gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Fractievoorzitters politieke vrijstaat Montferland moeten in spiegel kijken

c1659760d630de03339b0347a03f3f02

COMMENTAAR | Politiek Montferland staat in brand. Of beter: staat wéér in brand. Nu is wethouder Henk Groote opgestapt en ongeacht de oorzaak, de gemeente maakt aanspraak op de discutabele kwalificatie van bananenrepubliek.

Domien Esselink |
De fractievoorzitters van de politieke partijen en het college van Montferland komen donderdagavond in een spoedoverleg bij elkaar. Dat zogenaamde presidium buigt zich over de ontstane politieke situatie in de gemeente, na het ontslag van wethouder Groote.

De wethouder houdt de eer aan zichzelf na een onderzoek in de kwestie ’s-Heerenberg-Oost. Heeft Rob Mos nu wel of niet informatie achtergehouden? De al eerder aan de kant geschoven wethouder en huidige voorman van Helder beticht Groote van leugens en diende een motie van wantrouwen in, die is aangehouden tot de volgende raadsvergadering over een week.

De uitkomst van het onderzoek ligt er en Groote pleit zichzelf vrij (‘Ik ben geen leugenaar. Ze kunnen alles van me zeggen, maar niet dat ik niet integer ben. Dat heeft het onderzoek uitgewezen’). Mos houdt er een andere lezing op na, namelijk dat Groote ‘niet juist heeft gehandeld’.

Hoe het ook zij, Lijst Groot Montferland (LGM) moet met een opvolger voor Groote op de proppen komen, in de wetenschap dat er in deze periode al twee wethouders (Mos en Groote) zijn gesneuveld. En in de periode daarvoor óók de burgemeester; Peter de Baat had de gemeenteraad niet in de hand, kon de boel niet managen, meldde zich ziek en stapte uiteindelijk op.

Zijn opvolger Harry de Vries weet de kikkers aanvankelijk nog aardig in de kruiwagen te houden, maar komt ook steeds meer onder vuur te liggen. Na een eerdere middelvinger van Freddy van Dijken (D66), al dan niet quasi-serieus, wordt hij ook op sociale media op infantiele en respectloze wijze bestookt door Joost Gerritsen. Het uit LGM gestapte raadslid, die als eenmansfractie verder is gegaan, neemt de burgemeester de maat als ‘gast in de gemeente’ en lijkt hem te betichten van partijpolitiek (‘Lang leve het CDA’).

Of het nu om de middelvinger gaat, de aantijgingen op sociale media, de ordinaire scheldpartijen in de gemeenteraad tussen bijvoorbeeld Van Dijken en John Teunissen (CDA), er ligt één rode draad onder: de politici in Montferland zijn ordinaire straatvechters. Ze kunnen zich niet neerleggen bij een ongewenst, afgehamerd voorstel in de raadszaal en proberen op álle mogelijke manieren hun gelijk te halen. Alle politieke mores zijn in Montferland overboord gegooid. Montferland wordt in de regio misschien nog niet gezien als bananenrepubliek, maar wel als een politieke vrijstaat waarin de raadsleden vechtend over straat gaan.

Er rust een grote verantwoordelijkheid op het presidium van donderdagavond, want het gaat om véél meer dan alleen het ontslag van een wethouder. De staat van politiek Montferland is in het geding. De fracties moeten weer terug naar de politieke basis, met fatsoen en respect. Anders is de gemeenteraad door geen enkele burgemeester te besturen. Laat alle fractievoorzitters een spiegel meenemen, zodat ze er tijdens het overleg eens goed in kunnen kijken. Een goed en respectabel politiek klimaat begint bij henzelf.

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

PrideWalk3

Eerste Pride Walk in Doetinchem: ‘Hoeft het niet te accepteren, maar kunt het wel tolereren’

Achterhoek Pride bestaat dit jaar vijf jaar en dat werd gevierd met de allereerste Achterhoek Pride Walk. Zo’n 130 deelnemers kwamen samen in Doetinchem om de boodschap uit te dragen dat iedereen zichzelf moet kunnen zijn. De wandeling zou eigenlijk al tijdens de Pride-maand plaatsvinden, maar werd vanwege de extreme hitte uitgesteld. Vrijdag kleurde Doetinchem alsnog in alle kleuren van de regenboog.

AlardRoss4

1500 keer ‘Van Mojn tut Goedgoan’ op REGIO8: ‘Er moet ziel zitten in de radio’

Sinds 1997 klinkt op zaterdagmorgen het vertrouwde stemgeluid van Alard Ross uit de radio bij duizenden Achterhoekers. De 75-jarige radiomaker vierde zaterdag een mijlpaal en presenteerde de 1500ste uitzending van zijn programma 'Mojn tut Goedgoan' op REGIO8. Zoals Ross zelf zegt: "Gemuudelijk plat praoten op de radio."

WhatsApp Image 2026-10-11 at 05.48.10

Vrouw uit Borculo (32) overleden bij ongeval in Ruurlo

De persoon die zaterdagnacht om het leven kwam bij een verkeersongeval in Ruurlo is een 32-jarige vrouw uit Borculo, zij zat achterin het voertuig. Twee andere inzittenden raakten gewond.

WhatsApp Image 2026-10-11 at 05.48.10

Persoon overleden en twee gewonden bij eenzijdig ongeval in Ruurlo

Bij een eenzijdig verkeersongeval is zaterdagnacht in Ruurlo een persoon om het leven gekomen. Twee andere inzittenden raakten gewond toen de auto waarin ze zaten tegen een boom botste.

WhatsApp Image 2026-10-10 at 11.32.06

Appartementencomplex ontruimd na kelderbrand in Emmerich

Een appartementencomplex in het Duitse Emmerich am Rhein is vrijdagavond ontruimd na een brand in de kelder. Door de brand kwam rook in het trappenhuis terecht. Meerdere personen zijn nagekeken door ambulancepersoneel.

WhatsApp Image 2026-10-10 at 09.36.33

Juwelierszaak in Gaanderen doelwit van ramkraak: 'Dit raakt ons enorm'

In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft er een ramkraak plaatsgevonden bij een juwelierszaak in Gaanderen. De schade aan het pand is enorm. Hoeveel er is buitgemaakt, is nog niet bekend.