gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Klap voor BZ-minister Dobrindt: Duitse rechter kraakt grensbeleid asielzoekers

2ff594c8c2fd1e767f17827ca3664cbe.jpg

Het nieuwe strenge grensbeleid van de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt (CSU) is onwettig. Dat heeft de bestuursrechter in Berlijn bepaald in een spoeduitspraak over drie Somalische asielzoekers, zo meldt Rheinische Post en andere Duitse media.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Dobrindt had direct na zijn aantreden begin dit jaar aangescherpte grenscontroles ingesteld, waarbij ook mensen die asiel wilden aanvragen bij de grens werden geweigerd en teruggestuurd. Op 9 mei werden de drie Somaliërs op basis van die nieuwe regels bij Frankfurt an der Oder tegengehouden en direct naar Polen gestuurd.
Volgens de rechtbank mogen asielzoekers niet zomaar aan de grens worden geweigerd. Eerst moet altijd het zogenoemde Dublin-proces worden doorlopen, waarin wordt vastgesteld welk EU-land verantwoordelijk is voor de behandeling van de asielaanvraag. Zonder dat proces is terugsturen in strijd met Europees recht, zo stelt de rechter (zaaknummer: VG 6 L 191/25 e.a.).

De uitspraak is een flinke klap voor Dobrindt, die zich in de regering-Merz profileert met harde migratiemaatregelen. Volgens de Rheinische Post bleef tot nu toe onduidelijk of zijn nieuwe beleid juridisch houdbaar was. Met dit vonnis wordt duidelijk dat er grenzen zitten aan de aangescherpte aanpak.
Minister Dobrindt heeft gisteravond gereageerd en stelt dat het oordeel alleen voor deze specifieke zaak geldt en dat het algemene beleid in stand blijft. Toch kan de uitspraak gevolgen hebben, ook voor andere landen die soortgelijke maatregelen overwegen, zoals Nederland.

De zaak kan ook gevolgen hebben voor andere EU-landen, zoals Nederland. PVV-leider Geert Wilders wees gisteravond na een overleg met de fractievoorzitter van de coalitiepartijen VVD, NSC en BBB, nog op het Duitse beleid als voorbeeld. Nu Duitsland wordt teruggefloten, komt de juridische basis van vergelijkbare maatregelen elders in Europa onder druk te staan. Geert Wilders zou er een nachtje over gaan slapen en zei gisteravond tegenover de landelijke pers 'dat de situatie in politiek Den Haag zeer moeilijk is'.  

Lees ook

Brand Vrachtwagen Gelselaar.jpg

Vrachtwagen uitgebrand in Gelselaar, politie vermoedt brandstichting

Een vrachtwagen is in de nacht van maandag op dinsdag aan de Bollertweg in Gelselaar volledig uitgebrand. De politie is een onderzoek gestart naar de oorzaak van de brand, mogelijk is die aangestoken.

180dfe50-b331-4cc8-8f0e-a649148e568a.jpg

Motorrijder rijdt ree aan en komt hard ten val in Vorden

Een motorrijder is in Vorden hard ten val gekomen nadat hij een overstekende ree heeft aangereden. Het slachtoffer is met onbekend letsel meegenomen naar het ziekenhuis.

De Huet 1 (003).png

Sité verduurzaamt ruim 400 woningen in Doetinchem en Gaanderen

Sité Woondiensten gaat ruim 400 woningen in de gemeente Doetinchem opknappen en verduurzamen. Veel woningen zijn toe aan energiebesparende maatregelen en bij een groot deel moeten de daken worden aangepakt. De werkzaamheden starten dit jaar.

WhatsApp Image 2026-03-10 at 13.36.40.jpeg

Geen gewonden bij kop-staartbotsing bij Laag-Keppel

Op de Wehlsedijk bij Laag-Keppel heeft dinsdagochtend een kop-staarbotsing plaatsgevonden. Bij de botsing zijn geen gewonden gevallen.

BandenBMW2.jpg

Wielen van tientallen auto's gejat na inbraak bij BMW-dealer in Doetinchem

Bij een BMW-dealer in Doetinchem zijn afgelopen weekend bij tientallen auto’s de wielen gestolen. Hoe groot de schade voor het bedrijf precies is, is op dit moment nog niet bekend.

Doetinchem fietsen rotonde auto.png

Fietsveiligheid verbeterd in Doetinchem, maar nog altijd 'code oranje'

Geen code rood meer, maar volgens de Doetinchemse Fietsersbond is er nog veel ruimte voor verbetering. In het onderzoek Fietsgemeente van het jaar kleurt Doetinchem oranje, terwijl het overgrote deel van de Achterhoek groen is.