gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Emmerich rent mee voor de vrijheid: 80 jaar vriendschap gevierd met Nederlandse buren

4caaec7017df8f09a466973047cc0ea5.jpg

Als even na middernacht het Vrijheidsvuur in Wageningen wordt overgedragen, verschijnt het plaatsnaambord ‘Emmerich’ duidelijk in beeld bij de NOS. Een trots moment voor burgemeester Peter Hinze van de Duitse grensstad. Samen met zo’n twintig Emmerichse lopers doet hij dit jaar mee aan de Vrijheidsestafette. “Dit voelt heel bijzonder,” zegt Hinze. “We vieren niet alleen tachtig jaar vrede, maar ook tachtig jaar vriendschap met onze Nederlandse buren.”

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Voor de tweede keer nam de Duitse stad in gezamenlijkheid met de Nederlandse teams deel aan deze vrijheidsloop. De route van Wageningen naar Emmerich is ongeveer 80 kilometer waarbij het vuur door de nacht en de ochtend wordt gedragen. Bij gedenkwaardige plekken zoals het Airborne monument in Oosterbeek en Bronbeek in Arnhem hielden de atleten onderweg even stilgehouden.

De avond ervoor was Hinze in Zevenaar bij de herdenking van de Nederlandse slachtoffers uit die plaats. “Ik ben blij dat ik dat heb kunnen doen ondanks de wetenschap dat het gevoelig ligt in Nederland. Veel families dragen het verdriet van wat door Duits geweld is gebeurd. Maar aanwezig zijn is ook een teken van verzoening en vriendschap. Kijkend naar nu Oekraïne, is het niet alleen aan de politiek die als enige iets aan vrede kan doen. Dat begint hier door het met elkaar te doen; samenleven zonder dat de landsgrens in bestaat.” Later op de avond vertrok Hinze naar Wageningen om daar de lopers uit te zwaaien.

Voor deelnemers Miranda van Tent en Michael Weigand, is het voor hen een manier om een steentje bij te dragen aan de vrijheid en je vrij voelen. Elke 10 kilometer wisselden zij van hardlopen en fietsen met elkaar. Gedurende de hele nacht en de vroege ochtend is dat doorgegaan. De loop maakt ook bepaalde emoties los. Miranda’s moeder is vorig jaar overleden en afgelopen week verloor ze een goede vriendin. “Ik ren voor mijn moeder en dan is het eigenlijk niet moeilijk om het vol te houden. De eer is voor haar.”

Rond 9.15 uur arriveert de groep op het plein voor het stadhuis in Emmerich, waar zij het Vrijheidsvuur officieel ontstaken. Daarna nodigde burgemeester Hinze alle lopers en omwonenden uit voor een gezamenlijk ontbijt in de Christuskirche.

Het comité van de Stichting Herdenken Bevrijding Bergh staan de lopers in Emmerich op te wachten. “We beleven dit als een unieke ervaring: Nederlanders en Duitsers die de loop van Wageningen naar Emmerik en verder naar Gendringen en ’s-Heerenberg samen organiseren. We zijn buurlanden, buurgemeenten en hebben elk grens overstijgende belangen om dit samen te doen. De grens bestaat niet meer in onze levens, alleen slechts op papier. We merken dat de Duitse betrokkenen dit initiatief heel positief ervaren.”

Dit project is uit de koker van de fictieve gemeente EMOJI. De letters staan voor Emmerich am Rhein, Montferland en Oude IJsselstreek. De laatste twee letters staan omgedraaid voor een goed klinkend woord.
80a6004fe330a184e9020f844c1d2355.jpg

Lees ook

20260520_104721.jpg

Varsseveldse leerlingen in de ban van Water Race: ‘Water is goud waard’

Op basisschool de Meeander in Varsseveld is woensdagochtend de Water Race gelanceerd. 41 leerlingen uit groep 8 gaan de komende weken de strijd met elkaar aan voor een betere waterkwaliteit in hun omgeving. Samen met milieuorganisatie Race Against Waste wil Provincie Gelderland waterbewustzijn onder kinderen vergroten.

WhatsApp Image 2026-05-20 at 16.14.33.jpeg

Automobilist gewond nadat auto over de kop slaat op Netterdseweg in Azewijn

Bij een eenzijdig ongeval op de Netterdseweg in Azewijn is woensdagmiddag een persoon gewond geraakt. De auto kwam in de sloot terecht en maakte vervolgens een koprol.

OpeningN348 Provincie/Gemeente.jpeg

Werkzaamheden N348 tussen Eefde en Gorssel klaar: maximumsnelheid verlaagd

De provincie Gelderland heeft vorige week samen met onder andere de gemeente Lochem de N348 tussen Eefde en Gorssel geopend. De weg zat de afgelopen zeven weken dicht door werkzaamheden.

NieuweMolen0.jpg

Nieuwe Molen in Sinderen honderd jaar: voorzitter (97) trots

Maalderij De Nieuwe Molen viert haar 100-jarig jubileum. Het industrieel historisch erfgoed in Sinderen wordt beheerd door een stichting, die onderhoud verzorgt en af en toe nog brood bakt. Voorzitter Dolf Kersjes (97) kijkt met trots naar de geschiedenis aan de Keurhorsterweg, waar hij opgroeide.

Bijen0.jpg

Imkeropleiding populair in Achterhoek: vrouwelijke interesse groeit

De populariteit van het bijenhouden groeit in de Achterhoek. Bij de Bijenstal van imkervereniging de Grensstreek in natuurgebied Engbergen merken ze dat er een groeiende interesse is om het imkervak te leren. Imker Arie Doornink ziet een bijzondere trend.

Duitsland Drukte.jpg

Vervanging viaducten op A3 bij Emmerich: opnieuw belemmeringen voor grensverkeer

Automobilisten die eind mei via de A3 verder Duitsland in willen, moeten opnieuw rekening houden met flinke vertraging. De Duitse Autobahn gaat van vrijdag 29 mei 20.00 uur tot maandag 1 juni 05.00 uur helemaal dicht tussen de grensovergang bij Beek en Emmerich-Ost.