gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Excuses FrieslandCampina en beterschap beloofd, maar vertrouwen niet na één avond hersteld

960187a4b189fd83e5cb7b0a1c6a3d02.jpg

De inwonersavond over de gifwolk en explosie bij FrieslandCampina, in een met 350 bezoekers bomvolle zaal Kerkemeijer in Borculo, stond donderdagavond in het teken van vertrouwen. Vertrouwen bij de inwoners dat er geen herhaling komt van die middag en avond op 4 juli. “Dat is er nog niet, vertrouwen. Ik hoop dat het bedrijf contact opneemt om verder te praten”, vertelde een bezoeker na afloop.

Domien Esselink |  | Aangepast op
De grote vraag is of dat mogelijk is, het vertrouwen herstellen tijdens zo’n avond, die vooral in het teken stond van grieven aan het adres van het bedrijf, waar duizend boeren uit de omgeving hun melk leveren en waar 380 mensen hun brood verdienen.

Excuses
Jan Derck van Karnebeek, CEO van FrieslandCampina, en locatiedirecteur Brit Brons, stonden met de rug tegen de muur en stelden zich kwetsbaar op. Ze boden excuses aan voor hetgeen er was misgegaan op 4 juli, toen er abusievelijk zoutzuur werd vermengd met salpeterzuur, met een gifwolk en explosie tot gevolg.

Ja, er zijn (menselijke) fouten gemaakt. Allereerst bij het vermengen van zout- en salpeterzuur, en daarna ‘procedurefouten’; bij het bedrijf dachten ze de zaak op orde te krijgen door het zuur uit de tank over te hevelen naar kunststof tanks, waarna het in de tussentijd misging. Er kwamen gifwolkjes vrij en 112 werd gebeld.

Te laat, stelde een vertegenwoordiger van de Veilligheidsregio: “Hoe sneller we gealarmeerd worden, des te sneller we kunnen handelen. Nu was het niet meer beheersbaar.” Ze vreesden voor een explosie en de brandweermannen werden gesommeerd het fabrieksterrein te verlaten. Niet veel later volgde er inderdaad een explosie.

‘Andere kant’
Er kwamen vragen ‘wat als de wind de andere kant op had gestaan?’, richting de wijk Hambroek, en daarop werd gezegd dat er dan anders was gehandeld. Burgemeester Joost van Oostrum legde de aanwezigen ook uit dat óók de lokale overheid lang niet op de hoogte was van hetgeen er zich afspeelde bij de fabriek. Ook Van Oostrum vernam pas ’s avonds na 21 uur hoezeer het was geëscaleerd met de veiligheid op het fabrieksterrein.

De directie van FrieslandCampina liet zien dat er is gewerkt aan het veiligheidsprotocol en dat er maatregelen zijn genomen, om een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen. Daar wordt stevig op toegezien door de Provincie Gelderland, vertelde gedeputeerde Peter Drenth.

“We zitten er bovenop”, zei Drenth. “Zo moeten er extra machines worden bijgeplaatst om te kunnen draaien en daarvoor moet eerst een vergunning worden verleend. Dat gaat nog wel even duren. Maar het bedrijf maakt zich er echt niet met een jantje van Leiden vanaf, zoals je wel eens ziet. Ze werken heel goed mee en zijn consciëntieus.”

‘Te Kostbaar’
Als het bedrijf weer operationeel is komt er een open dag bij FrieslandCampina, zodat de inwoners zelf kunnen zien hoe de veiligheid in de toekomst gewaarborgd moet zijn.

Overweegt het bedrijf, na het incident op 4 juli, te verkassen naar een industrieterrein? Dus niet meer op een plek dicht tegen het centrum van Borculo en woonwijken aan? Locatiedirecteur Brit Brons ontkent dat, mede gezien alle investeringen op de huidige plek en ook de rol als grote werkgever in Borculo en omgeving. Bovendien is een verhuizing uit financieel opzicht niet aan de orde. “Ja, het is ook te kostbaar”, erkent Brons.

Lees meer over:

Lees ook

Fristivoordeschapen0.jpg

Het houdt niet op bij kinderboerderij Didam: lammetje krijgt drinkyoghurt

Na beschimmeld eten, hondenpoep en zelfs gedumpte dieren binnen de hekken van kinderboerderij Didam, is er nu een nieuw dieptepunt bereikt. Op camerabeelden is te zien hoe een ouder en een kind drinkyoghurt aan een lammetje geven. In dit geval kon er nog ingegrepen worden.

__2.jpg

Doetinchem wil Spoorzone transformeren tot groen stadsdistrict met duizenden woningen

De Spoorzone in Doetinchem moet een compleet nieuw stadsdeel met duizenden woningen en werkplekken worden. Als het aan gemeente Doetinchem ligt, verandert het gebied in de komende jaren in ‘het nieuwe visitekaartje’ van de stadsgemeente.

Verkeersbord wegafsluting.jpeg

Gemeente Lochem start herinrichting Ampsenseweg: 'Ook verkeersveiligheid verbeteren'

De gemeente Lochem start vanaf volgende week aan de herinrichting van de Ampsenseweg in Lochem. De weg wordt in delen afgesloten.

ICER IJzer.png

Oude IJsselstreek trekt portemonnee voor opslag collectie IJzermuseum Ulft

De gemeente Oude IJsselstreek springt financieel bij om te voorkomen dat de collectie van het Nederlands IJzermuseum tussen wal en schip raakt. Het college trekt 20.000 euro uit voor de opslag van de collectie én een onderzoek naar welke stukken echt museumwaardig zijn.

WhatsApp Image 2026-05-23 at 15.00.16.jpeg

De Graafschap Vrouwen gehuldigd op festival Achterland

Onder luid applaus betraden de speelsters en staf van De Graafschap Vrouwen zaterdagmiddag het podium van Festival Achterland. Daar werd het team feestelijk gehuldigd na het historische seizoen waarin promotie naar de eredivisie werd afgedwongen.

Screenshot 2026-05-23 09.29.02.png

Festival Achterland viert 15 jaar feest in Doetinchem

Achterland viert van donderdag tot en met maandag de vijftiende editie van het festival aan de Oude IJssel in Doetinchem. Dit jaar is er voor het eerst een brug over het water en die valt volgens de organisatie in de smaak. De vrijdagavond was bomvol.