen.

Lees ook

46ce80aa-6972-4dbb-81e5-063fe8e90217

Mogelijk mortier uit Tweede Wereldoorlog aangetroffen Didam

Tijdens werkzaamheden op woningbouwlocatie Didam-Oost is een verdacht voorwerp aangetroffen. De werkzaamheden op de bouwplaats tussen de Heeghstraat en de Van Rouwenoortweg zijn stilgelegd.

WhatsApp Image 2026-07-22 at 11.01.19

Nachtelijke autobrand in Doetinchem; politie onderzoekt mogelijke brandstichting

In een geparkeerde auto aan de Delistraat in Doetinchem is dinsdag op woensdagnacht brand ontstaan. De politie doet onderzoek naar mogelijke brandstichting.

Station Emmerich

Achterhoek krijgt mogelijk snelle opstap in Emmerich naar Amsterdam en Ruhrgebied

Emmerich wil dat de nieuwe snelle treinverbinding tussen Amsterdam en het Ruhrgebied, die in 2028 moet gaan rijden, ook op het station van de stad stopt. De SPD-fractie in de Kreistag van Kreis Kleve pleit voor officiële haltes in Emmerich. Ze zijn van mening dat het een goede ontwikkeling is voor de hele regio Niederrhein.

Dieperink10

Borculo neemt afscheid van scheidsrechter Rob Dieperink (38)

Borculo rouwt. Op veel plekken in het centrum hangen vlaggen halfstok, winkeliers hebben een poster opgehangen en uit de Joriskerk hangt de Sinterklaasvlag. Het Achterhoekse stadje neemt dinsdag afscheid van scheidsrechter Rob Dieperink.

SporthalVordenGLD

Verborgen gebreken maken renovatie sporthal Vorden bijna negen ton duurder

De verduurzaming en renovatie van sporthal 't Jebbink in Vorden dreigt bijna 900.000 euro duurder uit te vallen dan gepland. Tijdens de werkzaamheden zijn verborgen constructiefouten ontdekt en blijken extra veiligheidsmaatregelen nodig. Ook spelen netcongestie en gestegen bouwprijzen een rol.

WhatsApp Image 2026-07-21 at 08.15.51

Omwonenden horen bewoner om hulp roepen bij woningbrand in Varsseveld

Een bewoner is in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een woningbrand in Varsseveld. Het slachtoffer is nagekeken in de ambulance, en vervolgens naar het ziekenhuis vanwege rookinhalatie.