gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Honderden demonstranten bij infoavond azc Aalten: "In Aalten willen we geen trammelant, we willen het netjes doen"

917147211e8825e0394c4e4aee249458.jpg

In Aalten zijn de meningen verdeeld over het plan om een asielzoekerscentrum (azc) te openen aan de Singelweg. De gemeente maakte op 6 mei bekend dat er plek komt voor 300 asielzoekers. Dat nieuws bracht zo’n vijfhonderd demonstranten op de been bij de openbare informatiebijeenkomst in de Zuiderkerk. Binnen mochten maximaal tweehonderd mensen plaatsnemen, de rest bleef buiten op het kerkplein.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Nederlandse vlaggen op de kop en protestborden aan de weg
Op de locatie van het beoogde azc hangen Nederlandse vlaggen ondersteboven tussen protestborden. Ook op het plein bij de kerk lieten demonstranten hun mening horen. Bordjes met teksten als ‘asielstop’ en ‘woningen voor Nederlanders’ waren volop te zien. Sommige mensen hadden proteststickers op hun kleding geplakt.

Toch bleef de sfeer kalm. “We willen geen trammelant maken", zegt demonstrant Ronnie Hulzink. die straks uitkijkt op het azc. “Er is politie, was niet nodig, want we willen het netjes houden.”

‘Wij provoceren niet’
Een demonstrant uit Ulft, eerder betrokken bij protesten in ’s-Heerenberg waar vuurwerk in de buurt van raadsleden ontplofte, kreeg te horen dat zijn aanwezigheid niet gewenst was. “We willen niet dat u onze demonstratie provoceert. Wij houden de sfeer netjes”, zei een vrouw uit de menigte. De man verliet morrend en scheldend het plein in zijn busje vol politieke leuzen.

Van Meijeren spreekt demonstranten toe
Ook Gideon van Meijeren, Tweede Kamerlid namens Forum voor Democratie, kwam naar Aalten. Op een geïmproviseerd podium sprak hij de menigte toe. “Mijn opa is hier geboren en getogen aan de Lichtenvoordsestraatweg”, begon hij zijn betoog. “Hij heeft gewerkt aan het land waar wij van houden, of zeg maar: ‘van hielden’.”

Volgens Van Meijeren is het kabinet bezig de 'wetten van globalisten' uit te voeren en komt er geen échte verandering. “Als die niet vanuit de politiek komt, moet het vanuit het volk komen.” Zijn woorden werden ontvangen met toeters en applaus.

Zorgen om veiligheid en woningnood
Bij veel aanwezigen spelen vooral de angst voor de eigen veiligheid en de druk op de woningmarkt een rol. Mevrouw Lammers, die spekjes uitdeelde zoals ze ook doet bij Bredevoort Schittert, ziet het azc liever ergens anders: “Ik houd mijn hart vast omdat dit azc in de meest kinderrijke buurt van Aalten komt. Het zijn allemaal mannen die er komen wonen. Zelfs de politie heeft tegen mij gezegd zich zorgen te maken vanwege capaciteitsproblemen.”

Ook Ronnie Hulzink maakt zich zorgen. Hij woont in de buurt van de geplande locatie: “Ik heb ervoor gekozen om niet naar binnen te gaan. Er vindt daar geen discussie plaats. Je mag een vraag stellen, maar krijgt niet echt een antwoord. Dan zie je mensen gefrustreerd raken en weglopen.”

Volgens hem is het probleem veel groter: “Je kan niet bouwen voor 130.000 vluchtelingen die hier jaarlijks asiel aanvragen. En dat volgend jaar weer opnieuw doen. En er bestaat geen enkel azc waar geen trammelant is. Er is geen oplossing te vinden dus stop met asielzoekers.

‘Tien jaar voor asielzoekers, daarna onbetaalbaar’
Lammers ziet ook een ander probleem opdoemen, namelijk de woningen zelf: “Ze zeggen: 'maximaal tien jaar zijn deze woningen voor asielzoekers. Daarna komen ze onbetaalbaar op de markt. 'Zie je het zitten?' Mijn neef is nu 25. Tegen de tijd dat hij 40 is, kan hij misschien het vakantiepark verlaten of uit het ouderlijk huis weg.”

Hoop op verkiezingen
Veel demonstranten leggen hun hoop bij de verkiezingen van volgend jaar. Maar of dat voor iedereen op tijd komt, is de vraag. “Ik denk dat die te laat zijn voor mijn kinderen en kleinkinderen,” zegt Hulzink.

6e661ce759181efefb3f4eaa0b287c9b.jpg
1841e89ef17b9f696e2dc6bb825d30f5.jpg
9671100487f88b6998649caf1d9ac94b.jpg

Lees ook

WhatsApp Image 2026-05-01 at 16.04.55.jpeg

Flexflitser ingezet op drie wegen in Doetinchem tegen hardrijders

Weggebruikers in de gemeente Doetinchem moeten nog beter op hun snelheid letten. Op drie wegen is sinds kort een flexflitser actief, bedoeld om hard rijden terug te dringen en de verkeersveiligheid te verbeteren. De flexflitser wordt ingezet op de Liemersweg in Doetinchem, de Gaanderenseweg en de Rijksweg in Gaanderen.

Bodembrand Barlo Bocholt.jpg

Bosbrand vlak over de grens bij Bocholt onderstreept hoe droog de grond is

Vlak over de grens met Nederland heeft de brandweer vrijdagmiddag een natuurbrand geblust in een bosgebied bij Barlo, een buurtschap van de Duitse stad Bocholt. De brand ontstond aan de Kotts Stegge en besloeg volgens de brandweer een oppervlakte van ongeveer 400 vierkante meter.

Screenshot 2026-05-01 19.02.54.png

Berry Powel langer bij De Graafschap: ‘Als club grote stappen gezet’

Berry Powel blijft langer aan als technische manager van De Graafschap. De club maakte vrijdag bekend dat het contract van de oud-spits is verlengd tot juni 2027.

blur112ruurlo.jpg

Motorrijder overleden na aanrijding met mestvoertuig in Ruurlo

Een motorrijder is vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een ongeval in Ruurlo. De motor botste met een mestvoertuig.

Arbeidsmigranten0.png

Emmerich ziet plan arbeidsmigranten Montferland niet als oplossing voor eigen problemen

De Duitse grensgemeente Emmerich ziet het plan van Montferland om arbeidsmigranten te huisvesten in ’s-Heerenberg niet als oplossing voor de eigen problemen met arbeidsmigranten. Dat zegt woordvoerder Tim Terhorst van de gemeente Emmerich.

PoelierLochemBrand20.jpg

Lochemse poelier opent noodwinkel na verwoestende brand: 'We moeten wel door'

Voor Jeroen Hoffman, eigenaar van Poelier 't Vöske uit Lochem, gaat 20 april de boeken in als een zwarte dag als ondernemer. Zijn zaak raakte flink beschadigd door een hevige brand. Om zijn klanten niet teleur te stellen, schakelt de eigenaar snel door. Donderdag werd een tijdelijke noodwinkel geopend.