gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Emmerik haalt als eerste Duitse stad zélf bevrijdingsvuur op

728fd31582f44ab8dade027115c2f03e.jpg

Emmerik heeft de primeur in de nacht van 4 op 5 mei, als eerste Duitse stad ooit halen ze het bevrijdingsvuur op in Wageningen. Met dank aan de fictieve gemeente EMOJI, een samenwerking tussen Oude IJsselstreek, Montferland en Emmerik komt het vuur naar de Duitse stad.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Het symbolische vuur ging twee jaar geleden voor het eerst de grens over naar Kleef, maar zij haalden hem niet zelf op. “Ik ben heel trots dat wij als Emmerik de eerste Duitse gemeente zijn die met een bord in Wageningen staan om het bevrijdingsvuur op te halen”, aldus Tim Terhorst namens de gemeente Emmerik. Op dit moment zijn de Oosterburen volgens Terhorst nog niet zo op de hoogte van de Nederlandse traditie van het bevrijdingsvuur. “Maar door onze deelname hopen we er bekendheid aan te geven. Het zou mooi zijn als er volgend jaar meer Duitse steden meedoen en ons voorbeeld volgen”, zegt de Duitser.

Het idee om het bevrijdingsvuur naar de drie gemeenten te halen komt uit de koker van Christa van Dee, één van de oprichters van EMOJI. Zij heeft vervolgens mensen bij het project betrokken met ieder een eigen expertise. Oud-wethouder Henk Groote zit namens Montferland in de organisatie van de estafetteloop van EMOJI. “Ik ben veertig jaar militair geweest en heb onder andere in brandhaarden gezeten. Ik heb persoonlijk ondervonden wat het belang van vrijheid is”, zegt Groote.

‘Gezamenlijk uitdragen’
Volgens Groote is het juist nú heel belangrijk om die vrijheid te vieren: “Aan de Oost-Europese grenzen en op andere plekken in de wereld is de vrijheid heel broos. Het is belangrijk dat we daarom met onze buren samenwerken en grensoverschrijdend die vrijheid uitdragen en laten zien aan de jeugd. Dat moeten we koesteren.” Toon Masselink, mede-organisator, is het met Groote eens: “We moeten laten zien dat we als buren samen kunnen werken. Of je nu aan de ene of andere kant van de grens woont, dat maakt niet uit.”

150 lopers
Masselink is verantwoordelijk voor het werven van hardlopers die de tocht gaan afleggen. Hij organiseert al een aantal jaar de estafetteloop ‘Rondje Oude IJsselstreek’, dus aan netwerk in die wereld geen gebrek. Toch heeft hij grootse plannen: “We gaan voor maximaal honderdvijftig hardlopers. Vijftig uit Montferland, vijftig uit Oude IJsselstreek en vijftig Duitsers.” Of dat ook een realistisch aantal is? “We gaan het zien, het is de eerste keer. We gaan er wel ons best voor doen, het is in ieder geval een heel mooi streven”, aldus Masselink. “Burgemeester de Vries wil al meelopen als het in zijn agenda past, ook wethouder Eleveld is fervent hardloper. Het zou mooi zijn als die mee gaan doen.”

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-17 at 22.43.22.jpeg

De Graafschap stelt kwartfinale play-offs veilig

De Graafschap heeft vrijdagavond de tweede ronde van de play-offs veiliggesteld door op een sfeervolle Vijverberg te winnen van promovendus Cambuur. De Superboeren draaiden een 0-1 achterstand om tot een 3-1 overwinning.

image00003LB.jpeg

Amphion Open groeit uit tot broedplaats voor talent: 'Je komt er altijd beter uit'

Wat ooit begon als een talentenjacht, is inmiddels uitgegroeid tot een serieus ontwikkeltraject voor artiesten: het Amphion Open van het Doetinchemse theater. De focus ligt niet langer alleen op winnen, maar vooral op groeien als performer.

LuukDirkOrion.jpg

Orion Stars na feest en rust op jacht naar vijfde landstitel

Aan de vooravond van de play-offs richting het landskampioenschap volleybal oogt Orion Stars kalm, maar gefocust. De Doetinchemse volleybalploeg ontmoet zaterdagmiddag na elf dagen zonder officiële wedstrijd Sliedrecht Sport. De Achterhoekers gaan op jacht naar de vijfde landstitel.

MaartenDebat.jpg

Coalitievorming Doetinchem verloopt voorspoedig: 'Streven naar akkoord eind mei'

De coalitievorming in Doetinchem lijkt na een rumoerige start in rustiger vaarwater te zijn beland. Waar de verkenningsfase gepaard ging met flinke kritiek en teleurstelling, verlopen de gesprekken tussen de beoogde coalitiepartijen PRO, CDA, VVD en D66 voorspoedig. Voorzichtig wordt er gesproken over een coalitieakkoord dat eind mei kan worden gepresenteerd.

20250409 Kerk Ulft.jpg

Woontoren op Zwarte Plein Ulft van de baan, wel woningen bij Antoniuskerk

Het plan voor een woontoren met 25 appartementen op het Zwarte Plein in Ulft is van de baan. De gemeente Oude IJsselstreek kiest nu definitief voor woningbouw in en rond de Antoniuskerk aan de Dr. Ariënsstraat, zonder betrokkenheid van het terrein van schutterij De Eendracht.

Gerrit0.png

Gerrit Vossers voorspelt een koeler weekend met buien

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend door. Vanuit het buitengebied van Varsselder voorspelt hij een koeler weekend.