gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Minister gaat naar Berlijn over Duitse windmolens langs de grens

abb616106ea2c09cd55c5d57a939b9e2

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei gaat haar collega-minister van Binnenlandse Zaken aansporen om snel in gesprek te gaan met de Duitse regering over de geplande hoge windmolens. Er is haast bij, want naar verwachting worden de eerste vergunningen door de Duitse gemeenten Vreden, Rhede en Südlohn begin december afgegeven aan ontwikkelaars.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Het gaat om twaalf hoge windturbines met een wiekhoogte van 250 meter, gelegen langs de grens van de gemeente Winterswijk. Sommige windmolens komen op nog geen 100 meter van de grens te staan. De windmolens zullen onherstelbare schade veroorzaken aan de natuur en het cultuurlandschap aan de Nederlandse kant. Vooral het Nationaal Landschap bij Winterswijk en de stilte(veen)gebieden nabij Rekken, met hun vele beschermde trekvogels, zullen het te verduren krijgen.

Tweede Kamerlid Henk Vermeer (BBB) en Wytske Postma van NSC probeerden donderdagavond tijdens het begrotingsdebat over Klimaat en Groene Groei in de Tweede Kamer door middel van een motie een halt toe te roepen aan het gemak waarmee Duitse investeerders en landeigenaren momenteel hoge windturbines kunnen plaatsen. De Duitse regering heeft de regels versoepeld om de klimaat- en duurzaamheidsdoelstellingen van Brussel te halen.

Bovendien verkeert Duitsland in een economische recessie door een te laat ingezette energietransitie. Vermeer en Postma hadden succes. "Na vijf uur vergaderen over de begroting van Klimaat en Groene Groei kwam het verlossende woord van de minister," reageert Karin Pierik van de werkgroep Ratum en Kotten. "Zij keurde de motie goed en gaf aan: ‘dit onderwerp meteen door naar de Kamer om met spoed in gesprek te gaan met Duitsland’."

Verdrag van Espoo
In Berlijn moet duidelijk worden hoe in het grensgebied met het bouwen van de windturbines moet worden omgegaan. Vermeer en Postma wijzen daarbij op het Verdrag van Espoo, omdat de kwestie niet op Kreis- en gemeenteniveau kan worden opgelost. Duitsland en Nederland hebben een overeenkomst dat zij in overleg moeten treden zodra binnen 5 kilometer van de grens iets wordt ontwikkeld wat invloed heeft op het milieu, de leefbaarheid van de mensen en de ruimtelijke ontwikkeling. Duitsland houdt zich echter niet aan de regels van het Espoo-verdrag; deze verplichting bestaat wel," verduidelijkt Karin Pierik.

"Er zijn veel brieven verstuurd naar praktisch alle Kamerleden. Hierbij moet worden opgemerkt dat NSC en oud-wethouder Ilse Saris van Winterswijk en Henk Vermeer (BBB) zich erg betrokken voelden. Dit resulteerde in succes voor ons tijdens het debat Klimaat en Groene Groei op de late avond van donderdag 8 november", zegt de Ratumse.

Minister Sophie Hermans verwees de motie door naar de Tweede Kamer en naar haar collega-minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties Judith Uitermark. De motie is aangenomen. “Nu is de kwestie ook doorgedrongen in Den Haag, maar we zijn er nog niet”, zegt Pierik.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-06-25 at 16.52.05

Eenzijdig ongeval bij afrit A18 bij Didam, bestuurder meegenomen naar ziekenhuis

Door een eenzijdig ongeval met een auto op de Bievankweg bij Didam is donderdagmiddag een flinke verkeershinder ontstaan. De bestuurder van het voertuig werd mogelijk onwel en is meegenomen naar het ziekenhuis.

Zon0

KNMI geeft weeralarm af vanwege extreme hitte: code rood in Achterhoek

Het KNMI heeft vanaf donderdagnacht 00.00 uur tot en met vrijdagavond 23.00 uur code rood afgegeven voor acht provincies in Nederland, waaronder ook Gelderland. Er was al code oranje afgegeven vanwege extreme hitte, dit is nu opgeschaald.

Veva10

VeVa-studenten marcheren door Doetinchem voor veteranen: ‘Zij vochten voor onze vrijheid’

Tientallen Veiligheid en Vakmanschap-studenten (VeVa) van het Graafschap College marcheerden donderdag door de Doetinchemse binnenstad. Tijdens de mars moeten studenten van de opleiding laten zien bereid te zijn verantwoordelijkheid te nemen voor onze vrijheid en veiligheid. Daarnaast willen ze hun waardering laten zien voor veteranen die zich hebben ingezet voor Nederland.

Zon0

Code rood in Duitsland: hitte zorgt voor opvallend grensverschil

Code rood in westelijk Duitsland, code oranje in Nederland. Voor de gebieden Kreise Borken, Kleve en Wesel werd die waarschuwing vanmorgen al om 11.00 uur afgegeven, met het dringende advies: blijf binnen, ga niet op pad. Daarbij werd ook gewezen op de risico’s als je dat toch doet. Aan Nederlandse zijde bleef de kleur vooralsnog op oranje staan. In principe is het hier net zo onaangenaam als in Bocholt of Emmerich, maar de waarschuwing is minder strikt.

Schermafbeelding 2026-06-25 143543

Nieuw spoor in grensgebied: onderzoek naar verdwijning Borculoër Wico van Leeuwen

De politie heeft mogelijk een nieuw aanknopingspunt gevonden in het onderzoek naar de verdwijning en vermoedelijke dood van de 48-jarige Wico van Leeuwen uit Borculo. Duitse en Nederlandse politieagenten hebben maandag onderzoek gedaan in een natuurgebied bij het Duitse Vreden.

DierenWarmte0

Extreme hitte vraagt om extra maatregelen voor dieren in de Achterhoek

De afgelopen dagen steeg het kwik in de Achterhoek naar tropische temperaturen. Niet alleen Achterhoekers hebben moeite met de hitte, ook dieren hebben het erg warm. Bij het dierencentrum Achterhoek in Doetinchem stijgt de temperatuur in het gebouw al snel, waardoor medewerkers voorzorgsmaatregelen moeten nemen om de dieren het zo aangenaam mogelijk te maken.