Ulft, Nederland
Terug

Montferland houdt rekening met miljoenentekort in 2026

55e892ec60906d1d259b472c56608914.jpg

De gemeente Montferland verwacht in 2026 een tekort van 2 tot 4 miljoen euro. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand loopt, begint de gemeente eerder met het opstellen van de Kadernota. Dit moet helpen om op tijd maatregelen te nemen. Dit is in lijn met een aangenomen motie die daartoe opriep.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Het tekort komt vooral door stijgende kosten in het sociaal domein. Op dit moment wordt een tekort van 2 miljoen euro in dit domein opgevangen met geld uit de reserves, maar dat is geen blijvende oplossing. Ook andere zaken, zoals onderhoud aan wegen, moeten beter worden geregeld en vastgelegd in de begroting. Hierdoor heeft de gemeente jaarlijks miljoenen extra nodig.

Hoe groot het probleem precies is, moet nog verder worden onderzocht. Er zijn nog veel onzekerheden omdat de gemeente zo vroeg begint. “Door nu al te beginnen, kunnen we op tijd zoeken naar oplossingen. We willen ook geen onrust veroorzaken en iedereen zo vroeg mogelijk inlichten. We willen open en eerlijk zijn naar de raad en inwoners”, zegt wethouder Jeanette Derksen.

Een eerder aangenomen motie ‘Besturen is vooruitzien’, gesteund door D66, DaadKracht, Eén Montferland, Helder, CDA, PvdA en de VVD, benadrukt dat de gemeente vooruit moet denken. Al twee jaar geleden werd gewaarschuwd voor 2026, het zogenaamde ravijnjaar, waarin veel gemeenten door bezuinigingen van de overheid in de problemen komen. De huidige cijfers laten zien dat Montferland inderdaad moet ingrijpen.

Bezuinigingen en veranderingen
Het college werkt nu aan maatregelen om het tekort op te vangen. Er wordt gekeken naar bezuinigingen binnen de hele organisatie, waarbij de helft van de besparingen uit het sociaal domein moet komen. Ook wordt bekeken of budgetten realistischer kunnen worden opgesteld, zodat onbenut geld terugvloeit naar de algemene middelen. Verder wordt het plan om het sociaal domein anders in te richten versneld doorgevoerd. Hoe ingrijpend de maatregelen zullen zijn, wordt later duidelijk. “We willen de financiële problemen niet laten oplopen en op tijd ingrijpen”, aldus Derksen.

Lees ook

14dd7207-5736-41b4-8a30-88dc9195dc2c.jpeg

Vlègeldarp straalt tijdens de Rosenmontag Optocht

Wagenbouwers, loopgroepen en andere deelnamers konden maandag nog één keer hun creatie laten zien tijdens de laatste optocht van carnaval. In Vlègeldarp, zoals Beek en Loerbeek deze dagen heten, werden de laatste krachten verzameld en liepen er weer honderden Achterhoekers mee met de optocht.

grenscontroles nieuwe PHOTO-2024-12-30-13-47-29.jpg

Duitsland verlengt opnieuw grenscontroles met half jaar

Duitsland verlengt de controles aan de binnengrenzen met zes maanden. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt bekendgemaakt. De maatregel loopt daardoor door tot na 15 maart 2026. Volgens de minister is de verlenging nodig om illegale migratie beter te bestrijden en de stabiliteit in het land te beschermen.

fietspad door Anholt.jpg

Verbreding Anholts fietspad hervat: onderdeel van groter grensplan

Isselburg maakt het fiets- en wandelpad langs de Anholter Stadtgraben geschikt voor een internationale snelfietsverbinding. De werkzaamheden aan het bestaande pad zijn daarvoor inmiddels hervat. Volgens de planning moet het werk vóór de Anholtse kermis, eind mei, zijn afgerond.

peperkamp_@theo.acworth_PHOTO_1064_Midres (6).jpg

Zelhemse Melissa Peperkamp klaar op Winterspelen: geen finaleplaats

Geen finaleplaats deze Olympische Winterspelen voor Melissa Peperkamp. De Zelhemse snowboardster kwam zondagmiddag op het onderdeel Slopestyle een halve punt te kort, nadat ze eerder in de week ook op Big Air de eindstrijd miste.

36331671552f0cf4363c47666ff0430f1d4235d9.png

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag weer open na maanden van sluiting, onderzoek loopt nog

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag maandag om 18.00 uur weer open, na een sluiting van twee maanden. Het pand werd eind 2025 gesloten na twee zware explosies, waarbij het tot twee keer toe flinke schade opliep. Hoewel het onderzoek nog loopt en er nog geen verdachte is aangehouden, mogen de deuren weer open.

Peperkamp_@jozzzeph (2).jpg

Met frisse blik aast Melissa Peperkamp nog steeds op succesvolle Winterspelen

Melissa Peperkamp uit Zelhem heeft nog één kans op een medaille deze Olympische Winterspelen in Italië. Op het onderdeel Big Air ging de snowboardster bij de landing onderuit, maar zondagmiddag waagt ze een nieuwe poging, op haar favoriet: Slopestyle.