gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Kortste dag startpunt voor het Oosterlicht

525d4487f918510341c810f5a4c8670a

De lampen van het Oosterlicht zijn dinsdagavond ontstoken op 24 verschillende plekken, waarvan eentje in Duitsland. Het is de zesde keer dat de schijnwerpers verschillende plaatsen in de Achterhoek verbinden tijdens de donkere dagen rond de jaarwisseling.

Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
“We starten nu op de langste nacht, of de kortste dag, een hele mooie symboliek want nu worden de dagen weer langer”, vindt Hans van den Hurk, die zes jaar geleden het initiatief nam voor het Oosterlicht. Toen was het een lichtpiramide boven vier dorpen in Oude IJsselstreek. Inmiddels doen alle negen gemeentes uit het Cultuur- en Erfgoedpact Achterhoek mee en staat er ook een lamp in het Duitse Suderwick. “Van Doesburg tot aan Winterswijk en van Borculo tot Oude IJsselstreek, allemaal doen ze mee”, zegt wethouder Jeanine Kock, die het Oosterlicht ontstak vanaf het gemeentehuis in Gendringen.

De organisatie van 'Oosterlicht Verbindt' was niet op de hoogte van het lichtproject dat twee weken geleden startte in het centrum van Doetinchem. Waar de lichten vanaf de Catharinakerk veel bewegingen laten zien, zijn de lampen binnen het Oosterlicht afgesteld op één richting. “Blijkbaar is het een leuk idee om toch min of meer te kopiëren”, zegt Van den Hurk, die aangeeft inmiddels contact te hebben gehad met het organiserende Binnenstadbedrijf. “Nu is de afspraak gemaakt dat zij in dezelfde sfeer gaan meedoen.”

‘Doetinchem Verbindt
Het Binnenstadbedrijf past de lampen van ‘Doetinchem Verbindt’ vanaf woensdagavond aan. “Beide projecten kan je heel goed aan elkaar verbinden”, vindt activiteitenmanager Jos Tiemessen. In hoeverre het Oosterlicht in de toekomst verbonden wordt met het Doetinchemse project, weet Tiemessen niet: “We gaan het eerst nu maar eens regelen. Na de evaluatie kijken we wel of het toekomstbestendig is, maar als je aan het verbinden bent, is het logisch dat projecten elkaar vinden.”

‘Past in de kerstgedachte’
De lampen van ‘Oosterlicht Verbindt’ branden tijdens deze editie tot en met Driekoningen, op 6 januari, van 17.00 uur 's middags tot 23.00 uur ' s avonds. “Ik denk dat het Oosterlicht heel mooi symboliseert dat er veel meer is wat ons bindt dan wat ons uit elkaar drijft”, zegt Kock, doelend op de polarisatie in de samenleving tijdens de coronapandemie. “Laten we daar aan vasthouden, want dat past ook prachtig in de kerstgedachte.”Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroepen Antenne Niederrhein en RN7.Foto: REGIO8

Lees ook

Rens den Hartog

Organisatie blikt terug op Zwarte Cross: van nieuwe indeling tot megakatapultsprong

Na vier drukke festivaldagen kijkt de organisatie van de Zwarte Cross terug op de 29e editie. De nieuwe terreinindeling, met het hoofdpodium op een andere locatie, zorgde voor een grote verandering voor zowel bezoekers als de organisatie. Ondanks het afgelasten van de megakatapultsprong na twee ongelukken met stuntmannen, overheerst een positieve terugblik. Ondertussen is de blik alweer gericht op volgend jaar, wanneer de Zwarte Cross zijn 30-jarig jubileum viert.

Vluchtelingen aankomst Betteld

'COA dient claim van bijna 200 miljoen in tegen hotelregelaar uit Didam'

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft een claim van 184,7 miljoen euro neergelegd bij een bedrijf dat noodopvang regelde voor asielzoekers uit Oekraïne. Dat meldt het Financiële Dagblad.

HeinoosfileZC

Heinoos maken feestje van file door alcoholcontrole na Zwarte Cross

Na een weekend vol gas op de Zwarte Cross wachtte maandagochtend de terugreis die voor veel bezoekers nét even anders verliep dan gehoopt. Honderden automobilisten belandden in een lange file door een politiecontrole op rijden onder invloed. Waar de één vooral baalde van de file, zagen de mannen van de Heinoos juist hun kans schoon en trokken de gitaren uit de kast om de crossers in de file op te vrolijken.

WhatsApp Image 2026-07-20 at 11.31.49

Twee bospercelen in brand aan de Zeddamseweg in 's Heerenberg

Twee afzonderlijke bospercelen aan de Zeddamseweg in 's Heerenberg zijn zondag op maandagnacht in brand geraakt. De brandweer wist beide brandhaarden snel te blussen en verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen.

WhatsApp Image 2026-07-19 at 14.30.38

Automobilist gewond na botsing tegen boom Westendorp

Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Kersendijk in Westendorp is zondagmiddag rond 14:00 uur een bestuurder gewond geraakt.

crosso symphonica bezoekers

LIVEBLOG | Zwarte Cross zondag

De laatste dag van de Zwarte Cross is begonnen. REGIO8 doet alle dagen verslag van het evenement in de Achterhoek. Volg deze liveblog voor actuele informatie en video's van het festivalterrein.