gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Grensgemeenten sturen brandbrief naar minister over grenscontroles

a636b63f7e399e128fff0770e8ad58fc.jpg

De burgemeesters van zesenveertig gemeenten langs de grens met Duitsland of België uiten in een brief aan minister Faber (Asiel en Migratie) hun zorgen over de door het kabinet aangekondige grenscontroles, die op 9 december zouden moeten ingaan. Tot de ondertekenaars behoren de burgemeesters van de Achterhoekse gemeenten Berkelland, Oost-Gelre, Oude IJsselstreek, Winterswijk, Aalten, Montferland en Doetinchem. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten de zorgen te delen.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
Het initiatief komt van het bestuurlijk netwerk Grensoverschrijdende Samenwerking (GROS), waarvan de burgemeester van Baarle-Nassau (Noord-Brabant) de voorzitter is. De gemeenten stellen in de brief dat de maatregelen “onvoldoende duidelijk” zijn en dat ze “verwarring” veroorzaken. “De negatieve impact van de maatregelen op onze inwoners en ondernemers mag niet worden onderschat.” De grensgemeenten willen zo spoedig mogelijk in gesprek met het kabinet over de manier waarop de controles worden uitgevoerd.

“We willen daarbij niet alleen onze zorgen delen, maar roepen u ook op om de overlast voor inwoners en ondernemers tot een minimum te beperken, de tijdelijkheid van de maatregelen te waarborgen en de effecten van de controles voortdurend te monitoren en te evalueren.” Kortom: er moet “zo min mogelijk overlast voor onze inwoners en ondernemers” zijn. Weliswaar heeft Faber dit al toegezegd, maar de ondertekenaars vinden dat veel te vaag. “We roepen u op om met een verder uitgewerkt voorstel te komen waarin wordt toegelicht hoe inwoners, grenswerkers en ondernemers zo min mogelijk overlast ervaren. De ondertekenaars wijzen op “mensen die naar school gaan, studeren of werken in onze Belgische en Duitse buurgemeenten en meerdere keren per dag de grens oversteken”.

Overeenkomstig de Verdragen van Schengen mogen landen alleen tijdelijk grenscontroles herinvoeren. Er geldt een maximum van zes maanden. Zo lang hoeft het wat de grensgemeenten betreft zeker niet te duren: “We dringen erop aan de maatregel zo snel als mogelijk af te schaffen en niet op voorhand al voor een periode van zes maanden te laten gelden.” In de grensgemeenten wordt betwijfeld of de controles gaan opleveren waarvoor ze bedoeld zijn: “het bestrijden van illegale migratie”. Ze achten een tijdige evaluatie dan ook noodzakelijk en willen daar als grensgemeenten ook bij betrokken zijn. Op voorhand geven ze de minister alvast meet dat “rekening moet worden gehouden met een toename van het aantal geregistreerde incidenten vanwege de intensievere controles”.

In Duitsland werden de controles al in september ingevoerd. Gemeenten aan weerszijden van de grens hebben ook daartegen hun bezwaren kenbaar gemaakt.

Geschreven door: Sander Grootendorst
Open Grensland

Lees ook

ettenkerk.jpg

Kerk Etten noemt regels onhaalbaar, gemeente: ‘Dat is vooraf besproken’

De gemeente Oude IJsselstreek kan zich op een aantal vlakken niet vinden in de noodkreet die de Martinuskerk in Etten doet. Volgens de stichting zijn de geluidnsnormen onhaalbaar en beperkt de vergunning de activiteiten. De gemeente bedrukt dat er vooraf veel overleg is geweest, en dat de stichting op de hoogte is geweest.

bliksem1.jpeg

Code geel zaterdag van kracht in de Achterhoek: stevig onweer verwacht

Het KNMI heeft voor zaterdag code geel afgeven voor de Achterhoek vanwege stevige regen- en onweersbuien. De weerswaarschuwing geldt tussen 17.00 en 22.00 uur.

Gemeentehuis.JPG

Montferland wil één azc met 250 mensen voor tien jaar

De gemeente Montferland wil 250 mensen opvangen in één azc-locatie voor de duur van maximaal tien jaar. Dat aantal komt voort uit regionale afspraken en een landelijke taakstelling. Het college vraagt de raad nu om in te stemmen met onder andere deze kaders en het vernieuwde communicatie en participatieplan. Het college is teruggegaan naar de tekentafel na een burgerinitiatief en nadat er in Didam geen geschikte locatie werd gevonden.

72cfbcb8-b183-40c5-950f-e888ac8907a2.jpg

Brand in bouwcontainer in Lengel: brandweer laat bak vollopen

De brandweer heeft donderdagavond een brandje in een bouwcontainer in Lengel snel weten te blussen. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend.

Loraine van Aalten.jpg

Doetinchemse Loraine (27) deelt haar verhaal in Over Mijn Lijk

Het leven van de 27-jarige Loraine van Aalten uit Doetinchem ziet er al enkele jaren anders uit dan dat van veel leeftijdsgenoten. In 2023 kreeg ze te horen dat ze eierstokkanker heeft en niet meer beter wordt. Om dat verhaal te delen met zoveel mogelijk mensen, is de Doetinchemse een van de deelnemers aan het seizoen van het BNNVARA-programma ‘Over mijn Lijk’.

685024511_1388645903305468_2465330173477600560_n.jpg

Brandweer Bergh helpt bij blussen natuurbrand ’t Harde

Brandweer Bergh heeft afgelopen avond en nacht geholpen met het bestrijden van de grote natuurbrand op een militair oefenterrein in ’t Harde. De Achterhoekse spuitgasten zijn inmiddels weer terug.