gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Hardlopers brengen bevrijdingsvuur naar Doetinchem

a2d92451474148e65628fe90f89d95e5.jpg

Een groep van een tiental hardlopers is vrijdag net na middernacht vanuit Wageningen vertrokken om het bevrijdingsvuur via Wehl naar het herdenkingsmonument in Doetinchem te brengen. De tocht is in het leven geroepen om mensen aan het denken te zetten over vrijheid.

Tim Rondeel | Remco Geurts |
"Het is een tocht die van Wageningen naar Doetinchem gaat, die symboliseert dat vrijheid niet vanzelfsprekend is", vertelt initiatiefnemer Willy Ewes. "We pakken het bevrijdingsvuur in Wageningen op en brengen het naar Doetinchem om te laten zien dat je voor vrijheid wel wat moet doen." Volgens wethouder Robbert Hummelink wordt het verplaatsen van het vuur met het jaar belangrijker. "De mensen die het nog kunnen navertellen, dat worden er steeds minder", aldus de wethouder. "Dus ik vind het heel erg goed dat we dit in leven houden en wat mij betreft blijven we dit nog heel lang doen." Initiatiefnemer Ewes hoopt dat het brengen van het bevrijdingsvuur een vast onderdeel gaat worden tijdens de herdenkingen in Doetinchem.

"De bedoeling is dat we de bevrijdingsestafette koppelen aan de Dodenherdenking op 4 mei, dat het één item gaat worden", aldus Ewes. "Het een staat niet los van het ander en we willen graag die verbinding leggen." Ook de burgemeester is enthousiast over de tocht. "Je zoekt naar een symbool en de vredesvlam vanuit Wageningen hiernaartoe brengen, dat is natuurlijk fantastisch", reageert Mark Boumans. "Dus ik ben er heel blij mee en ik denk dat het de aandacht vestigt op hoe belangrijk die vrijheid is." Via de Ginkelse Heide en de Airborne Begraafsplaats kwam de estafettegroep aan in Wehl waar ze werden opgewacht door drie wethouders.

'Petje af'
De wethouders renden het laatste stuk mee om het belang van de tocht te benadrukken. "Petje af voor de mensen die vanuit Wageningen al zijn begonnen", reageert Hummelink. "Ze hadden een mooi tempo, wat ik niet eens tien kilometer vol kan houden." Ewes vindt het mooi om te zien dat ook de wethouders hun hardloopschoenen uit de kast hebben gehaald: "Het kan zijn dat andere mensen nu zeggen: 'als de wethouders het kunnen, kunnen wij het ook.'"

'Vrijheid is niet vanzelfsprekend'
Eenmaal in Doetinchem kwamen ze na een tussenstop bij Fort Garry Horse aan bij het Mark Tennantplantsoen waar ze werden ontvangen door burgemeester Mark Boumans, die de eer had het vuur te ontsteken. "Ik was blij dat ik hier mocht staan en niet de hele nacht heb hoeven rennen, maar het is een knappe prestatie", vertelt de burgemeester, die blij was dat het vuur ontstoken werd op de locatie waar ieder jaar op 4 mei de oorlogsslachtoffers worden herdacht. "En de mensen zijn ook echt gemotiveerd om voor de vrijheid wat te doen, dat is denk ik de goede spirit. Vrijheid is niet vanzelfsprekend, daar moet je iedere dag je best voor doen."

Foto: REGIO8

Lees ook

d024a9e6-76e2-4a90-a86a-909626ec85ef.jpg

De Graafschap verliest wedstrijd ‘om niets’ in Emmen

In de laatste reguliere wedstrijd van het seizoen heeft De Graafschap niet weten te winnen. Op bezoek bij FC Emmen liepen de Doetinchemmers op de vooravond van de play-offs tegen een 1-0 nederlaag aan.

Vulcanus40.jpg

Onrust rond sluiting Vulcanus Langerak: werknemers krijgen deels of geen loon

De onrust bij werknemers van de recent gesloten ijzergieterij Vulcanus in Langerak bij Doetinchem, neemt verder toe. Terwijl het bedrijf na 132 jaar haar deuren definitief sluit, melden werknemers dat zij slechts zestig procent van het salaris hebben ontvangen en in ziekte gevallen zelfs niets.

Lintjesregen80.jpg

Bijna tachtig Achterhoekers ontvingen koninklijke onderscheiding tijdens lintjesregen

Bijna tachtig Achterhoekers die zich hebben ingezet voor de samenleving stonden vrijdag in de schijnwerpers tijdens de jaarlijkse lintjesregen. In de hele regio zijn vrijdag Achterhoekse inwoners koninklijk onderscheiden. Hieronder een overzicht per gemeente.

WhatsApp Image 2026-04-16 at 15.44.30.jpeg

Drukteplek aan de grens: Koningsdag en 1 mei-weekend trekken bezoekers over en weer

In de grensstreek van de Achterhoek staan twee uitzonderlijk drukke weekenden voor de deur. Door de samenloop van Koningsdag, de meivakantie en de Duitse feestdag Dag van de Arbeid op vrijdag 1 mei, verandert de grens tijdelijk in een draaideur van reizend publiek. Zowel Doetinchem als Bocholt rekenen op grote aantallen bezoekers uit het buurland.

Gerrits Weerpraot_20.png

Weerboer Gerrit voorspelt tussen de jonge geitjes ruimte voor de zon op Koningsdag

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Vanuit Wildpark Anholter Schweiz voorspelt hij tussen de pasgeboren geitjes een lenteweekend met af en toe ruimte voor de zon.

GraafschapStadion0.jpg

Boumans in gesprek met supporters De Graafschap: ‘Soms pijnlijk en emotioneel’

De Graafschap heeft donderdagavond een bijeenkomst gehouden naar aanleiding van de gebeurtenissen rondom de wedstrijd tegen Roda JC. Tijdens die wedstrijd op 6 april vorig jaar, liep het naderhand volledig uit de hand tussen supporters en de Mobiele Eenheid. De club kwam met onder meer burgemeester Mark Boumans, slachtoffers en andere betrokkenen samen om over de gebeurtenissen te praten.