gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Grensgemeenten sturen brandbrief naar minister over grenscontroles

a636b63f7e399e128fff0770e8ad58fc.jpg

De burgemeesters van zesenveertig gemeenten langs de grens met Duitsland of België uiten in een brief aan minister Faber (Asiel en Migratie) hun zorgen over de door het kabinet aangekondige grenscontroles, die op 9 december zouden moeten ingaan. Tot de ondertekenaars behoren de burgemeesters van de Achterhoekse gemeenten Berkelland, Oost-Gelre, Oude IJsselstreek, Winterswijk, Aalten, Montferland en Doetinchem. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten de zorgen te delen.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
Het initiatief komt van het bestuurlijk netwerk Grensoverschrijdende Samenwerking (GROS), waarvan de burgemeester van Baarle-Nassau (Noord-Brabant) de voorzitter is. De gemeenten stellen in de brief dat de maatregelen “onvoldoende duidelijk” zijn en dat ze “verwarring” veroorzaken. “De negatieve impact van de maatregelen op onze inwoners en ondernemers mag niet worden onderschat.” De grensgemeenten willen zo spoedig mogelijk in gesprek met het kabinet over de manier waarop de controles worden uitgevoerd.

“We willen daarbij niet alleen onze zorgen delen, maar roepen u ook op om de overlast voor inwoners en ondernemers tot een minimum te beperken, de tijdelijkheid van de maatregelen te waarborgen en de effecten van de controles voortdurend te monitoren en te evalueren.” Kortom: er moet “zo min mogelijk overlast voor onze inwoners en ondernemers” zijn. Weliswaar heeft Faber dit al toegezegd, maar de ondertekenaars vinden dat veel te vaag. “We roepen u op om met een verder uitgewerkt voorstel te komen waarin wordt toegelicht hoe inwoners, grenswerkers en ondernemers zo min mogelijk overlast ervaren. De ondertekenaars wijzen op “mensen die naar school gaan, studeren of werken in onze Belgische en Duitse buurgemeenten en meerdere keren per dag de grens oversteken”.

Overeenkomstig de Verdragen van Schengen mogen landen alleen tijdelijk grenscontroles herinvoeren. Er geldt een maximum van zes maanden. Zo lang hoeft het wat de grensgemeenten betreft zeker niet te duren: “We dringen erop aan de maatregel zo snel als mogelijk af te schaffen en niet op voorhand al voor een periode van zes maanden te laten gelden.” In de grensgemeenten wordt betwijfeld of de controles gaan opleveren waarvoor ze bedoeld zijn: “het bestrijden van illegale migratie”. Ze achten een tijdige evaluatie dan ook noodzakelijk en willen daar als grensgemeenten ook bij betrokken zijn. Op voorhand geven ze de minister alvast meet dat “rekening moet worden gehouden met een toename van het aantal geregistreerde incidenten vanwege de intensievere controles”.

In Duitsland werden de controles al in september ingevoerd. Gemeenten aan weerszijden van de grens hebben ook daartegen hun bezwaren kenbaar gemaakt.

Geschreven door: Sander Grootendorst
Open Grensland

Lees ook

uitgebrandde schaftwagen.jpg

Schaftwagen van buurtvereniging Bekveld afgebrand: 'Er zaten veel herinneringen in'

In de nacht van woensdag op donderdag is er een schaftwagen van buurtvereniging Bekveld in Hengelo uitgebrand. De schaftwagen draagt een grote emotionele waarde met zich mee door de vele herinneringen die eraan verbonden zijn. De buurtvereniging vermoed dat het om brandstichting gaat.

Zwembad0.png

Vrijwilligers trotseren regen om zwembad De Byvoorde in Wehl zomerklaar te maken

Terwijl de regen met bakken uit de lucht valt, wordt er bij zwembad De Byvoorde in Wehl hard gewerkt. Meer dan tien vrijwilligers stonden vroeg in de ochtend klaar om het zwembad klaar te maken voor het nieuwe zomerseizoen. Want voordat het bad straks weer vol ligt met zwemmers die van de zon genieten, moet er nog flink wat werk worden verzet.

WhatsApp Image 2026-03-13 at 10.52.30 (2).jpeg

Didammer Rick van der Knaap verheugt zich op eerste World Triathlon Cup op Lanzarote

Rick van der Knaap (21) maakt zaterdag zijn debuut in de wereldbeker triatlon. De Didammer staat aan de start op het eiland Lanzarote, waar veel wereldtoppers hun seizoen aftrappen. Eerst mag hij nog zijn vriendin aanmoedigen.

Dijkhuizen20.jpg

Revanchegevoelens bij De Graafschap: ‘Ik verwacht een reactie van de ploeg’

Na de nederlaag in eigen huis tegen Vitesse zijn de revanchegevoelens bij De Graafschap voelbaar. De Doetinchemmers willen zaterdag winnen van FC Dordrecht op De Vijverberg om de nare smaak weg te spelen.

Gerrit Vossers670.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een fris en licht wisselvallig weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit de koeienstal in zijn achtertuin voorspelt Gerrit een licht wisselvallig weekend.

KeukentafelKieslijstWeg.jpg

Van keukentafel naar kieslijst | Andra en Berit Weg in Berkelland

Politieke partijen doen er alles aan om jongeren meer bij de politiek te betrekken. In sommige huishoudens heeft dat succes: daar is de keukentafel al de eerste politieke arena. Op verschillende Achterhoekse kieslijsten vind je ouder én kind. Aan de hand van tien vragen leren we de politieke families kennen. Deze keer: Andra Eisink-Weg en Berit Weg, samen actief voor GroenLinks-PvdA in Berkelland.