gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

IJzerverleden Achterhoek zichtbaar bij DRU

3b09fbbc773a8ea5fc20b31e2a569d5b.jpg

Bij de grote schoorsteen De Fakkel op het DRU Industriepark in Ulft zijn dinsdagavond 58 nieuwe portretten van arbeiders onthuld. Niet alleen de ‘Huttekeerls’ van de DRU worden herinnerd met de serie foto's, ook ijzer- en metaalwerkers die zwoegden in andere Achterhoekse gieterijen krijgen een plek bij de voormalige fabriekspijp.

Jasper Hazelaar |
“Het zijn arbeidersfoto’s van mensen die gewerkt hebben in de zware ijzerindustrie”, schetst Wim Peters, secretaris bij de Stichting Monument voor de Arbeider, verantwoordelijk voor de plaatsing van het monument. “Met name in de ijzergieterijen langs de Oude IJssel, van Isselburg tot Doesburg.” Het monument moet passanten wijzen op de zware omstandigheden waar ijzerwerkers in het verleden mee te maken hadden. “Het moet een eerbetoon zijn al die mensen die onder gigantisch zware omstandigheden hun kost moesten verdienen”, zegt Peters. “Als je zag hoe die mensen uit de gieterij kwamen, dat is echt niet meer voor te stellen. Daar moet je werkelijk respect voor hebben.”

De datum van de onthulling, dinsdag 17 mei, is niet bij toeval gekozen. Het is de oorspronkelijke oprichtingsdatum van Diepenbrock en Reigers fabrieken, afgekort tot DRU, een naam die nog altijd voortleeft in de huidige benaming voor het gebied. Hoewel De Fakkel begon als monument voor de DRU, merkt de stichting dat het steeds meer een streekkarakter krijgt. “Ook die mensen melden zich in toenemende mate aan”, zegt bestuurslid Ben Terwiel over de arbeidersfoto’s uit andere plaatsen met ijzergieterijen. “Vaak is het niet de huidige generatie die mensen aandraagt, maar de opa’s en oma’s. Mensen zien dat als een eerbetoon aan hun voorvaderen.”

Honderden portretten
Voor de coronapandemie was er, sinds de start in 2016, jaarlijks een onthulling van nieuwe beeltenis. Die traditie wil de stichting nu het qua coronasituatie weer kan de komende jaren in ere herstellen. In totaal hangen er nu 374 geëmailleerde portretten bij De Fakkel. “Voor ons betekent het dat we alle mensen die hier gezwoegd hebben een gezicht geven”, zegt bestuurslid Terwiel. “Dat is het idee achter de portretten.”

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-03-08 at 14.51.36.jpeg

Lamlendig De Graafschap verliest van effectief Vitesse

De Graafschap is er niet in geslaagd om voor het eerst in 41 jaar twee keer in één seizoen te winnen van Vitesse. Het werd zelfs een oorwassing in de Gelderse kraker op De Vijverberg: de Arnhemmers wonnen met liefst 1-4.

groep foto.jpg

Achterhoekse actie 'Ren je rot in Rome' voor dierenartskosten: ''Diertjes lijden onnodig''

Zes fanatieke werknemers van de Achterhoekse zorgorganisatie Doezorg gaan de marathon van Rome lopen om geld in te zamelen voor ’t Krappaalpotje. Deze stichting biedt hulp bij het betalen van dierenartskosten voor Achterhoekers die minder te besteden hebben. Onder de actie genaamd ‘Ren je Rot in Rome’ hopen de sportievelingen op 22 maart een geldbedrag van 3500 euro op te halen voor de stichting.

NormaalLochem0.png

Concert Normaal in Openluchttheater Lochem binnen enkele minuten uitverkocht

Het concert van Normaal in Lochem was binnen enkele minuten uitverkocht. De Achterhoekse band speelt op Hemelvaartsdag 14 mei in het openluchttheater. De reguliere kaartverkoop ging vrijdagochtend van start.

Bijna 3.200 euro opgehaald met sponsorloop voor afgebrande sporthal Lochem

Basisschool De Vennegötte in Lochem heeft woensdagochtend bijna 3.200 euro ingezameld voor de afgebrande sporthal van tafeltennisvereniging LTTC De Toekomst. Het bedrag werd opgehaald met een sponsorloop die door de school werd georganiseerd.

Hummelink0.png

Hummelink over komst Henk Kuipers naar businessclub De Graafschap: 'Klap in gezicht van ondernemers'

De businessclub van De Graafschap organiseert maandelijks een bijeenkomst met een gastspreker. Voor de maand maart is voormalig captain van motorclub No Surrender, Henk Kuipers, uitgenodigd. Die keuze leidt tot grote verbazing bij onder meer de lijsttrekker van de VVD Doetinchem Robbert Hummelink.

VBGRAVIT0.png

De Graafschap klaar voor Gelderse kraker op volle Vijverberg: 'De krenten in de pap'

De Graafschap is de laatste zes wedstrijden ongeslagen en die reeks wil trainer Marinus Dijkhuizen zondag, uiteraard met een overwinning, voortzetten tegen Vitesse. De oefenmeester merkt dat de Gelderse kraker leeft binnen de club.