gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Eeuwenoud landgoed bij Vorden moet spons worden

03522a69531298adce91736646b18ca6

Het eeuwenoude landgoed 't Medler bij Vorden krijgt een flinke renovatie om beter voorbereid te zijn op piekbuien en extreme droogte. Er wordt een brede nieuwe beek uitgegraven waardoor water langer wordt vastgehouden bij droogte, terwijl de Baakse Beek met name bij extreme neerslag van groot belang blijft.

Nick Hermsen | Jasper Hazelaar | Rens van Schip |
“We willen het landgoed dat al 350 jaar bestaat een duurzame toekomst geven”, zegt rentmeester Eelco Schurer namens de landgoedeigenaren. “Met de klimaatverandering van tegenwoordig moeten we mee en proberen we ons steentje bij te dragen.” Inmiddels is een groot stuk afgegraven waar straks een beek door het landgoed gaat slingeren. Daardoor krijgt het water de kans om in de grond te zakken, waardoor het gebied natter wordt. “Eigenlijk zijn we hier een soort ondergrondse meren aan het maken”, legt heemraad Peter Schrijver namens het Waterschap Rijn en Ijssel uit. “Overal waar hoge zandruggen zijn, proberen we het water zo lang mogelijk op te bergen.”

Dat het klimaat verandert, is ook op 't Medler na een aantal extreem droge zomers in de Achterhoek goed te zien. Zo verkeren meerdere beeldbepalende bomen in slechte staat. “Met name de beuken zijn er erg slecht aan toe”, zegt rentmeester Schurer. “Vorig jaar viel het qua droogte mee, maar dit jaar was het ook dramatisch. Die bomen sterven gewoon af. Dat betekent dat die lanen, die zo prachtig zijn en het landschap bepalen, uiteindelijk plaats moeten maken voor een nieuwe generatie nieuwe bomen.”

Dertig hectare landbouwgrond
Die nieuwe beplanting wordt deels gevoed door de nieuwe beek, maar er is ook ruimte voor nieuwe natuur binnen het project. Mede door ruilverkaveling is in totaal dertig hectare landbouwgrond vrijgemaakt, waarvan tien hectare bos wordt. “Je krijgt een stuk natuur terug, dus ik hoop dat inwoners hier straks kunnen kijken hoe het geworden is”, aldus wethouder Wilko Pelgrom van Bronckhorst, die trots is op de samenwerking tussen landbouw, overheden en landgoedeigenaren. “Maar we hebben natuurlijk naar komende generaties toe wel een verplichting.”

Verplaatsen theekoepel
Omdat de boeren hun grond pachten bij de landgoedeigenaar, vallen inkomsten weg. Daarvoor krijgt ’t Medler compensatie en dat geld wordt weer ingezet voor lokaal herstelwerk en aanpassingen. Zo wordt de pittoreske theekoepel verplaatst vanaf de Ruurloseweg naar de oprijlaan. “Dat zijn allemaal zaken die een hoop geld kosten”, verklaart Schurer, die blij is dat het geld alsnog ten goede komt aan het landgoed zelf. “Want het is niet zo dat de familie het gaat opmaken om op vakantie naar Hawaii te gaan. Dat geldt blijft behouden voor het landgoed.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Foto: REGIO8

Lees ook

HeinPieper0

Duitsland kijkt na de waterramp Ahrtal over de grens: hoe Rijn & IJssel ineens voorbeeld werd

De plek was goed gekozen: het Wasserbaulabor van de RWTH Aachen. Tussen modellen en proefopstellingen waarin waterstromen worden nagebootst, liet Noordrijn-Westfalen zien wat er vijf jaar na de verwoestende watersnoodramp op 14 juli 2021 in het Ahrtal in gang is gezet. De ramp voltrok zich gelijktijdig met eenzelfde gebeurtenis in Valkenburg toen de Geul de hevige regenval niet aankon en waar gelukkig geen dodelijke slachtoffers vielen.

Schermafbeelding 2026-07-09 163721

Auto en busje flink beschadigd bij botsing op Arnhemseweg in Beek

Bij een aanrijding op de Arnhemseweg in Beek zijn donderdagmiddag een auto en een busje flink beschadigd geraakt. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij.

weerdje

Doetinchem verlengt huur ’t Weerdje voor opvang Oekraïense vluchtelingen

De circa driehonderd Oekraïense vluchtelingen die momenteel in ’t Weerdje in Doetinchem verblijven, mogen daar langer blijven wonen. Het college heeft besloten de huurovereenkomst met een jaar te verlengen, tot 1 januari 2029.

Bord Lengel

Lengel vreest voor terugkeer trafohuisje, gemeente: 'Komt terug, maar pas in 2028 of 2029'

De dorpsraad van Lengel dacht dat alles in kannen en kruiken was. Het geliefde trafohuisje werd weggehaald, gerestaureerd en zou na de aanleg van de nieuwe woonwijk Lakermaat weer een plek krijgen. Toen bleek dat de gemeente geen geld voor de terugplaatsing heeft opgenomen in de Kadernota, trok Dorpsbelangen aan de bel. De gemeente probeert die zorgen nu weg te nemen.

Waterzuivering0

Warmtenet RWZI Etten technisch haalbaar, maar Oude IJsselstreek stelt besluit opnieuw uit

Een warmtenet met warmte uit de rioolwaterzuivering (RWZI) bij Etten is technisch haalbaar, maar de gemeente Oude IJsselstreek zet voorlopig geen volgende stap. Volgens het college zijn de aansluitkosten voor inwoners nog te hoog. Toch kan de gemeente niet aangeven welk bedrag dan wél acceptabel is.

Schermafbeelding 2026-07-09 120735

Gewonde man aangetroffen in Doetinchem, politie doet onderzoekt

Een man is woensdagavond gewond aangetroffen aan de Van Starkenborghstraat in Doetinchem. Het is niet bekend hoe de man daar gewond terecht is gekomen.