gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Grote belangstelling voor bomenactie in Emmerik: "Het toverwoord is gratis; de actie hoopgevend”

a31a2d6ddbe013b768463c9fb58308b5.jpg

De parkeerplaats aan de Kapaunenberg in Emmerik stond woensdagmiddag binnen de kortste keren vol met auto's, aanhangers en enthousiaste groenliefhebbers. De reden? De gratis boomuitdeelactie van Mehr Bäume Jetzt, waarbij duizenden jonge boompjes en struiken werden weggegeven.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De belangstelling was zo groot dat de initiatiefnemers nauwelijks de tijd kregen om uitleg te geven.

De actie is een initiatief van Mehr Bäume Jetzt, een organisatie die is voortgekomen uit het Nederlandse klimaatprogramma van Urgenda en in Nederland hetend: ‘Meer bomen nu’. In samenwerking met de gemeente Emmerik worden jonge bomen en struiken verspreid die anders geen overlevingskans zouden hebben. "Dit zijn geredde boomscheuten die op hun oorspronkelijke groeiplaats geen kans maken. Ze worden vaak weggemaaid of verdrongen door grotere bomen. Met toestemming van beheerders mogen we ze uitgraven en een nieuwe kans geven," legt Paul Bickmann van Mehr Bäume Jetzt uit.

Samen met Vivian Wittenhorst, beleidsmedewerker Klimaatbescherming van de gemeente Emmerik, begeleidde hij de verdeling van de bomen. Maar veel uitleg was niet nodig: mensen verdrongen zich om hun bestelde bomen in ontvangst te nemen. Ze beaamt Bickmann: " Vrijwillige 'boomredders' hebben ze uitgegraven, zodat ze met deze actie een tweede kans krijgen," legt  Wittenhorst uit.

'Voor het klimaat en de natuur'
Vooraf aanmelden was verplicht en belangstellenden konden tot 100 bomen reserveren. Eén van de deelnemers, een man die buiten Emmerik woont, had zelfs een aanhanger meegenomen. "Ik heb 5000 vierkante meter grond en wil nog meer nieuwe bomen planten," vertelt hij. "Dit is de tweede keer dat ik hier bomen haal. Ik doe het voor het klimaat en het milieu. Ik heb veel vogels in mijn tuin en wil de natuur stimuleren." Hij komt voor de tweede keer. Vorig jaar werden er ook bomen uitgedeeld en met succes. “Het zal nog wel even duren voordat ze groot zijn. Mijn kinderen zullen het meemaken.”

Biodiversiteit en hoop
De boompjes – variërend van 30 centimeter hoge scheuten tot exemplaren van twee meter – moeten wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. "Ze moeten op eigen terrein geplant worden, niet in de vrije natuur," benadrukt Bickmann. "De bodem moet vochtig genoeg zijn zodat ze goed kunnen wortelen."

Naast meer biodiversiteit, CO₂-opslag en vergroening in de strijd tegen hitte, dient het initiatief nog een ander doel. "Het gratis weggeven van bomen geeft mensen hoop," zegt Bickmann. "We merken dat mensen zich beter voelen als ze meedoen met onze oogstdagen. Dit is klimaatactie in plaats van klimaatangst."

De actie in Emmerik was een groot succes, maar blijft niet beperkt tot deze regio. Het van origine Nederlandse initiatief groeit verder en heeft inmiddels ook voet aan de grond in het noorden van Duitsland, in Hamburg, en Frankrijk. Bickmann hoopt dat het initiatief zich nog verder uitbreidt: "Hoe meer bomen, hoe meer hoop meegevend."
84c1cda3f6cb92019e1b0c7a3119cff5.jpg

Lees ook

uitgebrandde schaftwagen.jpg

Schaftwagen van buurtvereniging Bekveld afgebrand: 'Er zaten veel herinneringen in'

In de nacht van woensdag op donderdag is er een schaftwagen van buurtvereniging Bekveld in Hengelo uitgebrand. De schaftwagen draagt een grote emotionele waarde met zich mee door de vele herinneringen die eraan verbonden zijn. De buurtvereniging vermoed dat het om brandstichting gaat.

Zwembad0.png

Vrijwilligers trotseren regen om zwembad De Byvoorde in Wehl zomerklaar te maken

Terwijl de regen met bakken uit de lucht valt, wordt er bij zwembad De Byvoorde in Wehl hard gewerkt. Meer dan tien vrijwilligers stonden vroeg in de ochtend klaar om het zwembad klaar te maken voor het nieuwe zomerseizoen. Want voordat het bad straks weer vol ligt met zwemmers die van de zon genieten, moet er nog flink wat werk worden verzet.

WhatsApp Image 2026-03-13 at 10.52.30 (2).jpeg

Didammer Rick van der Knaap verheugt zich op eerste World Triathlon Cup op Lanzarote

Rick van der Knaap (21) maakt zaterdag zijn debuut in de wereldbeker triatlon. De Didammer staat aan de start op het eiland Lanzarote, waar veel wereldtoppers hun seizoen aftrappen. Eerst mag hij nog zijn vriendin aanmoedigen.

Dijkhuizen20.jpg

Revanchegevoelens bij De Graafschap: ‘Ik verwacht een reactie van de ploeg’

Na de nederlaag in eigen huis tegen Vitesse zijn de revanchegevoelens bij De Graafschap voelbaar. De Doetinchemmers willen zaterdag winnen van FC Dordrecht op De Vijverberg om de nare smaak weg te spelen.

Gerrit Vossers670.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een fris en licht wisselvallig weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit de koeienstal in zijn achtertuin voorspelt Gerrit een licht wisselvallig weekend.

KeukentafelKieslijstWeg.jpg

Van keukentafel naar kieslijst | Andra en Berit Weg in Berkelland

Politieke partijen doen er alles aan om jongeren meer bij de politiek te betrekken. In sommige huishoudens heeft dat succes: daar is de keukentafel al de eerste politieke arena. Op verschillende Achterhoekse kieslijsten vind je ouder én kind. Aan de hand van tien vragen leren we de politieke families kennen. Deze keer: Andra Eisink-Weg en Berit Weg, samen actief voor GroenLinks-PvdA in Berkelland.