gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Fractievoorzitters politieke vrijstaat Montferland moeten in spiegel kijken

c1659760d630de03339b0347a03f3f02

COMMENTAAR | Politiek Montferland staat in brand. Of beter: staat wéér in brand. Nu is wethouder Henk Groote opgestapt en ongeacht de oorzaak, de gemeente maakt aanspraak op de discutabele kwalificatie van bananenrepubliek.

Domien Esselink |
De fractievoorzitters van de politieke partijen en het college van Montferland komen donderdagavond in een spoedoverleg bij elkaar. Dat zogenaamde presidium buigt zich over de ontstane politieke situatie in de gemeente, na het ontslag van wethouder Groote.

De wethouder houdt de eer aan zichzelf na een onderzoek in de kwestie ’s-Heerenberg-Oost. Heeft Rob Mos nu wel of niet informatie achtergehouden? De al eerder aan de kant geschoven wethouder en huidige voorman van Helder beticht Groote van leugens en diende een motie van wantrouwen in, die is aangehouden tot de volgende raadsvergadering over een week.

De uitkomst van het onderzoek ligt er en Groote pleit zichzelf vrij (‘Ik ben geen leugenaar. Ze kunnen alles van me zeggen, maar niet dat ik niet integer ben. Dat heeft het onderzoek uitgewezen’). Mos houdt er een andere lezing op na, namelijk dat Groote ‘niet juist heeft gehandeld’.

Hoe het ook zij, Lijst Groot Montferland (LGM) moet met een opvolger voor Groote op de proppen komen, in de wetenschap dat er in deze periode al twee wethouders (Mos en Groote) zijn gesneuveld. En in de periode daarvoor óók de burgemeester; Peter de Baat had de gemeenteraad niet in de hand, kon de boel niet managen, meldde zich ziek en stapte uiteindelijk op.

Zijn opvolger Harry de Vries weet de kikkers aanvankelijk nog aardig in de kruiwagen te houden, maar komt ook steeds meer onder vuur te liggen. Na een eerdere middelvinger van Freddy van Dijken (D66), al dan niet quasi-serieus, wordt hij ook op sociale media op infantiele en respectloze wijze bestookt door Joost Gerritsen. Het uit LGM gestapte raadslid, die als eenmansfractie verder is gegaan, neemt de burgemeester de maat als ‘gast in de gemeente’ en lijkt hem te betichten van partijpolitiek (‘Lang leve het CDA’).

Of het nu om de middelvinger gaat, de aantijgingen op sociale media, de ordinaire scheldpartijen in de gemeenteraad tussen bijvoorbeeld Van Dijken en John Teunissen (CDA), er ligt één rode draad onder: de politici in Montferland zijn ordinaire straatvechters. Ze kunnen zich niet neerleggen bij een ongewenst, afgehamerd voorstel in de raadszaal en proberen op álle mogelijke manieren hun gelijk te halen. Alle politieke mores zijn in Montferland overboord gegooid. Montferland wordt in de regio misschien nog niet gezien als bananenrepubliek, maar wel als een politieke vrijstaat waarin de raadsleden vechtend over straat gaan.

Er rust een grote verantwoordelijkheid op het presidium van donderdagavond, want het gaat om véél meer dan alleen het ontslag van een wethouder. De staat van politiek Montferland is in het geding. De fracties moeten weer terug naar de politieke basis, met fatsoen en respect. Anders is de gemeenteraad door geen enkele burgemeester te besturen. Laat alle fractievoorzitters een spiegel meenemen, zodat ze er tijdens het overleg eens goed in kunnen kijken. Een goed en respectabel politiek klimaat begint bij henzelf.

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

Thomas0

Gelderse kraker leeft bij De Graafschap: ‘Je voelt dat het een bijzondere wedstrijd is’

De Graafschap speelt zondag de Gelderse kraker tegen Vitesse in het GelreDome. Met een overwinning komen de Doetinchemmers op gelijke hoogte met de Arnhemmers en sluiten ze weer aan bij de subtop. Na de belangrijke zege op bezoek bij FC Volendam hoopt trainer Thomas Duivenvoorden dat zijn ploeg die lijn kan doortrekken.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Raad Bronckhorst wil oplossing voor onafgemaakte wijk De Punderink in Steenderen

De Bronckhorster gemeenteraad wil dat er een oplossing komt voor de problemen in de Steenderense wijk De Punderink. Door het faillissement van projectontwikkelaar BNO Vastgoed is de openbare ruimte niet afgemaakt. Bewoners zitten onder meer zonder weg, ontbrekende straatverlichting en problemen met de waterafvoer. CDA, VVD en Lokaal Bronckhorst stelden hierover vragen aan wethouder Robert van Velsen.

Gerrits Weerpraot12340

Weerboer Gerrit voorspelt vanuit zijn eigen stal een droog weekend voor de Achterhoek

Gerrit Vossers bespreekt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersverwachting voor het weekend in de Achterhoek en Liemers. De weerboer voorspelt vanuit zijn eigen koeienstal een droog, maar een deels bewolkt weekend.

WhatsApp Image 2026-11-06 at 13.02.33

Fatbikes mogelijk doelwit bij inbraakpoging in fietsenwinkel, eigenaar doet aangifte

Bij fietsenwinkel La Souris in Doetinchem is in de nacht van donderdag op vrijdag vermoedelijk een explosief afgegaan. Daardoor ontstond schade aan het winkelpand. Vermoedelijk waren fatbikes in de winkel het doelwit.

Gemeentehuis

Na kinderburgemeester krijgt Montferland mogelijk een kinderraad

Volgens goed gebruik in Montferland dient de kinderburgemeester elk jaar een motie in. Eerdere kinderburgemeesters zorgden bijvoorbeeld al voor gratis schoolfruit en een heksenwandelroute. Kinderburgemeester Laut van den Bosch gaat vol voor de democratie, in zijn motie roept hij op om te onderzoeken of er een kinderraad in Montferland kan komen. Dit werd door een grote meerderheid van de raad omarmt.

Beertje0

Bijna tweehonderd potentiële pleegouders melden zich na berenactie Montferland

Een actie van de gemeente Montferland waar gigantische knuffelberen op plekken in de gemeente staan is volgens wethouder Ingrid Wolsing een groot succes. Door middel van de beren en een informatiezuil hoopt de gemeente potentiële pleegouders te enthousiasmeren, en dat is gelukt. In de eerste week hebben 188 inwoners zich gemeld voor aanvullende informatie.