gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Eeuwenoud landgoed bij Vorden moet spons worden

03522a69531298adce91736646b18ca6

Het eeuwenoude landgoed 't Medler bij Vorden krijgt een flinke renovatie om beter voorbereid te zijn op piekbuien en extreme droogte. Er wordt een brede nieuwe beek uitgegraven waardoor water langer wordt vastgehouden bij droogte, terwijl de Baakse Beek met name bij extreme neerslag van groot belang blijft.

Nick Hermsen | Jasper Hazelaar | Rens van Schip |
“We willen het landgoed dat al 350 jaar bestaat een duurzame toekomst geven”, zegt rentmeester Eelco Schurer namens de landgoedeigenaren. “Met de klimaatverandering van tegenwoordig moeten we mee en proberen we ons steentje bij te dragen.” Inmiddels is een groot stuk afgegraven waar straks een beek door het landgoed gaat slingeren. Daardoor krijgt het water de kans om in de grond te zakken, waardoor het gebied natter wordt. “Eigenlijk zijn we hier een soort ondergrondse meren aan het maken”, legt heemraad Peter Schrijver namens het Waterschap Rijn en Ijssel uit. “Overal waar hoge zandruggen zijn, proberen we het water zo lang mogelijk op te bergen.”

Dat het klimaat verandert, is ook op 't Medler na een aantal extreem droge zomers in de Achterhoek goed te zien. Zo verkeren meerdere beeldbepalende bomen in slechte staat. “Met name de beuken zijn er erg slecht aan toe”, zegt rentmeester Schurer. “Vorig jaar viel het qua droogte mee, maar dit jaar was het ook dramatisch. Die bomen sterven gewoon af. Dat betekent dat die lanen, die zo prachtig zijn en het landschap bepalen, uiteindelijk plaats moeten maken voor een nieuwe generatie nieuwe bomen.”

Dertig hectare landbouwgrond
Die nieuwe beplanting wordt deels gevoed door de nieuwe beek, maar er is ook ruimte voor nieuwe natuur binnen het project. Mede door ruilverkaveling is in totaal dertig hectare landbouwgrond vrijgemaakt, waarvan tien hectare bos wordt. “Je krijgt een stuk natuur terug, dus ik hoop dat inwoners hier straks kunnen kijken hoe het geworden is”, aldus wethouder Wilko Pelgrom van Bronckhorst, die trots is op de samenwerking tussen landbouw, overheden en landgoedeigenaren. “Maar we hebben natuurlijk naar komende generaties toe wel een verplichting.”

Verplaatsen theekoepel
Omdat de boeren hun grond pachten bij de landgoedeigenaar, vallen inkomsten weg. Daarvoor krijgt ’t Medler compensatie en dat geld wordt weer ingezet voor lokaal herstelwerk en aanpassingen. Zo wordt de pittoreske theekoepel verplaatst vanaf de Ruurloseweg naar de oprijlaan. “Dat zijn allemaal zaken die een hoop geld kosten”, verklaart Schurer, die blij is dat het geld alsnog ten goede komt aan het landgoed zelf. “Want het is niet zo dat de familie het gaat opmaken om op vakantie naar Hawaii te gaan. Dat geldt blijft behouden voor het landgoed.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Foto: REGIO8

Lees ook

AlardRoss4

Radio-dj Alard Ross neemt na 1.500 uitzendingen afscheid van REGIO8

Na 1.500 uitzendingen komt er een einde aan de populaire dialectradio-uitzendingen van Alard Ross. Dat maakte de programmamaker vrijdagmiddag bekend. De radiomaker presenteerde sinds 1997 iedere zaterdag het programma Van Mojn tut Goedgoan op REGIO8.

OrionStars0

Orion Stars jaagt met vernieuwde selectie op negende prijs op rij

De volleyballers van Orion Stars zijn klaar voor het nieuwe seizoen. Onder leiding van Dirk Sparidans, die voor het zesde seizoen op rij aan het roer staat, beginnen de Doetinchemmers met negen nieuwe spelers aan de competitie, onder wie libero Jeffrey Klok. Ondanks de vele nieuwe gezichten is het vertrouwen binnen de ploeg groot.

WhatsApp Image 2026-10-16 at 12.34.23

Wielrenner raakt gewond na botsing met auto in Zelhem

Een wielrenner is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding in Zelhem. Het incident gebeurde doordat een automobilist de fietser over het hoofd zag.

Gerrits Weerpraot0

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt fris weekend met zon en bewolking

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Vanaf de Sint-Mauritiuskerk in Silvolde voorspelt de weerboer een frisser weekend waarin zon en bewolking elkaar afwisselen.

WhatsApp Image 2026-10-16 at 11.35.24

Auto brandt uit naast weg in Breedenbroek

Een auto is vrijdagochtend in brand gevlogen in Breedenbroek. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen.

tabakswaren

Sigaretten en shag halen in Duitsland wordt flink duurder

Duitsland gaat de accijnzen op sigaretten en shag verhogen. Daardoor wordt tabak kopen aan de andere kant van de grens flink duurder. Gisteren stemde een meerderheid van de Bondsdag in met jaarlijkse verhogingen gedurende vier jaar. De eerste verhoging moet op 1 januari 2027 ingaan.