gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Kouderecord vereeuwigd in Winterswijk

4681d1000d76598b58e46613ce8fa374

Een langgekoesterde wens van Winterswijker Wim Ruesink is in vervulling gegaan. Met een bronzen beeld van amateur-meteoroloog Jaap Langedijk blijft het landelijke kouderecord van -27,4 graden in het dorp voor eeuwig tastbaar en heeft Winterswijk er een uithangbord bij.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
Zo komt er nog een QR-code bij het beeld zodat bezoekers kennis kunnen nemen van de geschiedenis achter het beeld en het kouderecord, dat Jaap Langedijk op 27 januari 1942 heeft gemeten in het weerstation in zijn achtertuin. Die sloot destijds nog aan op weilanden. "Dat is ook een voorwaarde, een weerstation moet honderd meter vrij staan, dus geen bomen in de buurt", vertelt de Ruurlose weerman Jordi Huirne, die voor de onthulling van het beeld op bezoek gaat bij Suzan Gebbink-Bonhof, die nog familie van hem blijkt te zijn. Suzan woont met haar gezin in het voormalige huis van Jaap en Elly Langedijk.

Op de plek van het voormalige weerstation aan de Morgenzonweg - er staat nog eenzelfde exemplaar bij Ans Prinsen in Meddo - staat nu een robuuste paal die een overkapping ondersteunt, maar dat maakt de plek voor Huirne niet minder speciaal. "Het is fantastisch om op deze speciale plek te zijn", zegt de huidige 'tv-weerman' Huirne, terwijl het deze donderdag regent en 30 graden warmer is dan de dag van het kouderecord 80 jaar geleden. "Dit record wordt niet meer gebroken, of er moet weer een ijstijd komen, maar daar ziet het niet naar uit. Het warmterecord was ook in Gelderland, in Warnsveld, maar dat is gebroken en is nu in Brabantse handen. Maar dit kouderecord blijft van Winterswijk, kouder wordt het niet meer."

Jaloezie
Huirne was van kinds af aan met het weer behept. Hij had thuis op de boerderij van zijn ouders in het buitengebied op de grens van Ruurlo en Beltrum een weerstation. Dat is nog altijd in gebruik en hij is best een beetje jaloers op het kouderecord van Winterswijk, want -27,4 heeft hij in het Ruurlose Broek nog niet gemeten. "Ik ben niet verder gekomen dan 16 graden onder nul", zegt hij lachend Hij is even later getuige van de onthulling van het beeld van Langedijk, met zijn ijsmuts op bij het weerstation. Burgemeester Joris Bengevoord van Winterswijk trekt het doek eraf. Er zijn toespraken van initiatiefnemer Wim Ruesink, kunstenaar Jan te Kulve, wethouder Henk Jan Tannemaat en Mark van Dam van de Winterswijkse Uitdaging, de stichting die Ruesink heeft ondersteund.

Souvenirtje
Het beeld staat bij de ingang van de ijsbaan in Winterswijk. Volgens Ruesink een toepasselijke plek, maar met de realisatie van het bronzen beeld is hij nog niet klaar met het kouderecord. Hij heeft een kleine replica van het beeld gekregen van Te Kulve en heeft wel een idee voor een souvenirtje. "Ik kreeg al een vraag van iemand om een foto van het beeld voor een ansichtkaart te gebruiken en dat mag", zegt Ruesink. "Maar ik denk er zelf aan om het beeldje in zo'n glazen stulpje met sneeuw te zetten. Als je die omdraait sneeuwt het. Dat past hier wel mooi bij."

Foto: REGIO8

Lees meer over:

Lees ook

GorsselNetherlandse02BDP_GorrselMFAGorsselVoorplein-1330x831

MFA Gorssel kost 8,5 miljoen euro meer dan begroot: ‘Het moet anders’

De multifunctionele accommodatie (MFA) in Gorssel blijkt 8,5 miljoen euro meer te kosten dan de 17,9 miljoen euro die ervoor was begroot. Daarmee vindt het college dat de gemeenteraad zich weer moet buigen over de kwestie.

GRARKC0

De Graafschap blijft kwakkelen: 'Er staat absoluut druk op mijn schouders'

Na het uiterst teleurstellende resultaat van maandagavond tegen Jong Ajax blijven de Superboeren bungelen onderin de Keuken Kampioen Divisie. Een overwinning tegen RKC Waalwijk in eigen huis is broodnodig om het sentiment te keren. Trainer Thomas Duivenvoorden voelt de druk toenemen, maar blijft optimistisch.

IKC0

Nieuwe wethouder heeft vertrouwen in IKC ’s-Heerenberg: ‘We hebben duidelijke kaders’

De bouw van het Integraal Kindcentrum (IKC) in ’s-Heerenberg moet in februari 2030 klaar zijn. Dat is later dan eerder werd voorzien, maar volgens wethouder Polman moet de nieuwe planning juist voor meer zekerheid zorgen. “We weten wat onze kaders zijn, we hebben een budget. Daar moet het voor gebeuren”, zegt Polman.

OpenGrensland0

TALKSHOW | Tiende aflevering van Open Grensland/Offenes Grenzland

Tijdens de tweetalige talkshow Open Grensland/Offenes Grenzland praten we over het leven in de grensregio. In deze aflevering draait het om generatie-z, oftewel de ‘pechgeneratie’. In gesprek met de jongeren kijken we hoe zij het leven in de grensstreek ervaren en wat het in hun ogen mooi maakt.

ongeval lichtenvoordeBlurr

Automobiliste belandt in sloot bij Sinderen

Een automobiliste is woensdag met haar auto in een sloot beland aan de Klein Saleminkdijk in het buitengebied van Sinderen. De vrouw kwam met de schrik vrij.

OrionStars0

Orion Stars begint Champions League met klinkende zege

De mannen van Orion Stars hebben woensdagavond de eerste ontmoeting met UGD Stip uit Noord-Macedonië gewonnen. In Doetinchem werd het 3-0 voor de Achterhoekers in de eerste voorronde van de CEV Champions League.